Bali – prawie jak w bajce

0
712
świątynia na bali
Do tego urokliwego miejsca przybywają coraz to większe rzesze turystów, spragnionych widoku pięknych plaż, przejrzystej, błękitnej wody i unikalnej roślinności | fot.: Fotolia

Bali, przepiękna egzotyczna wyspa, malowniczo położona w archipelagu Małych Wysp Sundajskich – pomiędzy dwoma Oceanami: Indyjskim i Spokojnym. Do tego urokliwego miejsca przybywają coraz to większe rzesze turystów, spragnionych widoku pięknych plaż, przejrzystej, błękitnej wody i unikalnej roślinności. Najlepiej rozwinięta pod względem infrastruktury jest południowa strona wyspy, z licznymi kurortami dla turystów. To jednak nie wszystko, co ma do zaoferowania to unikatowe miejsce.

Świątynie i kapliczki

Są jedną z wielu atrakcji tej wyspy, możemy  je spotkać prawie na każdym kroku, ponieważ każda, nawet niewielka, balijska wioska chce uzyskać przychylność tutejszych, hinduistycznych bóstw, poprzez wznoszenie dla nich miejsc kultu. Nie bez kozery Bali jest nazywana „Wyspą Świątyń”. Największy kompleks świątyń, Pura Besakih, przyciągający uwagę niesamowitym kunsztem architektonicznym, składa się z kilkudziesięciu świątyń, do których można się wspiąć po wiekowych schodach, wykutych w zboczu wulkanu.

Tarasowe pola ryżowe

Pola ryżowe, rozciągające się w pewnej odległości od plaż, urzekają soczystą, świeżą zielenią i cieszą oczy łagodnymi formami. Pomiędzy typowymi uprawami ryżu – w każdej możliwej odmianie, możemy tu również znaleźć poletka kawy, czy aromatycznych goździków.

Plaże

Wyspa ta o wydłużonym kształcie ma bardzo długą linię brzegową, co powoduje, że jej plaże wydają się ciągnąć w nieskończoność. W niewielu zakątkach Indonezji znajdziemy plaże o tak pięknym kolorycie i przejrzystości wody. Jest to prawdziwy raj dla surferów i innych amatorów wodnego szaleństwa. Wiele par decyduje się na powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” –  na jednej z fantastycznych balijskich plaż.

Pałace wodne

Nie sposób pominąć budowli, z których Balijczycy są niezwykle dumni, a mianowicie pałaców wodnych. Są one otoczone wodą, co nadaje im iście bajkowego charakteru. Również wewnątrz kompleksów możemy znaleźć niezliczone oczka wodne i baseny. Z pałacowych dziedzińców można podziwiać przepiękne, okoliczne wzniesienia i tarasy ryżowe.

Wulkany

Na Bali znajduje się aż sześć wulkanów, stoki większości z nich są pokryte gęstą, tropikalną roślinnością. Najbardziej znany i najwyższy wulkan to Gunung Agung. Jest to wulkan wciąż czynny i niedający o sobie zapomnieć – od czasu do czasu wypuszcza chmurę pyłu wulkanicznego i dymu. Na wulkany można się wspinać, zarówno z lokalnym przewodnikiem, jak i samodzielnie.

wulkan na Bali
Na Bali znajduje się aż sześć wulkanów, stoki większości z nich są pokryte gęstą, tropikalną roślinnością | fot.: Fotolia

Jeziora

Malownicze jeziora, otoczone tropikalną roślinnością, przyciągają turystów, chcących odpocząć od zgiełku plaż. Największe z nich, Danau Batur, leży u stóp wulkanu o tej samej nazwie.

Ciekawe zwyczaje i obrzędy

Wyspa ta ma około czterech milionów mieszkańców, kultywujących tradycje hinduistyczne, pozytywnie nastawionych do innych ludzi, w tym do turystów. Mieszkańcy Bali lubią świętować. Niemal codziennie można podziwiać  bajecznie kolorowe i głośne obrzędy religijne. Na ulicach zobaczyć można długie korowody tańczących i roześmianych ludzi, w przepięknych ludowych strojach.

Kuchnia regionalna

Chyba nikt nie potrafi się oprzeć wspaniałym daniom, jakie oferują tutejsi mistrzowie kuchni. Balijczycy specjalizują się w przyrządzaniu owoców morza. Ich dumą jest również lokalnie uprawiany ryż, który, jak zapewniają, mogą przygotować na setki sposobów. Z ryżu powstaje też ich ulubiony trunek, wino ryżowe Brem, którym zachwycają się również turyści.

To tylko niektóre z dziesiątek atrakcji, jakie znajdziemy na tej malowniczej wyspie. Nie sposób jest opisać wszystkich jej atutów, trzeba je zobaczyć na własne oczy. Jaki więc kierunek obierzemy na nasz kolejny urlop? Oczywiście Bali!


JJA