Potencjalnie szkodliwe: czego unikać w kosmetykach

1
1408
czego unikać w kosmetykach
Obecnie do kosmetyków dodawane są różne substancje, które odpowiadają za konsystencję, właściwości, przydatność do użycia oraz zapach danego produktu, jednak bardzo często wywołują przy tym reakcje alergiczne oraz podrażnienia, którym lepiej zapobiegać niż je potem leczyć | fot.: Fotolia

Kosmetyki to produkty mające na celu poprawienie naszego wyglądu zewnętrznego, jednak niewiele z nas dokonuje świadomych wyborów, zwracając uwagę wyłącznie na obietnice producentów, a nie na skład danego produktu, który tak naprawdę odgrywa kluczową kwestię. Do kosmetyków dodawane są różne substancje, które odpowiadają za konsystencję, właściwości, długi termin przydatności do użycia oraz zapach danego produktu, jednak bardzo często mogą także wywoływać reakcje alergiczne oraz podrażnienia, którym lepiej zapobiegać niż je potem leczyć. Na które jednak składniki kosmetyków należy w szczególności zwracać uwagę?

SLS, SLES

Sodium Lauryl Sulfate (SLS) to tani i potencjalnie drażniący detergent, który sprawia, że szampony oraz żele pod prysznic bardzo dobrze się pienią. Niestety SLS wykazuje właściwości uczulające, przez co może podrażniać skórę, doprowadzając do jej wysuszenia, a także do pojawienia się rumienia, świądu, egzemy, a nawet atopowego zapalenia skóry. Długotrwałe stosowanie kosmetyków zawierających SLS-y może zaburzyć produkcję sebum i wydzielanie potu oraz doprowadzić do swędzenia skóry głowy i powstawania łupieżu. Z kolei Sodium Laureth Sulfate (SLES) to substancja, która wytwarzana jest z tlenku etylenu będącego pochodną ropy naftowej i podobnie jak SLS może działać drażniąco oraz wysuszająco na skórę. SLES można obecnie znaleźć nie tylko w szamponach oraz żelach do kąpieli, ale również w produktach przeznaczonych do płukania jamy ustnej oraz usuwania makijażu.

Parabeny

Kosmetyki, aby przetrwały na sklepowych półkach nawet kilka miesięcy muszą w swoim składzie zawierać konserwanty, a jednymi z najczęściej stosowanych są tzw. parabeny, które w skuteczny sposób uniemożliwiają rozwój pleśni oraz grzybów. Parabeny najczęściej dodawane są do balsamów do ciała oraz nawilżających kremów do pielęgnacji cery, jednak można je również znaleźć w innych produktach kosmetycznych. Niestety substancje te kumulują się w skórze i przy regularnym stosowaniu mogą doprowadzić do pojawienia się wielu nieprzyjemnych objawów takich jak świąd, podrażnienie, pokrzywka oraz silne zaczerwienienie. Do najczęściej stosowanych w kosmetykach parabenów należą Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Isobutylparaben oraz Benzylparaben.

Formaldehyd

Kolejnym konserwantem dodawanym do kosmetyków jest tzw. formaldehyd, który wykazuje silne działanie bakteriobójcze, jednak należy mieć świadomość tego, że może też podrażniać skórę. Formaldehyd najczęściej występuje w takich produktach kosmetycznych jak szampony i odżywki do włosów, lakiery do paznokci, samoopalacze, kosmetyki do makijażu oraz płyny i żele do kąpieli. Długotrwałe stosowanie kosmetyków z formaldehydem może przyczynić się do wystąpienia rumienia lub wyprysku. Na etykiecie każdego produktu kosmetycznego należy szukać takich nazw jak Methenamine, Imidazolidinyl Urea, Benzylhemiformal, Iodopropynyl Butylcarbamate, Diazolidinyl Urea, 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane oraz Glutaral.


KPA