Kuchenka indukcyjna wolnostojąca – alternatywa dla zabudowy

0
1838
kuchenka wolnostojąca w jasnej kuchni
Jeśli chcemy stworzyć ciekawe wnętrze z przykuwającymi oko elementami, możemy postawić na oryginalne kuchnie indukcyjne wolnostojące | fot.: materiał partnera

Kuchnia jest sercem domu. Nie tylko ze względu na tradycyjne rozumienie tego nieco już wytartego sloganu. W kuchni bowiem gotuje się i przyjmuje gości (jak wiemy, każda dobra domówka kończy się właśnie tam), ale w dobie salonów otwartych lub półotwartych na kuchnię, stanowi dodatkowo reprezentacyjne pomieszczenie. Takie, którego aranżacja powinna nie tylko precyzyjnie realizować podstawowe zadanie jakim jest funkcjonalność, ale i pokazywać pazur i charakter właścicieli.

W wielu przypadkach duże znaczenie będzie miał metraż pomieszczenia, który będziemy mieli do zagospodarowania. Uwzględniając wszystkie możliwe opcje, z pewnością zastanowimy się nad wielkością kuchni, zmywarki oraz sprzętu gospodarstwa domowego. Wiele osób nadal pozostaje wiernym starszym metodom wyposażenia i w swoich wyborach decydują się na kuchnię, w której wszystkie te elementy będą stanowiły jednolitą całość. Wyposażenie AGD do zabudowy nadal jest popularnym rozwiązaniem, ale nie pozostawiającym zbyt wiele pola do popisu dla umiejętności aranżacyjnych. Jeśli chcemy stworzyć ciekawe wnętrze z przykuwającymi oko elementami, możemy postawić na oryginalne kuchnie indukcyjne wolnostojące. 

kuchenka wolnostojąca czarna w białej kuchni
Jeśli jednak zależy nam na zaskoczeniu naszych gości oraz uzyskaniu oryginalnego, wysmakowanego wnętrza, warto zastanowić się nad kuchenką indukcyjną wolnostojącą | fot.: materiał partnera

Kuchenka indukcyjna wolnostojąca alternatywą dla kuchenki pod zabudowę

Klienci wierni tradycyjnym rozwiązaniom najczęściej w pierwszym odruchu decydują się na urządzenia kierowane pod zabudowę. Daje to wrażenie spójności i gwarancję efektu końcowego: wyważonego, jednolitego wnętrza o określonej stylistyce. To dość bezpieczne i sprawdzone podejście. Jeśli jednak zależy nam na zaskoczeniu naszych gości oraz uzyskaniu oryginalnego, wysmakowanego wnętrza, warto zastanowić się nad kuchenką indukcyjną wolnostojącą. Nam szczególnie pod tym względem podobają się stylizowane na urządzenia retro kuchenki dostępne na stronie lofra.pl. Przede wszystkim zachwycają ze względu na fakt, że tego typu sprzęty to najnowocześniejsze i najbardziej sprawne energetycznie urządzenia do gotowania dostępne na rynku. Ponadto stanowią wyrazisty element ożywiający stylistycznie każdą kuchnię. Pozostałe meble i urządzenia mogą już wówczas nie mieć wyraźnych cech charakterystycznych. Wtedy kuchenka indukcyjna wolnostojąca staje się centralnym, oryginalnym i stylowym elementem naszej kuchni. Charakter retro możemy wówczas podkreślić za pomocą subtelnych dodatków, na przykład zdjęć albo drobnego AGD, jak toster czy czajnik. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dopasować do niej także inne sprzęty AGD i tym samym uzyskać niepowtarzalne wnętrze w stylu retro. Niezależnie od wybranej przez nas metody urządzenia wnętrza uzyskamy wyjątkowy efekt.

Funkcjonalność płyty indukcyjnej

Mówiąc o kuchenkach wolnostojących skupiamy się przede wszystkim na kuchenkach indukcyjnych. Są to obecnie rozwiązania najbardziej zaawansowane technologicznie, a przy tym bezpieczne i efektywne. Jak działają? Płyta indukcyjna działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej. Aby pracowała właściwie potrzebne będzie specjalne, przeznaczone do indukcji metalowe naczynie, po to aby pomiędzy naczyniem a płytą wytworzyło się pole magnetyczne o odpowiednim nasileniu. Proces ten powoduje rozgrzanie od dna garnka. Energia w ten sposób jest w pełni wykorzystana, a samo gotowanie zajmuje niewielką ilość czasu.

kuchenka wolnostojąca w rustykalnej kuchni
Obecnie na rynku można zaobserwować różnorodność kuchenek uwzględniających różną wielkość oraz kolorystykę | fot.: materiał partnera

Kuchenki indukcyjne wolnostojące – ich zalety i wady

Warto pamiętać, że podczas użytkowania kuchenki indukcyjnej niwelujemy ryzyko poparzenia, gdyż powierzchnia płyty nie nagrzewa się w momencie gotowania. To szczególnie ważne, gdy w domu są małe dzieci. W porównaniu z kuchenką gazową z pewnością z większym prawdopodobieństwem unikniemy uporczywego zabrudzenia płyty przez przygotowywane jedzenie, które nie przywrze do powierzchni, jak często dzieje się w przypadku użytkowania kuchenki ceramicznej. Należy pamiętać, o tym, że prawidłowa funkcjonalność tego typu kuchenki związana jest z użyciem odpowiednich garnków. Naczynie musi mieć odpowiednie do tego celu dno. Należy wziąć to pod uwagę kierując się wyborem i decydując się właśnie na kuchenki indukcyjne wolnostojące. Także zakup samej kuchenki, zwłaszcza stylizowanej i przeznaczonej do wysmakowanych wnętrz, oznacza wyższe niż standardowo koszty. Jednak w tym przypadku jest to inwestycja, którą docenimy nie tylko za walory estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne.

Obecnie na rynku można zaobserwować różnorodność kuchenek uwzględniających różną wielkość oraz kolorystykę. Producenci zadbali o ważne funkcje, jakimi są blokada panelu sterowania zabezpieczająca m.in. przed przypadkowym uruchomieniem płyty grzewczej na przykład przez dzieci czy funkcję automatycznego wyłączania. Pole samo może się wyłączać po dłuższym nagrzewaniu, po minucie bez naczynia albo po wykipieniu potrawy. Zatem przy wyborze kuchenki indukcyjnej wolnostojącej warto kierować się jej parametrami oraz funkcjonalnością, ale także ogólną prezencją, jakością wykonania i dbałością o detal. Taka kuchenka stanie się niewątpliwą ozdobą naszej kuchni.


OLI