Niezastąpiony ocet jabłkowy

1
1416
ocet jabłkowy
Ocet jabłkowy jako naturalny specyfik medyczny był stosowany od setek lat | fot.: Fotolia

Wielu zna go jedynie jako skuteczny i ekologiczny środek do czyszczenia o specyficznym zapachu. Warto jednak poznać właściwości octu jabłkowego, bo jest to produkt niezastąpiony i skuteczny w niejednej sytuacji.

Trochę historii

Ocet jabłkowy jako naturalny specyfik medyczny był stosowany od setek lat. Ojciec medycyny- Hipokrates używał go nie tylko jako naturalny antybiotyk oraz środek antyseptyczny, ale także jako wzmacniacz smaku. Kleopatra dodawała kilka kropli do kąpieli. Natomiast w magiczną moc zaklętej w nim siły wierzyli rzymscy wojownicy. Ocet jabłkowy na długo pozostawał podstawowym składnikiem diety osób, które zamieszkiwały tereny półwyspu Śródziemnomorskiego. Napoje, które powstawały na bazie octu wykorzystywano w medycynie oraz jako typowe napoje energetyczne. W czasach średniowiecza został na zawsze połączony z obszarem kulinarnym i łączono go z bardzo tłustymi potrawami. Ocet bowiem ułatwia trawienie. W tamtych czasach uważano ocet jabłkowy za magiczną substancję – dzisiaj już wiemy, że wprawdzie nie ma w nim magii, ale jest niemal panaceum dla zdrowia, a jego naturalne składniki to witalność w czystej postaci.

Magia odchudzania

Najpopularniejszy jest u osób, które chcą stracić na wadze. Nie kosztuje dużo, a ma bezpośredni wpływ na szybką utratę kilogramów. Potraktowanie organizmu mieszanką trzech łyżek octu jabłkowego połączonych ze szklanką ciepłej wody, powoduje szybszą pracę organizmu i przyśpieszenie metabolizmu. Według badań, osoby które zażywają ocet jabłkowy znacznie szybciej chudną, niż ci którzy tylko i wyłącznie ćwiczą.

Liczne badania wykazują również, że regularne stosowanie octu jabłkowego w znaczący sposób ma wpływ na obniżenie ryzyko wystąpienia nowotworów przełyku i gardła. Szczególnie istotne działanie wykazuje u osób, które chorują na cukrzycę. Po kilkutygodniowym przyjmowaniu octu jabłkowego poziom cukru we krwi po jedzeniu był u nich zdecydowanie niższy niż u grupy kontrolnej.

Dzięki octowi można w znaczący sposób obniżyć cholesterol. Dzieje się tak, ponieważ rozbija komórki tłuszczowe w ciele człowieka, a metabolizm tłuszczów pozostaje uregulowany.

Miłośnicy octu przypisują mu nawet działanie antynowotworowe, przy czym jednoznacznych badań w tym temacie brak.

Niezbędne witaminy

Ocet jabłkowy to produkt naturalny i powstaje jedynie w wyniku naturalnych procesów. Ten wspomagający leczenie infekcji i zapaleń środek ma silne właściwości alkalizujące. Jako bardzo kwaśny produkt, może być doskonały do odkwaszania organizmu oraz regulacji stężenia pH w ciele. Picie octu powoduje powstania zasadowego środowiska, które wspomaga organizm w walce z atakującymi nasze ciało infekcjami, bakteriami oraz wirusami.

Skąd tak duży nacisk na kwestię odkwaszania organizmu? Zakwaszony niszczy minerały, które gromadzimy w naszych komórkach, kościach i narządach. Bez minerałów organizm nie jest w stanie wchłaniać witamin. Co za tym idzie układ odpornościowy staje się bardzo słaby i trudniej mu się walczy z bakteriami, wirusami oraz ciężkimi patogenami.


KKR