Yves Saint Laurent – projektant mody, którego wizje wyprzedziły jego czasy

0
982
Yves Saint Laurent
Yves Saint Laurent w wieku 17 lat z teczką własnych rysunków przybył do Paryża. Pierwszym jego sukcesem w świecie mody stało się zwycięstwo w konkursie na projekt sukienki koktajlowej organizowany przez Woolmark | Jacquelinekato (Pascal Kirchmair) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Yves Saint Laurent to wyjątkowy artysta, który na zawsze odmienił świat mody. To za jego sprawą tak popularne stały się damskie spodnie czy tweedowe marynarki. Stał on również za popularyzacją pret-a-porter. Nie bez powodu mówi się, że jego wizje wyprzedziły jego czasy. Co warto o nim wiedzieć? Jak wyglądała jego historia?

Początki kariery Yves Saint Laurenta

Historia Yves Saint Laurenta jest naprawdę wyjątkowa. Już w wieku 17 lat, po zwycięstwie w konkursie na projekt sukienki koktajlowej, poznał on samego Christiana Diora. Projekty młodego Francuza spodobały się mistrzowi. Postanowił zatrudnić go więc jako projektanta w swoim domu mody. Kariera Laurenta nabrała tempa. W roku 1957 został on dyrektorem artystycznym Diora. Tym samym stał się najmłodszym projektantem w historii na tym stanowisku. Miał wówczas zaledwie 20 lat.

Yves Saint Laurent miał jednak i swoje problemy. Cechowała go ogromna wrażliwość i nieśmiałość. Poprzez odmienną orientację seksualną przeżył wiele upokorzeń po powołaniu do wojska. Skończyło się to załamaniem nerwowym oraz pobytem w zakładzie psychiatrycznym. Tam homoseksualizm leczono elektrowstrząsami. W tym czasie Laurent utracił swoją posadę w domu mody Diora.

Yves Saint Laurent luksusowe okrągłe torebki
Yves Saint Laurent luksusowe okrągłe torebki | fot.: stock.adobe.com

Rozwój modowego geniusza

Laurent nie przejmował się kwestiami finansowymi i organizacyjnymi. W pełni poświęcał się zawsze pracy. Resztę zostawiał swojego partnerowi w życiu i biznesie Pierre Berge’mu. To właśnie on przekonał Laurenta do założenia własnego domu mody. Konkurencja na rynku była silna (Dior, Chanel), a mimo to odniósł on ogromny sukces. Duża w tym zasługa szerokiej akcji promocyjnej prowadzonej w prasie.

Prawdziwym hitem wśród młodzieży okazała się kolekcja Yves Saint Laurenta z roku 1965 „The Mondrian Collection”. Tworzyły ją m.in. dżersejowe sukienki, które krojem i kolorystyką nawiązywały do neoplastycyzmu. Projektant inspirował się tutaj obrazami Pieta Mondriana. Zresztą zawsze sporo czerpał z malarstwa. W roku 1966 wypuścił kolekcję „Pop Art” nawiązującą do dzieł Warhola i Lichtensteina. Tworzył i utożsamiał się z młodym pokoleniem. W tym też tkwiła tajemnica jego sukcesu. Do historii przeszła linia „Le smoking”. Udowodnił nią, że nie boi się przekraczać barier. Wprawdzie kobiety spodnie nosiły je wcześniej, ale to za  sprawą Laurenta zyskały tak dużą popularność. Sukcesem okazało się też otworzenie w Paryżu butiku z kolekcją „Rive Gouche”.

Imperium modowe Laurenta

Imperium  Laurenta zarządzał wspomniany Berge. Sam projektant nie przepadał za popularnością. Miał neurotyczny charakter i skłonność do używek. Zaczął sporo imprezować. W roku 1971 na rynku pojawiła się pierwsza linia perfum sygnowała nazwiskiem projektanta – „Pour Home”. Osiągnęła ze względu na akcję marketingową duży sukces. Zapach ten jest aktualny również i dzisiaj. W latach 70. XX wieku Laurent stawiał na wyzwolenie i hippisowskie podejście do życia. Z tego okresu pochodzi słynna kolekcja „Ballets Russes” inspirowana wschodnimi elementami.

Nie da się ukryć, że Yves Saint Laurent wywarł ogromny wpływ na modę. Bez niego jej historia wyglądałaby zupełnie inaczej. Projektant zmarł w  roku 2008, sześć lat po swoim ostatnim pokazie haute couture. Był zawsze niezwykle pracowity. Stawiał na rozwój i nietuzinkowe rozwiązania. Wyprzedzał zawsze swoją epokę.

STO