Marco Polo, Kolumb, Magellan – filmy i seriale o najbardziej znanych odkrywcach

0
4456
Marco Polo w Chinach - rycina z około 1280 roku
Marco Polo w Chinach - rycina z około 1280 roku | fot.: stock.adobe.com

Marco Polo, Kolumb, Magellan to znani odkrywcy, o których dzieci uczą się już w szkole podstawowej. Ci nadzwyczajnie odważni ludzie z otwartymi głowami, bardzo często stawali się inspiracją dla ludzi ruszających w nieznane. Dziś, choć ich życiorysy i dokonania pokryły się już kurzem, na nowo odkrywają je twórcy filmowi. Na temat pierwszych odkrywców i podróżników powstają nie tylko doskonałe filmy, ale coraz częściej i seriale. 

Marco Polo – odkrywca Państwa Środka

Postać tego odkrywcy pojawia się między innymi w poświęconym mu serialu „Marco Polo”. Emitowany był on w latach 2014-2016, przez dwa sezony. Serial opowiada o tym jak Marco Polo dociera do Azji i zostaje gościem władcy mongolskiego. Cała historia opiera się natomiast na tym co dzieje się na samym dworze. Na intrygach i grach, pośród których odnaleźć się musi słynny odkrywca.

O odkrywcy powstał również film zatytułowany „Marco Polo” z 2007 roku. Fabuła filmu również opiera się po części na tym, jak podróżnik dociera na dwór Kubilaj-chana i zostaje przez niego wysoce nagrodzony. Otrzymuje wiele dóbr, między innymi pałac. Jednak podobnie jak i w serialu, Polo musi zmierzyć się z różnymi intrygami i ciemnymi stronami całej układanki, w której się znajduje.

Kolumb – odkrywca Ameryki

Krzysztof Kolumb będący jednym z najbardziej rozpoznawalnych odkrywców na świecie, także doczekał się filmów i seriali poświęconych jego dokonaniom i walce o to, by wyruszyć drogą morską do Indii.

Jego odkryciu poświęcony został między innymi miniserial, który składa się jedynie z trzech odcinków. Został on wyemitowany na świecie w 1985 roku, a w Polsce w 1987. Opowiada on o usilnych staraniach Kolumba o to, by zorganizować wyprawę do Indii drogą morską. Po zorganizowanej wyprawie i po tym co Kolumb zastał na miejscu, historia nie rozwija się dla niego zbyt dobrze, ponieważ popada on w niełaskę sam nieświadomy ogromnego odkrycia, jakiego dokonał. Ciekawostką jest to, iż na zakończenie każdego odcinka wykonywana jest aria zatytułowana „Krzysztof Kolumb”. Jest ona śpiewana przez samego Placido Domingo.

Samych filmów dotyczących niezwykłych przygód Kolumba, powstało natomiast wiele. Jedynym z nich jest między innymi „1492: Wyprawa do raju”. Prócz tego w 1949 roku powstał również film „Krzysztof Kolumb”, który był niezwykłym dziełem jak na owe czasy. Warto nadmienić również iż postać tego podróżnika została ukazana w filmie „Kolumb Odkrywca”.

Magellan – podróżnik, który nie bał się opłynąć świata

Dziś wiele osób chciałoby się wybrać w podróż dookoła świata. Magellan natomiast był pierwszym podróżnikiem i odkrywcą, któremu zorganizowanie takiej wyprawy naprawdę się udało. I choć jego podróże kosztowały go życie, wciąż inspiruje on wiele osób, w tym również dzieci. W 2019 roku powstał o tym właśnie odkrywcy film animowany „Wyprawa Magellana”. To niezwykła bajka pokazująca podróże tego odkrywcy, zmagania, jego zamiłowanie do poznawania świata. Prócz tego oczywiście jego postać pojawia się w wielu innych standardowych i pełnometrażowych filmach.

BKS