Zastosowanie witaminy A w kosmetyce

1
1642
witamina A w kosmetyce
Witamina A jest niezbędna do formowania się i prawidłowego wzrostu komórek skóry. Co za tym idzie, wspomniany związek chemiczny bywa niekiedy nazywany „witaminą młodości” | fot.: Fotolia

W organizmie człowieka witamina A odpowiada za wiele procesów, m.in. za prawidłowe widzenie oraz rozwój i kształtowanie się kości, włosów, paznokci czy skóry. Nic więc dziwnego, że związek chemiczny tego typu znajduje zastosowanie także we współczesnej kosmetyce. Jakie korzyści płyną z używania preparatów, które zawierają witaminę A?

Witamina A jest niezbędna do formowania się i prawidłowego wzrostu komórek skóry. Co za tym idzie, wspomniany związek chemiczny bywa niekiedy nazywany „witaminą młodości”. Niestety, głównie za sprawą szkodliwego promieniowania UVA, ilość tego składnika w skórze znacznie maleje. Dlatego niedobory witaminy A powinno się regularnie uzupełniać – zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Innymi słowy, oprócz odpowiedniej diety, bogatej w ten składnik, warto również pomyśleć o właściwej pielęgnacji cery. Preparaty kosmetyczne z zawartością tego związku chemicznego dotrą bowiem do skóry znacznie szybciej, niż witamina A znajdująca się w pożywieniu.

Pochodne witaminy A obecne w kosmetykach

Witamina A jest jednym z najlepiej przebadanych i najskuteczniejszych składników przeciwzmarszczkowych, używanych w przemyśle kosmetycznym. Wysoka efektywność tego związku chemicznego, w przypadku jego zewnętrznego zastosowania, wynika z receptorów zawartych w skórze. To właśnie one selektywnie wiążą cząsteczki witaminy A. W rezultacie, ułatwiają im oddziaływanie na przemiany zachodzące w komórkach skóry.

Obecnie w kosmetykach wykorzystuje się różne pochodne omawianego tu związku chemicznego. Najczęściej są to: retinol, retinal, beta-karoten oraz retinoid. Co warto wiedzieć o wspomnianych składnikach?

Retinol – to czysta postać witaminy A, używana m.in. przy produkcji kosmetyków. Zastosowana w odpowiednim stężeniu i właściwej formule, ulega w komórkach skóry redukcji do kwasu retinowego. Warto podkreślić, że ta pochodna witaminy A wykazuje niezwykle efektywne działanie, a równocześnie nie podrażnia skóry.

Retinal – słabo jak do tej pory poznana i przebadana, kosmetyczna postać witaminy A. Co za tym idzie, wspomniany składnik charakteryzuje się małą dostępnością. Aktualnie wyłączność na tę pochodną witaminy A ma marka Avene.

Beta-karoten – czyli pro-witamina A, występująca naturalnie w roślinach. Zastosowana w preparatach kosmetycznych pełni funkcję silnego antyoksydanta, który usuwa wolne rodniki.

Retinoid – to nowoczesna, kosmetyczna postać witaminy A. Stabilna i wysoce efektywna. Używa się jej przy produkcji kosmetyków, gdyż nie wykazuje działania drażniącego – w przeciwieństwie do retinoidów przepisywanych na receptę.

Na ogólną poprawę kondycji skóry

W przypadku witaminy A, na szczególne podkreślenie zasługuje działanie tego składnika na powierzchniowe warstwy naskórka. Skutkuje to wygładzeniem cery, wyrównaniem jej struktury i kolorytu oraz redukcją zrogowaceń. Ponadto, dłuższe stosowanie preparatów z witaminą A zapewnia widoczną poprawę uszkodzonego naskórka – staje się on wtedy bardziej spoisty i młodszy. Warto również pamiętać, że niektóre kosmetyki z zawartością Witaminy A posiadają właściwości złuszczające i normalizujące. Dlatego w pierwszej fazie stosowania retinolu lub retinoidu skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne i wymaga dodatkowo zastosowania kremów ochronnych.

Przy długotrwałym i regularnym stosowaniu, witamina A przyczynia się również do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny (odpowiedzialnych za jędrność skóry). Jednocześnie, składnik ten ma zdolność naprawy oraz odbudowy uszkodzonych włókien kolagenowych. Ponadto, witamina A wpływa na szybsze regenerowanie się skóry i poprawia jej odżywienie. W rezultacie, po kilku miesiącach stosowania kosmetyków, które zawierają ten składnik, można zauważyć zdecydowane polepszenie stanu cery. Zwiększa się jędrność i elastyczność skóry, drobne zmarszczki są mniej widoczne, a kontur twarzy ulega ogólnej poprawie.

Co ciekawe, witamina A ma działanie rozjaśniające. Składnik ten sprawdza się więc świetnie w przypadku pielęgnacji skóry z przebarwieniami posłonecznymi, hormonalnymi i melazmą. Regularne używanie preparatów, w których witamina A występuje w odpowiednim stężeniu, przywraca cerze zdrowy koloryt i blask. Co więcej, retinol i retinoid mogą być pomocne przy redukowaniu przebarwień pozapalnych, np. potrądzikowych.


O Autorce:
Anita Święconek – jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Białej Podlaskiej. Obecnie pogłębia swoją wiedzę na studiach magisterskich w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique.