Naczynie rzymskie – czyli piecz smacznie

0
6214
Gotowanie w garnkach rzymskich jest proste i niezwykle efektowne, ale należy pamiętać o kilku zasadach | fot.: Fotolia

Naczynia rzymskie są bardzo oryginalnym, ale i stale zyskującym na popularności rozwiązaniem. Gotowanie w glinianych garnkach zapewnia beztłuszczowe pieczenie oraz bardzo dobre walory smakowe potraw. Pieczenie jest proste a możliwości użycia takich naczyń wiele. Czym są naczynia rzymskie? Jak się ich używa ?Jak o nie dbać, aby służyły przez długi okres? W dalszej części artykułu udzielamy odpowiedzi na te pytania oraz podajemy kilka ciekawych przepisów, które doskonale wykorzystują tego typu naczynia.

Czym są naczynie rzymskie?

Naczynia rzymskie to naczynia wykonane z gliny i wypalane w bardzo wysokiej temperaturze. Swoją prostotą i budową przypominają te oryginalne naczynia używane przez Rzymian – i stąd ich nazwa. Wewnętrzna powierzchnia jest zazwyczaj porowata, a zewnętrzna pokryta szkliwem. Pieczenie potraw w takich naczyniach sprawia, że są one soczyste i nie wymagają użycia dodatkowego tłuszczu. Woda zawarta w glinie uwalnia się podczas pieczenia i zapewnia optymalny poziom wilgoci, co daje doskonale rezultaty w postaci soczystych i smacznych potraw.

Naczynia rzymskie to naczynia wykonane z gliny i wypalane w bardzo wysokiej temperaturze | fot.: Fotolia

Jak gotuje się w garnkach rzymskich?

Gotowanie w garnkach rzymskich jest proste i niezwykle efektowne, ale należy pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą z nich jest namaczanie. Po zakupie takich naczyń należy je zanurzyć w wodzie na ok. 30 min. Zarówno do pierwszego, jak i kolejnych moczeń nie wolno używać płynów do mycia czy detergentów, aby nie wniknęły w strukturę naczynia. Tak przygotowany garnek jest gotowy do użycia.

Przed każdym pieczeniem należy tę czynność powtórzyć, ale możemy ograniczyć się do wlania wody do wnętrza naczynia oraz namoczenia pokrywki. Jeśli planujemy piec twarde mięso jak np. schab, proces ten powinniśmy przedłużyć do ok. 2h. Jeśli już namoczyliśmy garnek, możemy włożyć do niego składniki i rozpocząć gotowanie. Temperatura, w jakiej powinno używać się garnków rzymskich to przedział między 180 a 230 stopni Celsjusza. Piekarnika nie wolno rozgrzewać wcześniej, a włączyć go można, dopiero gdy we wnętrzu jest już garnek. Jeśli musimy podlewać danie w trakcie gotowania, powinna być to woda gorąca, aby garnek nie pękł z powodu różnic temperatur. Naczyń rzymskich nie wolno wystawiać też na bezpośrednie działanie ognia, więc jeśli gotujemy na kuchence, trzeba użyć płyty jako podstawki. Po użyciu garnek powinniśmy przechowywać w otwartym pomieszczeniu aby uniknąć pleśni.

Przepisy z użyciem naczynia rzymskiego

Istnieje bardzo wiele przepisów, wśród których coś dla siebie znajdą nawet najbardziej wymagające osoby. Doskonały smak potraw oprócz zdrowotnych właściwości jeszcze bardziej zachęcają do takiego gotowania. Z użyciem takiego garnka możemy zrobić chleb, upiec soczyste udka, ugotować zupę czy jakiekolwiek mięso i warzywa. Oto dwa ciekawe przepisy, które możemy wykonać i cieszyć się doskonałymi potrawami.

Przepis 1 – Zupa pomidorowa z soczewicą

Do jej przyrządzenia będziemy potrzebowali: 1/2 litra przecieru pomidorowego, 2/3 szklanki czerwonej soczewicy, 3 marchewki, pół selera, 1 cebuli, 1 pietruszkę, białą część pora, 4 szklanki wody, 5 łyżek śmietany 18% lub więcej.
Warzywa podsmażamy na patelni i przekładamy je do garnka z wodą i gotujemy je ok. 5 minut. Następnie dodajemy przecier i soczewicę. Do śmietany dodajemy odrobinę zupy i całość wlewamy do garnka. Następnie gotujemy przez 30 min. Całość odstawiamy na kilka minut i zupa jest gotowa.

Przepis 2 – Schab marynowany w jogurcie

Składniki, jakie należy przygotować to: kilogram schabu i składniki marynaty: 500 ml jogurtu naturalnego, sól, pieprz, 2 ząbki czosnku.
Schab solimy i pieprzymy. Możemy delikatnie ponacinać mięso, żeby składniki marynaty lepiej go zmiękczyły. Dodajemy jogurt zmieszany z posiekanym czosnkiem i  marynujemy mięso najlepiej przez 24 godziny. Wyjmujemy z marynaty i delikatnie opłukujemy z jogurtu. Na patelni podsmażamy schab tak, żeby delikatnie się zarumienił (możemy w tym celu użyć łyżki smalcu). Całość pieczemy w 180 stopniach przez ok. 2h.

PBU