Krótka historia marki i produktów Lego. Dlaczego cały świat oszalał na punkcie kolorowych klocków?

0
1312
klocki lego ludzik kosmonauta
Pomimo, że klocki te mają już ponad 60 lat nie tracą na popularności. Tajemnica ich sukcesu tkwi w prostocie | fot.: stock.adobe.com

Klocki Lego to nie tylko kawałek plastikowej zabawki. To element światowej popkultury, który porusza wyobraźnie dzieci i dorosłych już od ponad 60-ciu lat i niezmiennie jest obiektem pożądania milionów osób, które uwielbiają tworzyć swój własny lego-świat za pomocą tych niepozornych plastikowych prostokątów z wypustkami. Obecnie Lego nie kojarzy się już jednak wyłącznie z klockami. Jest to ogromna firma tworząca nie tylko zabawki, ale  filmy oraz bajki opowiadające o kultowych postaciach w swój specyficzny sposób. Jaka jest historia Lego i dlaczego klocki stały się tak popularne? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Krótka historia Lego

Historia Lego rozpoczyna się w niewielkiej duńskiej wiosce Billund, gdzie w 1932 roku powstaje mały zakład stolarski produkujący drabiny oraz drewniane kaczki – zabawki. Jego założycielem był Oleg Kirk Christiansen, który wspomniane wcześniej kaczki początkowo tworzył dla czwórki swoich dzieci, które niedawno zostały osierocone przez matkę. Prosta zabawka w szybkim czasie zdobyła dużą popularność w okolicy, dlatego też stolarz postanowił rozwinąć swoją działalność o klocki, z których można tworzyć różne budowle. W 1934 roku zakład otrzymuje słynną nazwę Lego od duńskiego zwrotu Leg godt czyli baw się dobrze. Słowa te stają się przepowiednią, a każdy w okolicy chce bawić się właśnie produktami firmy Lego. Zakład rozwija się tak bardzo, że w 1947 roku zapada decyzja o zakupie jedynej w Danii maszyny do odlewów z tworzyw sztucznych. W 1949 roku powstają pierwsze plastikowe klocki, różniące się jednak od tych, które znamy obecnie. Były płaskie, przez co budowle i stwory z nich budowane przewracały się, co psuło całą zabawę. Nieustannie pracowano więc nad ich ulepszeniem i tak w 1958 roku powstają klocki, które znamy do dziś, a firma rozpoczęła sprzedaż swoich produktów na rynkach zagranicznych. Niestety dobra passa została zakłócona przez tragiczną śmierć założyciela – Oleg Kirk umiera bowiem nagle na zawal serca.  Firmę szybko przejmuje najstarszy syn Olega, który już w wieku 17-tu lat zajmował się projektowaniem zabawek dla ojca, a przyszłość Lego zostaje uratowana.  W 1968 roku w Billund powstaje pierwszy na świecie Legoland, czyli park rozrywki w całości wykonany z klocków Lego. Obecnie istnieje 9 takich parków. W 1974 roku do zestawów klocków zaczynają być dołączane figurki, które znamy do dziś. Obecnie Lego to nie tylko proste zestawy klocków ale całe kolekcje tematyczne dedykowane różnym grupom wiekowym oraz specjalne zestawy Technic do tworzenia robotów. Pod szyldem Lego tworzone są także filmy animowane opowiadające np. o superbohaterach, a osadzone w świecie stworzonym z klocków, z postaciami o kształcie słynnych figurek.

Skąd bierze się ogromna popularność Lego?

Pomimo, że klocki te mają już ponad 60 lat nie tracą na popularności. Tajemnica ich sukcesu tkwi w prostocie. Te małe niepozorne klocki pojedynczo nie są oszałamiającą zabawka jednak w większej ilości stwarzają możliwość niczym nieograniczonej zabawy, która rozwija kreatywność i pozwala dać upust swojej wyobraźni. Możliwości tworzenia z tylko jednego podstawowego zestawu klocków są ogromne! Dodatkowo klocki mają wciąż ten sam, niezmienny kształt dlatego klocek wyprodukowany 60 lat temu pasuje do tych, które powstały w tym roku. Jest to niezwykła ponadczasowość i uniwersalność, którą ciężko znaleźć wśród innych zabawek dla dzieci.

W dobie wszechobecnego internetu, smartfonów i wirtualnej rzeczywistości mogłoby wydawać się, że coś tak prostego jak klocek nie jest w stanie dłużej utrzymać się na liście topowych zabawek nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Nic bardziej mylnego. Lego to wciąż jeden z głównych pomysłów na prezent i obiekt westchnień wielu dzieci jak i ich rodziców, którzy uwielbiają budować i tworzyć własny świat za pomocą tych małych, plastikowych kostek.

MKA