Zabierasz swojego czworonożnego pupila w podróż? O tym musisz pamiętać!

0
528
pies leżący na walizce
Podczas każdej podróży najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i pupila | fot.: stock.adobe.com

Zbliża się okres letni, w którym planujemy różnego rodzaju, mniejsze i większe wypady. W przypadku tych pierwszych zabranie ze sobą swojego zwierzaka nie jest dużym problemem. Jeżeli jednak planujemy dalszą podróż, np. zagraniczną, musimy pamiętać o załatwieniu kilku kluczowych spraw. Co trzeba wziąć pod  uwagę podczas planowania wycieczki ze swoim pupilem?

O czym pamiętać podczas wycieczki krajowej ze zwierzakiem?

Podczas każdej podróży najważniejsze jest bezpieczeństwo Twoje i pupila. W związku z tym, jeżeli wybierasz się na wycieczkę swoim samochodem, nie zapomnij o zakupieniu specjalnych pasów bezpieczeństwa dla psa. Dzięki nim, podczas gwałtownego hamowania zwierzę nie spadnie z tylnej kanapy, nie dozna obrażeń oraz nie utrudni Ci prowadzenia pojazdu. Warto pomyśleć również o specjalnych matach, które montuje się na tylnych siedzeniach, pozwoli to zachować czystość w aucie. Kiedy kwestie techniczne są załatwione nie zapomnij o sprawach natury fizjologicznej. Zwierzak podczas podróży może poczuć się spragniony, dlatego warto mieć ze sobą specjalną butelkę turystyczną dla zwierząt, która umożliwia picie w niesprzyjających warunkach. Nie zapomnij również o woreczkach na odchody, gdyby twój pupil potrzebował się załatwić w czasie drogi.

Mniejsze zwierzęta powinno przewozić się w specjalnych transporterach, które są dostosowane do ich wielkości. W nich będą czuły się bezpiecznie, nie zakłócą również prowadzenia pojazdu, przemieszczając się po samochodzie. Przed wyjazdem przypnij transporter pasami, by nie przesuwał się po siedzeniu podczas podróży.

Formalności związane z podróżami zagranicznymi zwierząt

Jeżeli planujesz wyjazd zagraniczny, którego nie wyobrażasz sobie bez czworonożnego pupila, koniecznie załatw potrzebne formalności. Twój podopieczny musi posiadać paszport, by móc poruszać się poza granicami kraju. Do jego wyrobienia niezbędne jest spełnienie kilku warunków:

  1. Zwierzak musi posiadać aktualne zaświadczenie o przebytym szczepieniu na wściekliznę.
  2. Musisz zachipować swojego pupila (wyjątkiem jest posiadanie widocznego tatuażu wykonanego przed 2.07.2011)
  3. Konieczne będzie również przeprowadzenie leczenia przeciw tasiemcowi

Kiedy wszystkie warunki będą spełnione, możesz wybrać się do upoważnionego do wystawiania paszportów lekarza weterynarii. Po sprawdzeniu niezbędnych dokumentów weterynarz wystawi paszport i zapisze go w systemie. Wyrobienie takiego dokumentu kosztuje ok. 100zł.

W zależności od tego, jakim środkiem lokomocji będziesz się przemieszczał, zadbaj o bezpieczeństwo zwierzaka. Zapoznaj się z regulaminem przewoźnika, by podczas podróży nie spotkała Cię żadna przykra niespodzianka. Jeżeli planujesz podróż własnym samochodem nie zapomnij o poradach opisanych we wcześniejszej części artykułu. Dzięki nim wasza podróż będzie bezpieczna i obędzie się bez nieprzyjemnych przygód, które mogłyby w jakiś sposób zrujnować waszą podróż i wspólny wypoczynek. Szczęśliwej drogi!

JNE