Quebonafide – kim jest jeden z najpopularniejszych muzyków młodego pokolenia?

0
16731
Quebonafide podczas koncertu promującego album duetu Taconafide | fot.: By Itokyl [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons

W ostatnich miesiącach internauci wręcz oszaleli na punkcie hip-hopowego utworu Tamagotchi. Teledysk autorstwa projektu muzycznego Taconafide obejrzano ponad milion razy w ciągu pierwszych kilkunastu godzin. Co wiemy o wytatuowanej i zdecydowanie bardziej kontrowersyjnej połowie tego duetu? Kim jest Quebonafide, który nie tak dawno stał się jednym z najpopularniejszych muzyków młodego pokolenia?

Od Yochimu do Taconafide

Kuba Grabowski (bo tak naprawdę nazywa się Quebonafide) pochodzi z Ciechanowa i jest założycielem wytwórni QueQuality. Swoje pierwsze muzyczne kroki zaczął stawiać w 2008 roku, kiedy to wraz z raperem Fuso utworzył duet o nazwie Yochimu. Duet może pochwalić się 3 albumami, wydanymi w latach 2008-2012. W kolejnych latach Quebo postawił jednak na freestyle, z powodzeniem biorąc udział we freestylowych bitwach, czym przyciągnął uwagę środowiska rapowego. Sukcesy w Bitwie o koniec świata i Wielkiej Bitwie Warszawskiej pomogły mu zdobyć coraz większą popularność. W 2015 roku ukazała się Ezoteryka – pierwsza solowa płyta Kuby, która bardzo szybko pokryła się platyną. W tym samym roku Quebo rozpoczął pracę nad swoim kolejnym albumem. Egzotyka, wydana oficjalnie w 2017 roku tylko potwierdziła wyborną formę rapera. Oryginalna koncepcja (każdy z utworów posiada beat i tekst charakterystyczny dla kraju, w którym został nagrany) poskutkowała ogromną ilością pre-orderów, a album pokrył się platyną jeszcze przed premierą. 13 kwietnia tego roku swoją premierę miała płyta SOMA 0,5 mg, efekt współpracy Quebonafide z Taco Hemingway’em. Utwór Tamagotchi, opisujący zniewolenie człowieka żyjącego w dzisiejszych czasach, zdołał pobić rekord najczęściej słuchanego singla w Polsce w serwisie Spotify, który do tej pory należał do Eda Sheerana

Tatuaże i nieukończone studia

Quebonafide znany jest ze swoich kolorowych włosów i wszechobecnych tatuaży (artysta posiada nawet tatuaż na wewnętrznej stronie dolnej wargi). Ksywa rapera jest zbitką łacińskich słów Quebo i Bona Fide. Pierwsze słowo jest łacińskim tłumaczeniem imienia artysty, drugie oznacza „w dobrej wierze”. W wolnych chwilach Quebo pasjonuje się piłką nożną i kulturą azjatycką. Jest również wielkim fanem kreskówki Simpsonowie (posiada nawet tatuaż na klatce piersiowej przedstawiający rodzinę Simpsonów). Quebonafide studiował filozofię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim. Póki co nie udało mu się uzyskać żadnego stopnia naukowego. Sam zainteresowany twierdzi, iż studia nic mu w życiu nie dały. W 2018 roku, podczas koncertu w Ciechanowie prezydent miasta wręczył raperowi medal „Za Zasługi dla Ciechanowa”.

Życie prywatne

Większość romantycznych piosenek autorstwa Quebonafide było adresowanych do Roksany Kwiatkowskiej, z którą artysta był w związku przez 7 długich lat. Para, która nagrała wspólnie kilka utworów, rozstała się w marcu 2018 roku. Niedługo potem kraj obiegła informacja, jakoby Quebo zaczął spotykać się z piosenkarką Natalią Schroeder, co przez długi czas nie znajdowało oficjalnego potwierdzenia, choć ostatnio na Instagramie Natalii Schroeder pojawiło się wymowne zdjęcie rapera z kwiatami.

Quebonafide ma dopiero 27 lat, a świat hip-hopu już stoi przed nim otworem. Fani ściągają tłumnie na jego energetyczne i widowiskowe trasy koncertowe. Możemy być przekonani, że kontrowersyjny raper zaskoczy nas jeszcze nie raz, po raz kolejny podbijając serca polskich fanów sceny hip-hopowej.


MPI