Relaksacyjne kolorowanki nawet bardziej dla dorosłych. Skąd się bierze ich popularność?

0
5435
kolorowanka dla dorosłych
Być może kolorowanki dla dorosłych okażą się jedynie przejściową modą. Przeczy jednak temu ich nieustająca popularność | fot.: StockAdobe.com

Od kilku lat w klepach papierniczych i księgarniach możemy znaleźć albumy z kolorowankami dla dorosłych. Ich tematyka jest różnorodna-od zwierząt (m.in. psy, koty, konie, ptaki), poprzez rozmaite wzory geometryczne po niezwykle skomplikowane motywy roślinne. Pomimo upływu lat książeczki te cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Lekarstwo na szaleńcze tempo życia

Gdy zajrzymy do środka, naszym oczom ukaże się ogromne bogactwo wzorów i motywów. Wiele z tych obiektów do pokolorowania jest zaprojektowanych z godną pozazdroszczenia pomysłowością. Ich poziom skomplikowania potrafi czasem przyprawić o zawrót głowy. To jednak sprawia, iż wypełnianie kolorami tych rysunków za pomocą kredek sprawia dorosłym ogromną satysfakcję i przyjemność. Obserwowanie, jak z każdą minutą pomniejsza się ilość białego miejsca na kartce pozwala na oderwanie się od trudów życia codziennego. Dodatkowo, skupienie wymagane przy wykonywaniu tej czynności tymczasowo wyrywa z szaleńczego tempa współczesnego stylu życia. Staje się źródłem wyciszenia, które bywa towarem deficytowym wśród trudów i wymagań dorosłego życia.

Odkrywanie wewnętrznego dziecka

Kredki i kolorowanki kojarzą się jednoznacznie z okresem dzieciństwa. Z tego powodu może się wydawać, iż kolorowanie to dziecinada i osobie, która przekroczyła próg pełnoletności nie wypada już angażować się w takie infantylne czynności. Nic bardziej mylnego. Chociaż każdy na pewnym etapie życia staje przed koniecznością podjęcia odpowiedzialności i realizowania zadań charakterystycznych dla dorosłości, to jednak pozostawienie furtki do świata dzieciństwa jest bardzo korzystne. Dzięki oddaniu się nieskrępowanej wyobraźni (na co pozwalają wspomniane kolorowanki) dorosły człowiek może odpocząć i nabrać sił do dalszego stawiania czoła życiowym wyzwaniom. Rodzice zaś mogą dzięki dobieraniu kolorów i dorysowywaniu rozmaitych elementów w albumie wczuć się ponownie w rolę dziecka. Pozwala im to na głębsze zrozumienie własnych pociech.

Warto także wspomnieć o zmęczeniu wielu osób wszechobecną technologią. W czasach, gdy praca często polega na kontakcie z komputerami, możliwość manualnego ćwiczenia własnej ręki jest na wagę złota. Niektórzy zaś mogą ponownie skorzystać ze swoich plastycznych uzdolnień, które przejawiały się w dzieciństwie, jednak w miarę dorastania zostały pogrzebane. Ci, którzy natomiast nie przejawiali artystycznych zdolności we wczesnych lata życia, mają możliwość rozwinięcia ich w dojrzałym wieku. Dzięki temu mogą przekonać się, iż na znalezienie nowego hobby i rozwijanie nowych umiejętności nigdy nie jest za późno.

Przyszłość kolorowanek

Być może kolorowanki dla dorosłych okażą się jedynie przejściową modą. Przeczy jednak temu ich nieustająca popularność. Co więcej, niektóre osoby tak zaangażowały się w kolorowanie, iż w końcu same zaczęły projektować wzory do nowych albumów. Być może istotą fenomenu kolorowanek dla dorosłych jest fakt, iż odwołują się one do uniwersalnej ludzkiej cechy-pomysłowości i chęci tworzenia.

KRY