Najbardziej niedoceniane miejsca zagraniczne, które mogą urzec zabytkami i pięknymi widokami

0
649
Wyspy Owcze - Latarnia Morska Kaltur na Wyspie Kalsoy
Latarnia Morska Kaltur na Wyspie Kalsoy. Niezwykłe ukształtowanie terenu Wysp Owczych sprawia, że trudno znaleźć piękniejsze miejsce w Europie | fot.: stock.adobe.com

Na wakacyjnej mapie podróżniczej nie brak niespodzianek. Jeśli ktoś zwiedził kraje basenu Morza Śródziemnego, spędzał urlop w Turcji, Egipcie i Chorwacji, to najwyższy czas na nowe kierunki. Wśród najbardziej niedocenianych miejsc zagranicznych znajdują się zarówno kraje Europy południowej, jak i regiony byłego bloku ZSRR. Osoby, które odwiedziły Gruzję, Rumunię, Albanię lub Krym, są zachwycone ich kulturą i zabytkami. Warto wybierać mniej popularne cele podróży, które zaskakują niskimi cenami, pięknymi widokami i wspaniałą atmosferą.

Podróż na wschód-malownicze krajobrazy Rumunii, Gruzji i Albanii

Kraje bloku wschodniego, to dziś w większości członkowie Unii Europejskiej lub państwa sprzymierzone. Rumunia była jedną z ulubionych, zagranicznych destynacji i oczywiście jedną z niewielu dostępnych dla Polaków. Dziś plaże i kurorty Rumunii mogą śmiało konkurować z hotelami tureckimi, hiszpańskimi, czy grackimi. Nie brak także zabytków. Wspaniałe, górskie zamki rumuńskie, to np. gotycki Hunedoar. Niespotykany klimat tajemniczości spowija zabytkowe wioski Transylwanii. Wiele z nich znajduje się na liście UNESCO.

Rumunia, Transylwania - Zamek Drakuli w Bran
Rumunia, Transylwania – Zamek Drakuli w Bran. Dzięki książce Brama Stokera zamek uchodzi za siedzibę wampira Draculi | fot.: stock.adobe.com

Drugim krajem zasługującym na uwagę, jest górzysta Gruzja. Wspaniałe wino, regionalna kuchnia i niesamowite widoki, to tylko początek długiej listy gruzińskich atrakcji turystycznych. Batumi ze swoimi rajskimi ogrodami zachwyca turystów. W Gruzji warto zobaczyć skalne miasto Wardzii, wyglądające jak scenografia filmów science fiction. Dla miłośników gór upragnionym szczytem może okazać się malowniczy Kazbek, pokryty lodowcem. Alpy Albańskie to dziewicze tereny górskie z niewielkimi wioskami, pełnymi zabytkowych budowli. Do Albanii warto wybrać się, by za niską cenę podziwiać nieokiełznany, górski krajobraz. Odpocząć można na Riwierze Albańskiej, na słonecznych plażach morza jońskiego.

Malta. Na styku kultury europejskiej i orientu

Malta jest krajem europejskim i choć leży u wybrzeży Tunezji, jest stanowczo zbyt słabo doceniana. To kraj pełen zabytków i pięknych widoków. Stolica, miasto-twierdza, La Valetta zachwyca unikatową zabudową, pamiętającą czasy średniowiecza. Malownicze klify i Błękitna Grota, to atrakcje, które mogą śmiało konkurować z włoskimi hiszpańskimi ciekawostkami. Specyficzna rzeźba maltańskiego wybrzeża sprawia, że to idealne miejsce do wypoczynku w pełnym słońcu, na łonie natury, z pięknymi widokami na przyrodę. Wyspa Gozo zdumiewa połączeniem czystego morza, skalistych brzegów i błękitnego nieba.

Valletta, stolica Malty
La Valetta zachwyca unikatową zabudową, pamiętającą czasy średniowiecza | fot.: stock.adobe.com

Wyspy Owcze i niemiecki Sylt

Wyspy Owcze dostarczają wspaniałych widoków koneserom przyrody i pięknych krajobrazów. Domy o dachach porośniętych trawą, wtapiają się w zielony, górski krajobraz. Niezwykłe ukształtowanie terenu Wysp Owczych sprawia, że trudno znaleźć piękniejsze miejsce w Europie. Malownicze jeziora doskonale prezentują się w połączeniu z zielonymi wzniesieniami. Wodospady z górskich rzek spływają wprost do Morza Północnego. Nieodłącznym elementem krajobrazu Wysp Owczych są pastwiska pełne owiec. Wspaniałe widoki można podziwiać na niemieckiej wyspie Sylt, również na Morzu Północnym. Występuje tu zjawisko białych nocy, które stwarza wspaniałe tło dla fotografii.

Wyspa Sylt
Wyspa Sylt jest świetnie rozwinięta pod względem turystycznym | fot.: stock.adobe.com

W Europie wciąż jest wiele nieodkrytych miejsc, które mogą zachwycić turystów. Poza utartymi szlakami można podziwiać unikatowe zabytki, niezmienioną przez czas architekturę i nieziemskie krajobrazy. Warto porzucić główne destynacje i zainteresować się mniej znanymi regionami. Może się okazać, że mają znacznie więcej do zaoferowania, niż przypuszczamy.


MKT