Natura kawii domowej: jak prawidłowo karmić takiego zwierzaka, dbać o niego i odczytywać jego komunikaty?

0
1418
kawia domowa
Choć gryzoń ten jest stosunkowo łatwy w hodowli, czemu z pewnością po części zawdzięcza swoją popularność, należy znać kilka podstawowych informacji dotyczących jego pielęgnacji | fot.: stock.adobe.com

Enigmatycznie brzmiąca nazwa „kawia domowa” oznacza ni mniej ni więcej lecz znane i popularne zwierzę zwane powszechnie świnką morską. Choć gryzoń ten jest stosunkowo łatwy w hodowli, czemu z pewnością po części zawdzięcza swoją popularność, należy znać kilka podstawowych informacji dotyczących jego pielęgnacji.

Jak prawidłowo karmić kawię domową?

Prawidłowe żywienie świnki morskiej zwiększa znacząco szanse, że szczęśliwa i zadowolona dożyje późnego wieku. Popełniając błędy w żywieniu pupila, narażamy go nie tylko na choroby przewodu pokarmowego, ale także apatię i zaburzenia behawioralne. Choć na rynku dostępnych jest wiele gotowych karm, w żadnym wypadku nie powinny one stanowić podstawy diety świnki morskiej. Bez obaw można całkowicie z niej zrezygnować, a w najgorszym przypadku traktować jako smakołyk podawany okazjonalnie. Podstawą diety kawii domowej powinno być siano, które dzięki swojej wysokiej zawartości włókna, nie tylko działa pozytywnie na układ pokarmowy, ale dba także o ścieranie zębów, które rosną przez cały okres życia gryzonia. Siano powinno być podawane bez ograniczeń, w ilości na jaką tylko świnka ma ochotę. W diecie powinno być też jak najwięcej zieleniny, która zaspokoi zapotrzebowanie świnki na witaminy, przede wszystkim witaminę C. Może to być świeża trawa, liście warzyw lub kiełki. Wskazane jest też podawanie warzyw i owoców, jednak w niewielkiej ilości, ze względu na zawartość cukrów, które są bardzo szkodliwe dla zwierzęcia.

Jak porozumiewa się z Tobą twoja świnka morska?

Każde zwierzę domowe mniejsze lub większe zdolności porozumiewania się ze swoim właścicielem. Choć komunikacja świnek mniej rozwinięta niż chociażby psów czy kotów, tym ważniejsze jest by zadać sobie trud zrozumienia naszego pupila. Komunikacja ze zwierzęciem jest kluczowa: pozwala nie tylko budować więź między świnką, a właścicielem, a także rozpoznać gdy gryzoń czuje ból czy strach. Kawie domowe komunikują się przede wszystkim przy pomocy odgłosów. Najpopularniejszy z nich, zwany powszechnie „kwiczeniem” oznacza chęć zwrócenia na siebie uwagi. Świnki morskie to zwierzęta bardzo towarzyskie, nie powinno więc dziwić, że niektóre osobniki „kwiczą” niemal przez cały czas. Dźwięk ten może oznaczać też podekscytowanie – można go usłyszeć na przykład podczas otwierania szafki z jedzeniem. Kolejnym odgłosem wydawanym przez świnki jest „gruchanie”. Dźwięk ten wyraża radość i zadowolenie, można go zatem usłyszeć gdy świnka je lub jest pieszczona przez swojego właściciela. Innym ważnym sygnałem, który może wysłać nam gryzoń jest ostrzegawcze szczękanie zębami. Oznacza, że kawia znajduje się w sytuacji stresowej i jest gotowa do ataku.

 

Świnki morskie to jedne z najprostszych w obsłudze i najwdzięczniejszych zwierząt domowych. Ich instrukcja obsługi jest stosunkowo krótka, tym bardziej zatem w gestii każdego odpowiedzialnego właściciela leży zapoznanie się z kilkoma podstawowymi zasadami żywienia i opieki. Należy pamiętać, że adoptując zwierzę – jak małe by ono nie było – bierzemy na siebie nie tylko przyjemności, ale także odpowiedzialność za jego szczęśliwe życie przez wiele długich lat.

KDR