Ragdoll – duży kot z łagodnym usposobieniem

0
5835
Ragdoll
Koty tej rasy są flegmatyczne i ciekawskie, nie skaczą po meblach i nie wspinają się po firankach | fot.: Fotolia

Ragdoll (z ang. szmaciana lalka) to rasa kotów budząca coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi. Legendarna kocia łagodność, flegmatyczne usposobienie i zdolność do przywiązywania się do ludzi czynią z nich idealnych towarzyszy.

Ragdolle powstały w latach 60, dzięki kochającej zwierzęta Ann Baker. Przygarnęła ona kotkę z ulicy, która dała początek rasie. Legenda głosi, że kotka została potrącona przez samochód i urodziła kocięta z niedowładem kończyn – co sprawiło że rasa ta ma niezwykłą cechę. Odznaczają się niespotykaną uległością w objęciach właściciela – koty te dosłownie przelewają się przez ręce. Są niezwykle spokojnymi i ufnymi towarzyszami. Co prawda, legenda nie jest prawdziwa, ale łagodne usposobienie zwierząt pozostaje faktem. Dziś powszechnie uznaje się, iż Ragdolle są rasą wywodzącą się z skrzyżowania kotów birmańskich, perskich oraz burmańskich.

Wygląd kotów nie jest ujednolicony i możemy wyróżnić 3 podstawowe grupy:

  • Colorpoint – ciemne umaszczenie występuje jedynie na zakończeniach uszu oraz ogona
  • W rękawiczkach – białe umaszczenie na łapach
  • Bicolor – białe umaszczenie na łapach oraz charakterystyczny wzór litery V na pyszczku

Wszystkie koty tej rasy mają niesamowite jasno-błękitne oczy oraz pół-długie, miękkie futro.

Jak dbać o futro Ragdolla

Ciekawostką jest, że kocięta tej rasy rodzą się całkowicie białe. Dopiero z czasem nabierają charakterystycznego ubarwienia. Aby futro było zawsze błyszczące, miękkie i puchate, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim szczotkowanie. Nie należy pomijać tego ważnego etapu, gdyż dzięki temu nasz kot na bieżąco będzie mógł pozbywać się martwego futra i dotleni skórę. Szczotkowanie powinno mu sprawiać przyjemność, dlatego zadbajmy o porządną szczotkę, która nie sprawi bólu naszemu podopiecznemu. Kolejną kwestią jest futro między poduszkami na łapkach. Zdarza się że rośnie zbyt długie, co może powodować ślizganie się oraz przyklejanie do sierści różnych rzeczy. W takim wypadku wystarczy podciąć włosy, uważając przy tym na skórę kota. Ragdolle nie wymagają kąpieli, dbają o czystość swojego futra, natomiast w razie potrzeby, wystarczy dobry szampon dla kotów i ręcznik. Kota nie należy wkładać do pełnej wanny, gdyż może się on przestraszyć wody. Aby zminimalizować stres należy delikatnie polewać go wodą bądź zmoczoną gąbką. Kiedy futro będzie już wystarczająco wilgotne, nałożyć niewielką ilość szamponu a następnie dokładnie spłukać. Kota można delikatnie otulić ręcznikiem i wytrzeć nadmiar wody. Podczas etapu schnięcia, Ragdoll najprawdopodobniej sam zabierze się za wylizywanie wody, aż pozostanie całkowicie suchy.

Wymagania – czyli o czym należy pamiętać decydując się na Ragdolla

Rasa Ragdoll zalicza się do dużych kotów, samice osiągają wagę do 7 kilogramów, natomiast samce nawet do 10 kilogramów. Należy o tym pamiętać wybierając choćby kuwetę. Musi być przestronna i umieszczona w cichym miejscu, aby nasz kot czuł się komfortowo. Natomiast dla komfortu domowników, można zainwestować w filtry węglowe, które neutralizują przykre zapachy. Tzreba pamiętać o częstej wymianie żwirku, gdyż koty z natury są czyściochami i nie lubią brudu. Ragdolle to niesamowicie towarzyskie zwierzęta, dlatego nie decydujmy się na ta rasę, kiedy nie ma nas często w domu. Zabawki, które pozwolą aktywnie spędzić czas naszemu zwierzakowi powinny być odpowiednio wykonane. Niestabilne elementy mogą utknąć w gardle bądź żołądku i spowodować niezapowiedzianą wizytę u weterynarza.

Koty tej rasy są flegmatyczne i ciekawskie, nie skaczą po meblach i nie wspinają się po firankach. Jeśli chodzi o kontakt z dziećmi – wolą się odsunąć niż zaatakować. Nie zmienia to jednak faktu, że warto uczyć dzieci wzajemnego szacunku, a samemu zwierzakowi zapewnić spokojne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć nie niepokojony przez żadnego domownika.

Ragdoll ma już swoje zaszczytne miejsce wśród kotów rasowych. Ich nieprzeciętnie spokojny charakter jest idealny dla rodzin z dziećmi. Zdążył się już na dobre wpisać w bezkresy internetu dzięki kotce grumpy cat i nieprzerwanie podbija serca miłośników zwierząt.


AKL