Dlaczego warto postawić na mieszkanie w stanie deweloperskim?

0
1182
Mieszkanie pięknie urządzone
Mieszkania w stanie deweloperskim najczęściej wymagają wykończenia ścian, położenia podłóg, kompletnego wykonania łazienki, zamontowania drzwi wewnętrznych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Najwięcej nowych mieszkań w Polsce sprzedaje się w tak zwanym stanie deweloperskim. Co jednak dokładnie oznacza tego rodzaju standard?

Zakupienie własnego mieszkania jest poważną decyzją, która powinna być podjęta po dokładnym przemyśleniu wszystkich kwestii – od lokalizacji, przez stan techniczny, aż po wykończenie nieruchomości.

Gdy wybór pada na nowe budownictwo, najczęściej wtedy wybierane są mieszkania w standardzie czy w stanie deweloperskim. Warto jednak pamiętać, że w przepisach nie znajdziemy dokładnego określenia, czym dokładnie jest ten właśnie standard. Zatem deweloperzy w Warszawie mogą rozumieć go inaczej niż ci w Krakowie. Aby nie doszło do nieporozumień, warto więc zawsze sprawdzić, co kryje się pod tym terminem.

Czym jest stan deweloperski?

Jest to mieszkanie, które musi być poddane dalszym pracom wykończeniowym, aby można było się do niego przeprowadzić. Zatem nie możemy od razu zabrać swoich mebli i innych przedmiotów i przenieść się do nowego lokum – muszą być w nim przeprowadzone dalsze prace. Mieszkania w stanie deweloperskim najczęściej wymagają wykończenia ścian, położenia podłóg, kompletnego wykonania łazienki, zamontowania drzwi wewnętrznych. Zatem w lokalu jest tylko wykonana wylewka betonowa lub cementowa, zamontowane są okna PCV, często też parapety, niepomalowany tynk gipsowy na ścianach.

Sprawdź, co oferuje deweloper

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepiej dokładnie sprawdzić, co pod stanem deweloperskim pojmuje dany deweloper. W przypadku niektórych inwestycji prace mogą być szerzej zakrojone, w innych z kolei bardzo podstawowe, co będzie oznaczało, że na naszych barkach będzie więcej obowiązków z wykończeniem, a tym samym poniesiemy też większe koszty. Mieszkanie w stanie deweloperskim możemy wykańczać we własnym zakresie, jeśli mamy ku temu czas oraz wiedzę i umiejętności, ale możemy też skorzystać z usług zewnętrznych ekip wykończeniowych. Warto wtedy pamiętać o zarezerwowaniu terminu wcześniej, aby mieć pewność, że prace rozpoczną się bez znacznego opóźnienia po odbiorze mieszkania.


Materiał partnera zewnętrznego