Dlaczego warto odwiedzić Sankt Petersburg i co koniecznie trzeba tam zobaczyć?

0
2392
cerkiew na krwi sankt petersburg rosja
Sankt Petersburg to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast świata łączący kulturę dawnej, tradycyjnej Rosji z nowoczesnością zachodniej Europy | fot.: stock.adobe.com

Sankt Petersburg, czy też po prostu Petersburg to bez wątpienia kulturowa stolica Rosji.  Ogłoszone przez UNESCO ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata, jest prawdziwą perłą architektury i sztuki, którą co roku odwiedzają miliony turystów.  Ale co takiego ma w sobie Petersburg i co koniecznie trzeba zwiedzić będąc na wycieczce w tym mieście?

Białe noce w Wenecji Północy

Sankt Petersburg nazywany jest Wenecją Północy, ze względu na usytuowanie nad rzeką Newą. Miasto założone niespełna 300 lat temu przez cara Piotra I to szereg małych wysp połączonych ze sobą 396 mostami, co bardzo przypomina charakterystyczne położenie włoskiej Wenecji. Wzorowany był na Amsterdamie, gdzie w młodości przebywał car.  Charakterystycznym dla tego miasta zjawiskiem, które co roku przyciąga rzesze turystów są tak zwane białe noce, czyli dni, kiedy to praktycznie nie zachodzi słońce. Okres ten przypada na drugą połowę czerwca i trwa około miesiąca i wtedy też Sankt Petersburg przeżywa prawdziwe turystyczne oblężenie. Niezwykle jasne noce i ciepłe letnie dni to idealne połączenie, dzięki któremu ma się wrażenie, że Sankt Petersburg nigdy nie śpi, a główna ulica miasta, czyli Newski Prospekt nie cichnie od gwaru rozmów i wydarzeń kulturalnych.

St. Petersburg otwarty most na Newie
Niezwykle jasne noce i ciepłe letnie dni to idealne połączenie, dzięki któremu ma się wrażenie, że Sankt Petersburg nigdy nie śpi | fot.: stock.adobe.com

Rosyjski Luwr i inne muzea Petersburga

Planując wycieczkę do Sankt Petersburga nie można zapomnieć o muzeach i galeriach, których jest tyle, że potrzeba kilku tygodni, aby je wszystkie dokładnie zwiedzić. Wśród ponad 200 muzeów znajdujących się w mieście najsłynniejsze to oczywiście Ermitaż, nazywany rosyjskim Luwrem. Jest to ogromny kompleks pięciu pałaców, w którym znajdziemy dzieła sztuki z całego świata oraz drogocenne eksponaty wszystkich epok historycznych. Muzeum jest domem dla około 3 milionów unikatowych dzieł sztuki, co oznacza, że do dokładnego obejrzenia całości zbiorów potrzeba kilku lat!

Ermitaż, nazywany rosyjskim Luwrem
Ermitaż, nazywany rosyjskim Luwrem. Jest to ogromny kompleks pięciu pałaców, w którym znajdziemy dzieła sztuki z całego świata oraz drogocenne eksponaty wszystkich epok historycznych | fot.: stock.adobe.com

Ermitaż to oczywiście nie jedyne warte obejrzenia muzeum Sankt Petersburga.  Jednym z bardzo ciekawych miejsc wartym zobaczenia jest Muzeum miasta Sankt Petersburga, gdzie znajdziemy zbiory dotyczące historii jego powstania, informacje na temat jego pierwszych mieszkańców oraz niezwykle szybkiego rozwoju miasta.

Ikoniczny Plac Pałacowy i Newski Prospekt

Będąc na wycieczce w Sankt Petersburgu nie można nie udać się na Plac Pałacowy. Mieści się on w samym centrum miasta i stanowi najważniejszy jego punkt, łączący Newski Prospekt z Wyspą Wasljewską. To właśnie tu mieści się Muzeum Ermitażu oraz budynek Sztabu Generalnego, a sam plac był dawniej miejscem najważniejszych uroczystości i wydarzeń historycznych miasta.  Połączenie z Newskim Prospektem sprawia, że Plac jest pełen turystów o każdej porze dnia i roku.

Sankt Petersburg to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast świata łączący kulturę dawnej, tradycyjnej Rosji z nowoczesnością zachodniej Europy. Ogrom zabytków i muzeów spodoba się każdemu, kto uwielbia wycieczki o zabarwieniu edukacyjnym oraz chce poznać niezwykle ciekawa historie miasta. Z kolei gwar Newskiego Prospektu i niezwykłe białe noce to idealna okazja, aby poczuć klimat i wielość kultur z których słynie Sankt Petersburg.

MKA