O czym warto wiedzieć przed adopcją zwierzęcia ze schroniska

0
1151
opuszczony pies za kratami
Zanim podpiszemy umowę adopcyjną dowiedzmy się wszystkiego, co możliwe na temat naszego potencjalnego podopiecznego | fot.: stock.adobe.com

Myślisz poważnie nad adopcją kota lub psa, ale nie wiesz czego się spodziewać? Chcesz dać dom bezdomniakowi? Oto kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się wziąć zwierzę ze schroniska.

Dobry dom, to sprawdzony dom

W schroniskach jest bardzo dużo zwierząt. Nie oznacza to jednak, że każdy, kto zgłosi się do adopcji, dostanie zwierzę. Potencjalni właściciele muszą być najpierw sprawdzeni. Powinni wykazać się wiedzą na temat danego gatunku zwierzęcia i udowodnić, że potrafią się nim zająć. Czasami takie sprawdzanie ma formę ankiety z pytaniami otwartymi. Innym razem obejmuje wywiad z pracownikiem schroniska. Niektóre ośrodki decydują się nawet na wizyty przedadopcyjne.

Zanim podejmiesz decyzję o adopcji, upewnij się, że wiesz co cię czeka. Zdobądź wiedzę na temat kotów i psów, zakup odpowiedni asortyment, zabezpiecz dom przed możliwością utraty zwierzęcia. Schronisko może zadać ci pytania dotyczące żywienia, leczenia albo postępowania w sytuacjach kryzysowych. Nie obawiaj się tego wywiadu. Wolontariusze i pracownicy chcą, żeby ich podopieczni trafili w jak najlepsze ręce. Natomiast ty na pewno chcesz zapewnić pupilowi warunki, które zapewnią mu dobre życie.

Czasami przed adopcją trzeba udowodnić, że nasz dom jest przygotowany na przyjęcie zwierzęcia. Dla przykładu, jeżeli chcemy adoptować kota, a mieszkamy w bloku, powinniśmy zabezpieczyć balkon i zasłonić go siatką. Niektóre schroniska, zanim podpiszą z nami umowę adopcyjną, przyjadą do naszego mieszkania, żeby sprawdzić, czy jesteśmy gotowi na przyjęcie zwierzęcia. To częsta procedura, dobra również dla przyszłych właścicieli czworonogów. Dzięki niej można zyskać dużo wiedzy na temat życia z psem czy kotem oraz informacji, co warto zmienić, żeby nasz podopieczny czuł się u nas jak najlepiej.

Pamiętajmy też, że chociaż kocięta i szczenięta są niezwykle urocze, to ich wychowanie wymaga ogromnego nakładu czasu i pracy. Jeżeli nie jesteśmy gotowi na takie poświęcenie, zdecydujmy się raczej na adopcję dorosłego zwierzęcia. Warto również pamiętać, że przygarnięcie seniora może wiązać się z koniecznością częstych wizyt u weterynarza. Zanim więc podejmiemy decyzję o adopcji, zastanówmy się czego oczekujemy od przyszłego pupila i co możemy mu zapewnić.

Umowa adopcyjna

Gdy schronisko zdecyduje o tym, że możemy adoptować zwierzę, podpisze z nami umowę adopcyjną. To dokument, z którym wiążą się określone następstwa prawne. Przede wszystkim, od momentu podpisania umowy staniemy się legalnymi właścicielami czworonoga. Oznacza to, że przejdą na nas wszystkie obowiązki związane ze zwierzęciem, takie jak obowiązek szczepienia, płacenia podatków czy sprzątania po nim.

Dla bezpieczeństwa naszego nowego podopiecznego warto zaopatrzyć go w chip, na którym zakodowane są nasze dane. Dzięki niemu, jeżeli zwierzę ucieknie albo zaginie, a następnie zostanie przez kogoś złapane, będzie można łatwo się z nami skontaktować. Chipowania dokonuje lekarz weterynarii. On także wprowadza podane przez nas informacje do bazy danych, do której dostęp mają weterynarze i inne służby.

Zanim podpiszemy umowę adopcyjną dowiedzmy się wszystkiego, co możliwe na temat naszego potencjalnego podopiecznego. Wolontariusze i pracownicy schronisk znają swoje psy i koty i mogą dobrać nam takie zwierzę, które będzie do nas pasować charakterem i usposobieniem. W przypadku psów, zanim dojdzie do adopcji, schroniska często wymagają wcześniejszych spotkań z pupilem, na przykład na spacerze. Pozwoli to na zapoznanie się nowego właściciela i psa, którego chcemy przyjąć pod nasz dach.

Adopcja psa lub kota to wspaniała przygoda i ogromne wyzwanie. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zapoznać się naszym potencjalnym podopiecznym i zdobyć jak największą wiedzę na temat jego rasy i gatunku. Dzięki temu zapewnimy mu wszystko co najlepsze. Bo przecież na to zasługuje!


AKŁ