Remont mieszkania – jak nie przekroczyć budżetu?

1
1459
jak opracować budżet remontu
Jeśli ciągle dodajesz nowe elementy do listy zadań lub zmieniasz w połowie drogi, pojawią się dodatkowe koszty. Tym samym utracisz kontrolę nad budżetem | fot.: Fotolia

Utrzymanie kontroli nad budżetem jest priorytetem dla wielu właścicieli domów i mieszkań. Łatwiej jednak powiedzieć, niż zrobić. Remonty są z natury zmienne, jeśli więc nie masz odpowiedniego planu, budżet może bardzo łatwo wymknąć się spod kontroli.

Jesteśmy tutaj, aby temu zapobiec. Przy odrobinie planowania i staranności, możesz przez cały czas kontrolować budżet remontowy. Poniżej przedstawiamy niektóre z naszych najlepszych wskazówek dotyczących finansów przy remoncie.

Bądź realistą od samego początku

Zbyt często, gdy próbujemy zaoszczędzić pieniądze podczas remontu, popełniamy błąd, ustalając zbyt niski budżet. Staramy się pokonywać zakręty, mówiąc, że część prac wykonamy sami i będziemy wyszukiwać okazji w sklepach. Jeśli nie będziemy w stanie dotrzymać tych obietnic, nasz budżet będzie nierealistyczny już od samego początku.

Pieniądze, które pochłonie remont, lepiej jest uczciwie policzyć już na samym początku, nawet jeśli skończy się to nadymaniem początkowego budżetu. Jeśli wiesz, że nie nadajesz się do majsterkowania, bądź realistą i sprawdź, ile będzie kosztowało zatrudnienie profesjonalisty w twojej okolicy. Wykorzystaj swój budżet w oparciu o średnie oszacowanie, a nie jak najkorzystniejszą cenę. Pamiętaj, najważniejszym celem posiadania budżetu jest uczucie przygotowania. Jeśli opracujesz realistyczne liczby i zdecydujesz, że remont będzie zbyt drogi, zawsze możesz wstrzymać się z renowacją i zaoszczędzić trochę więcej pieniędzy.

Dobrze też wiedzieć już na samym początku, jakich zmian oczekujemy oraz co dokładnie planujemy zakupić. Porównaj ceny różnych usług remontowych. W tym celu sprawdza się zasada, że im lepiej wiesz, czego chcesz, tym lepiej porównasz cenniki za robociznę różnych fachowców.

Trzymaj się planu

Po zaplanowaniu wydatków, może cię kusić, aby coś do nich dodać. Być może patrząc na przestarzałe podłogi w salonie, pomyślisz, że przydałaby się ich wymiana. Zaplanuj wszystko wcześniej i nie ulegaj pokusom dodatkowych wydatków, jeśli chcesz zmieścić się w budżecie. Najbardziej kosztownymi elementami remontu często okazują się niezaplanowane zmiany na ostatnią chwilę.

Jeśli ciągle dodajesz nowe elementy do listy zadań lub zmieniasz w połowie drogi, pojawią się dodatkowe koszty. Tym samym utracisz kontrolę nad budżetem. Będziesz zdany na łaskę wykonawcy, który podliczy ci wszystkie dodatkowo wykonane prace. Zamiast tego najlepiej trzymać się planu, który założyłeś od samego początku. Wszystkie niespodziewane wydatki dodaj do pierwotnego budżetu.

Spodziewaj się niespodzianek

To powiedziawszy, nawet najściślejsze budżety na remont muszą mieć miejsce na pokrycie nieprzewidzianych wydatków. Czasami remont odkrywa problem, który należy załatwić. Zaplanuj te koszty z wyprzedzeniem, abyś nie był zaskoczony, gdy się pojawią.

Konwencjonalna mądrość mówi, aby dodać 15-20% na niespodziewane wydatki do oszacowania finalnego koszt. Może wydawać się, że to sporo, ale przy remoncie lepiej się ubezpieczyć niż żałować. Jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca w budżecie na pokrycie tej kwoty, możesz poświęcić więcej czasu na zmianę projektu.

Spójrzmy prawdzie w oczy: niewiarygodnie łatwo przekroczyć budżet przy remoncie domu lub mieszkania. Wykonanie szczegółowego budżetu może wymagać więcej pracy, aczkolwiek lepsze oszacowanie wydatków dobrze przygotuje Cię na wszystko, co niespodziewane. Mamy nadzieję, że  te wskazówki pomogą ci w zaplanowaniu wydatków. Niezależnie od tego, czy planujesz renowację już teraz, czy w przyszłości, te rady mogą wpłynąć na twoją zdolność do utrzymania budżetu pod kontrolą.


KGR