Domowa pizza – sprawdź, jak ją zrobić krok po kroku

0
1908
tradycyjna włoska pizza
To, jakich składników użyjemy, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, że oryginalna włoska pizza zawiera ser mozzarella i domowy sos pomidorowy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na cienkim czy grubym cieście? W wersji mięsnej czy wegetariańskiej? Istnieje wiele wariantów pysznej pizzy, którą z powodzeniem możemy przygotować w domu. Sprawdź najlepsze przepisy na domową pizzę!

Tradycyjna pizza jak z włoskiej pizzerii

Pizzę można piec zarówno w blaszkach, tortownicach, jak i na specjalnym kamieniu. Jedno jest pewne – ciasta nie należy wałkować, lecz rozciągać palcami. O czym jeszcze warto pamiętać, by przygotować idealną pizzę? Będą potrzebne następujące składniki:

  • 25 g świeżych drożdży lub 7 g instant
  • 250 g mąki pszennej
  • 150 ml ciepłej wody
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oliwy

W pierwszej kolejności przygotowujemy rozczyn. Należy świeże drożdże ocieplić w temperaturze pokojowej, a następnie rozpuścić w ciepłej wodzie, dodając cukier i dwie łyżki mąki. Mieszamy i odstawiamy na około 10–15 minut. Rozczyn ze świeżych drożdży powinien trzykrotnie zwiększyć swoją objętość, natomiast rozczyn z drożdży instant może tylko trochę się spienić.

Pozostałą mąkę należy przesiać do miski wraz z solą i wlać rozczyn. Całość mieszamy przez około 2–3 minuty, a na koniec dodajemy oliwę.

Aby ciasto było gładkie i elastyczne, należy je wyrabiać przez około 15 minut na stolnicy oprószonej mąką. Po tym czasie przekładamy ciasto do dużej miski, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na około godzinę do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.

Ciasto przekładamy na stolnicę i ponownie zagniatamy. Następnie dzielimy na dwie części, formując z nich kulki. Przykrywamy ściereczką i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie należy spłaszczyć i rozciągać ciasto, zaczynając od środka. Na brzegu zostawiamy tzw. wałeczek. No tak uformowaną pizzę wylewamy cienką warstwę sosu pomidorowego, wykładamy ser oraz wybrane dodatki. Ponownie czekamy około 15 minut, aż ciasto nieco podrośnie. Należy je piec w nagrzanym piekarniku przez około 10 minut w maksymalnej temperaturze 250 stopni C.

Czasami zdarza się, że wyjdzie nam twarde ciasto na pizzę. Jaka może być tego przyczyna? Możliwe, że za krótko wyrastało lub drożdże były nieświeże. Ponadto pizzę należy piec krótko w wysokiej temperaturze. Za bardzo podpieczone ciasto może być twarde, a brzegi nieco spalone.

Znakomita pizza bez drożdży

Istnieje również inny, pyszny przepis na pizzę bez drożdży. W tym przypadku użyjemy zamiast wody mleka, a oliwę zastąpimy masłem. Należy przygotować następujące składniki:

  • 225 g mąki pszennej
  • 1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • ½ łyżeczki soli
  • 60 g masła
  • 150 ml mleka

Do miski wsypujemy przesianą mąkę wraz z proszkiem do pieczenia i solą. Mieszamy, dodajemy masło i zagniatamy. Następnie dodajemy mleko i wyrabiamy ciasto na stolnicy. Masa powinna być jednolita i gładka. W tym przypadku możemy rozwałkować ciasto na placek o grubości około 1 cm. Tak przygotowany spód do pizzy możemy upiec na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej oliwą. Na surowym cieście układamy ulubione dodatki i pieczemy około 20 minut w temperaturze 190 stopni C. To wszystko!

Składniki domowej pizzy

To, jakich składników użyjemy, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Warto pamiętać, że oryginalna włoska pizza zawiera ser mozzarella i domowy sos pomidorowy. Na pizzę możemy położyć na przykład szynkę, salami, kukurydzę, świeżą paprykę, cebulę, pieczarki, szpinak lub rukolę oraz przyprawy, takie jak oregano lub zioła prowansalskie. Możliwości jest mnóstwo!


Materiał partnera zewnętrznego