Kłótnie w związku – czego unikać i jakie zmiany wprowadzić?

0
654
kłótnie w związku
Kłótnie są naturalną sprawą, ważne jest aby umieć je właściwie rozwiązać i nie potęgować problemu | fot.: stock.adobe.com

Kłótnie, różnice zdań i poglądów są nieodłącznym elementem każdej relacji. Każdy z nas jest indywidualnością, posiada własne przekonania, ma inne cechy charakteru oraz został wychowany w inny sposób. Osoby chcące stworzyć zdrową relację muszą ciężko pracować, aby nauczyć się wzajemnego szacunku i oraz zaakceptowania różnic między sobą. Niezbędnymi czynnikami wpływającymi na przebieg kłótni jest rozmowa, wzajemne słuchanie siebie i umiejętność pójścia na kompromis. Co jednak można zrobić, aby kłótnie przebiegały zdrowo oraz możliwe było ich szybkie załagodzenie? 

Sposoby pozwalające na złagodzenie konfliktów 

Najgorszym krokiem na jaki często decydują się osoby w relacjach jest unikanie trudnych rozmów i czekanie aż konflikt sam się rozwiąże, tak zwane “ciche dni” nie sprawią, że problem zniknie, a jedynie zostanie on stłumiony i uderzy w nas ze zdwojoną siłą i być może przy całkiem innej sytuacji. Rozmowa jest kluczem do sukcesu, jeżeli dany moment nie jest dla Was odpowiedni do rozmów warto to zaznaczyć i poprosić o chwilę spokoju i przełożenie rozmowy, kiedy emocje obojga z Was lekko ostygną. 
Podczas komunikacji warto być szczerym i unikać ogólników, nie wypominać braku zrozumienia, a dokładnie określić co zostało niezrozumiane i ile to dla Ciebie znaczy. Warto skupiać się na zachowaniach i wydarzeniach, a nie na konkretnej osobie, pomoże to trzymać się faktów i aktualnej sytuacji. 
Podczas rozmowy warto unikać wzajemnego oskarżania i zrzucania winy, formułę “Ty”, zamień na “Ja”, zamiast mówić o tym co złego zrobił partner, warto powiedzieć o tym co w tej sytuacji czułam/czułem “Ja”, na przykład “Jest mi przykro, gdy…”. Druga osoba nie odbierze tego jako atak przez co nie będzie reagować obronnie, dzięki takiemu działaniu konflikt nie będzie się rozrastał i stłumi nieco ból i emocje. 

W jaki sposób rozwiązywać konflikty w związkach? 

Kiedy udało się ustalić co jest problemem oraz wyjaśnić drugiej osobie swoje stanowisko w tej spawie należy przyjrzeć się w jaki sposób problem zostanie rozwiązany. Jakie elementy są niezbędne do wypracowania porozumienia? 

  1. Szacunek wobec drugiej osoby, jej zdania i uczuć. Wysłuchanie tego co ma do powiedzenia, nie wchodzenie jej w słowo, słuchanie, aby słuchać i zrozumieć, a nie żeby móc odpowiedzieć.
  2. Gotowość na ustępstwa okazać się może konieczna, w wielu sytuacjach nie da się ułożyć lub zmienić wszystkiego tak, aby oboje z Was było zadowolonych. Trzeba wypracować wspólny kompromis, odpuścić trochę z obu stron i dojść do sytuacji, w której obie osoby będące w relacji będą usatysfakcjonowane przy czym żadna z nich nie będzie pokrzywdzona. To trudne, jednakże wykonalne. 
  3. Brak zaprzeczania faktom pozwala pokazać drugiej osobie, że i my zauważamy problem. Nie warto usilnie trzymać się własnego zdania, ani bronić na siłę swojej dumy. Jeżeli problem jest rzeczywisty i my go widzimy – przyznajmy to. Takie postępowanie zadziała tylko i wyłącznie na plus dla naszej relacji.
  4. Zrozumienie i akceptacja okazują się pomocne w sytuacjach, gdy kłótnia nie wynika z naszej winy, a z powodu różnic zdań. Mimo, iż nie zrobiliśmy nic złego nasze postępowanie mogło zadziałać negatywnie na partnera. Warto wtedy zaznaczyć, iż rozumiemy samopoczucie drugiej osoby, jednak ze swojej strony uważamy, że nasze postępowanie nie było krzywdzące, a jedynie pozwoliło nam na wyrażenie swoich przekonań, a więc samego siebie.
  5. Przeprosiny lub okazanie skruchy jest elementem podsumowującym i pokazującym, że jesteśmy w stanie zauważyć swój błąd, nie udajemy bezwinnych i w pełni bierzemy odpowiedzialność za rzeczy, które zrobiliśmy nie tak jak należy. Znaczy to wiele nie tylko dla drugiej osoby, ale także dla nas samych, jest to wartościowy krok i uświadamia nas, iż mimo braku doskonałości ciągle potrafimy nad sobą pracować. 

Kłótnie są naturalną sprawą, ważne jest aby umieć je właściwie rozwiązać i nie potęgować problemu. Jeżeli dana kłótnia nie została rozwiązana warto wrócić do rozmów po jakimś czasie, być może każde z Was inaczej spojrzy na dany problem. Należy jednak unikać udawania, iż wszystko rozwiązało się samo czyli tak zwanego “zamiatania pod dywan”, nierozwiązane konflikty często napiętrzają się i uderzają po czasie, wszystkie naraz. Wtedy o wiele łatwiej się dogadać. 

AKA