Haft komputerowy – idealna metoda znakowania odzieży strażackiej

0
551
umundurowanie straż pożarna
Haft komputerowy to metoda wykorzystywana do znakowania odzieży strażackiej | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Znakowanie odzieży za pomocą haftu znane jest od stuleci, jednak od kiedy metoda została zmechanizowana, hafciarstwo maszynowe stało się powszechnie stosowane. Współczesną metodę, jaką jest haft komputerowy, wykorzystuje się do znakowania odzieży firmowej na masową skalę. Z tego względu haft komputerowy jest także powszechnie wykorzystywany do znakowania odzieży dla służb mundurowych. W niniejszym materiale zaprezentujemy zalety stosowania haftu komputerowego, zwłaszcza w przypadku znakowania odzieży dla Straży Pożarnej.

Na czym polega haft komputerowy?

Znakowanie odzieży metodą haftu komputerowego polega na naniesieniu wzoru na tkaniny za pomocą specjalnej maszyny – hafciarki. W programie hafciarskim programuje się wzór, który następnie zostaje przeniesiony do maszyny. Ta z kolei przenosi wzór na materiał. Specjalne ściegi mogą tworzyć logo, grafikę czy dowolnie zaprojektowany, nawet skomplikowany obraz. Dlatego też haft komputerowy najczęściej stosowany jest do wykonywania haftu na naszywkach strażackich. Otóż zwykle posiadają one złożone wzory oraz różnorodne kolory. Aby zostały one umiejętnie odwzorowane, konieczne jest zastosowanie bardzo dokładnej metody znakowania, a taką właśnie jest haft komputerowy.

Jak powstaje haft komputerowy?

Pierwszy etap to stworzenie wzoru. Jeśli klient posiada własny pomysł, plik zostaje zmieniony na wektorowy. Często jednak stworzenie idealnego wzoru powierza się grafikom. Następnie wzór zostaje przeniesiony do hafciarki, która musi zostać odpowiednio zaprojektowana. Dzięki temu otrzymuje gotowy sposób na prowadzenie igły, by idealnie odwzorować projekt grafika. Następnie maszyna rozpoczyna pracę. Nici o wybranych kolorach łączą się z igłami. Dzięki temu wzór zostaje idealnie odwzorowany, a najdrobniejsze detale zostaną zachowane.

Zalety haftu komputerowego

Główną zaletą haftu jest jego powtarzalność. Dlatego tak często wykonuje się wzory na odzieży firmowej oraz odzieży dla służb mundurowych. Jednolita odzież jest bardzo istotna w powyższych przypadkach, a spójna identyfikacja wizualna ma ogromne znaczenie dla rozpoznawania danej marki. Warto również dodać, że niniejsza metoda jest bardzo trwała i stanowi obecnie najskuteczniejszą metodę znakowania odzieży. Ogromną zaletą jest również estetyka wykonania wzoru.

Haft mundurowy w Straży Pożarnej

Haft komputerowy to metoda wykorzystywana do znakowania odzieży strażackiej. Ze względu na możliwość wykorzystania ognioodpornych nici, wykonane wzory są trwałe i bardzo odporne na zniszczenia. Haft mundurowy stosuje się zatem do znakowania naszywek na mundur, a także odzieży, jak np. polary strażackie, koszulki, czapki oraz bluzy. Tego typu usługi znakowania odzieży strażackiej oferuje przykładowo sklep Barnabee (https://www.barnabee.pl/).

Znakowanie odzieży strażackiej

Podsumowując, jako iż haft komputerowy jest trwałą i dokładną metodą znakowania odzieży, świetnie sprawdza się w przypadku znakowania odzieży dla służb mundurowych. Haftowane naszywki są odporne na zniszczenia (m.in. dzięki możliwości stosowania nici ognioodpornych), co jest niezwykle ważne w przypadku haftu dla straży Straży Pożarnej. Ponadto przygotowane niniejszą metodą naszywki wyglądają bardzo estetycznie, dzięki czemu stanowią także wyjątkową ozdobę munduru każdego strażaka.


Materiał partnera zewnętrznego