Dlaczego nie warto rezygnować z kominka w nowoczesnym salonie?

0
1977
nowoczesny kominek w salonie
Salon jest sercem domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Chociaż najmodniejsze aranżacje tworzone są na bazie minimalizmu i neutralnych barw ziemi, warto przełamywać ten schemat akcentami, które nadadzą wnętrzu przytulności | fot.: StockAdobe.com

Nowoczesne salony urządzamy minimalistycznie, przełamując surowość miękkością i ciepłem aksamitnych tekstyliów. W takim wnętrzu znajdzie się także miejsce na tradycyjny kominek w nowoczesnej odsłonie.

Salon jest sercem domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Chociaż najmodniejsze aranżacje tworzone są na bazie minimalizmu i neutralnych barw ziemi, warto przełamywać ten schemat akcentami, które nadadzą wnętrzu przytulności. Mogą to być aksamitne zasłony, czy też puszyste koce, poduszki i dywany. Doskonale sprawdzi się w tej roli również kominek, który wnosi do salonu nie tylko wrażenie, ale także rzeczywiste ciepło. Jesienią i zimą gromadzi wokół siebie rodziny i przyjaciół przy filiżance gorącej herbaty, sprawiając, że nie mamy ochoty wychodzić na zewnątrz.

Gdzie umieścić kominek w salonie?

Odpowiednie miejsce na montaż kominka w salonie, ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd pomieszczenia. Jeśli zależy nam na mocnym wyeksponowaniu tego elementu, umieszczajmy go pośrodku ściany, nadając wnętrzu luksusowego charakteru. Lokalizując go w narożniku, postawimy natomiast na przytulność, a salon z kominkiem zapewni kameralną atmosferę. Takie rozwiązanie będzie najlepsze w przypadku niewielkich przestrzeni. Z kolei kominek w nowoczesnym salonie umieszczamy przede wszystkim na styku pomieszczeń. Dzięki narożnym modelom płomienny taniec można obserwować nie tylko w pokoju dziennym, ale także w przyległej kuchni lub na korytarzu. Podobnie zadziała dwustronny kominek zamontowany w ścianie, dzielącej dwa różne pomieszczenia.

Kominek w salonie, a bezpieczeństwo

Kominki dostępne są przede wszystkim w wariancie otwartym oraz zamkniętym. Oba rodzaje mają swoje zalety – pierwszy daje wrażenie tradycyjnej bliskości ognia, drugi może być bardziej praktyczny pod względem aranżacyjnym. Podczas montażu obu tych modelów niezwykle ważną kwestią jest odległość paleniska od tapicerowanych mebli. W przypadku kominka zamkniętego, wystarczy już około 110 – 160 cm, aby tekstylia nie nagrzewały się i nie ulegały stopieniu. Z kolei decydując się na wariant otwarty, musimy zadbać, aby ta odległość wynosiła przynajmniej 200 cm. Dodatkowo, niezbędne są także takie elementy zabezpieczające, jak chociażby płyta ognioodporna, która chroni podłogę przez wypadającym z paleniska drewnem. Przydatny może okazać się również parawan, dodatkowo kierujący ciepłe powietrze na boki, nie zaś bezpośrednio na meble wypoczynkowe, które zazwyczaj ustawiamy naprzeciwko kominka.

Nowoczesny salon to nadal miejsce przeznaczone do spędzania czasu z rodziną. Właśnie dlatego tradycyjne ciepło płomienia odnajdzie się również w minimalistycznych aranżacjach. Kominek w nowoczesnym salonie doskonale przełamie surowość wnętrza i nada mu przytulności.


Materiał partnera zewnętrznego