Co warto zobaczyć w Portugalii?

0
1376
żółty tramwaj w Lisbonie
Klimat Lizbony sprawia, że osoba postronna nie odczuwa wielkomiejskiego gwaru | fot.: stock.adobe.com

Ogrom zabytków, wspaniały krajobrazy, plaże i bogata kuchnia. A to wszystko w niewielkiej Portugalii, w której każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Czym najczęściej przyciąga ten kraj z południa Europy?

Lizbona – stolica

Klimat Lizbony sprawia, że osoba postronna nie odczuwa wielkomiejskiego gwaru. Na taki stan rzeczy składają się wąskie uliczki czy praktycznie złączone ze sobą domki. Odczucie to potęguje położenie stolicy. Rozciąga się ona przez wzniesienia, które są połączone windami.

Do najcenniejszych zabytków miasta zaliczana jest katedra Sé, posiadająca romańską fasadę, która wyglądem przypomina twierdzę. Warto także zapuścić się do dzielnicy Bairro Alto, gdzie w krętych uliczkach można odbyć romantyczny spacer, jednocześnie narażając się na zgubienie drogi wśród dźwięków muzyki fado, dobiegających z pobliskich knajpek.

Lizbona to miasto muzeów. W kolekcji Gulbenkiana można odnaleźć zdobycze ludzkości od starożytności do współczesności. Wśród eksponatów znajdują się dzieła Rembrandta, wyroby z warsztatu Lalique’a czy perełki sztuki islamskiej. Narodowym muzeum Portugalii jest muzeum Azulejo, gdzie obejrzeć można bogate zbiory kafelków ceramicznych.

Przedmieścia Lizbony, a w szczególności Belém, są bardzo urokliwe. To właśnie z tego miejsca Vasco da Gama wyruszył w wyprawę do Indii. To tutaj, w klasztorze Hieronimitów, spoczywają szczątki wielkiego odkrycy. Sama budowla należy zaś do arcydzieł stylu manuelińskiego.

Sintra – miasto pałaców i zamków

Niespełna 30 kilometrów od Lizbony, w zalesionym terenie, leży niewielkie miasteczko Sintra. Znajduje się tam pałac Pena, którego wieże posiadają różnorodne kształty i barwy a wszystkie pomieszczenia odznaczają się wieloma stylami. Jedyną cechą, która łączy pokoje to przepych.

Na wzgórzu dostrzec można zamek Maurów, który został zdobyty przez krzyżowców dowodzonych przez Alfonsa I Zdobywcę, pierwszego króla Portugalii. Całe miasteczko znajduje się na liście UNESCO. Sintrę wyróżnia bardzo łatwy dojazd kolejką podmiejską z Lizbony.

Sintra zamek Lizbonie, Portugalia
Na wzgórzu dostrzec można zamek Maurów | fot.: stock.adobe.com

Algarve – wypoczynek nad oceanem

Algarve jest rajem dla osób, które chcą połączyć odpoczynek z aktywnością. W jednym miejscu spotykają się piękna pogoda, doskonałe jedzenie oraz zabytki. Stolica regionu, Faro, posiada zabytkową starówkę, jednak nie ona jest głównym punktem wycieczek. Dużo chętniej odwiedzane jest Lagos, gdzie dominują formacje skalne. Można wybrać się także do Taviry, dawniej ważnego portu, teraz bardzo charakterystycznego miasteczka, gdzie znajdują się domy z namiotowymi dachami.

Uwagę plażowiczów zwracają plaże Algarve. Na jednych dominuje biały piasek, na innych żwir. Różnią się praktycznie wszystkim – długością, szerokością czy dostępnością. Na niektóre można dostać się tylko po przepłynięciu określonej odległości.

Algarve Portugalia
Algarve jest rajem dla osób, które chcą połączyć odpoczynek z aktywnością | fot.: stock.adobe.com

Porto – tam rządzi wino

Porto jest połączeniem wiekowych budowli z centrami biznesowymi. Najważniejsze, że nowoczesne budynki nie odebrały temu miastu charakteru. Porto słynie przede wszystkim z bardzo słodkiego wina o tej samej nazwie. Nie dość, że można skosztować oryginalnego alkoholu i zrobić zapasy, to jeszcze dowiedzieć się, jak przebiega proces produkcji. Porto jest także centrum rozrywkowym Portugalii – znajduje się tam wiele klubów i dyskotek.

Porto, Portugalia
Porto jest połączeniem wiekowych budowli z centrami biznesowymi | fot.: stock.adobe.com

Jak widać, w Portugalii każdy turysta znajdzie miejsce dla siebie. W tym kraju można zwiedzać, odpoczywać nad morzem i napawać się niepowtarzalnymi widokami. A to wszystko przy pięknej, pewnej pogodzie.


ADU