Różne rodzaje i sposoby warzenia piwa

0
1852
Różnice w procesie produkcji piw typu lager i ale dają możliwość otrzymania zupełnie różnych produktów | fot.: Fotolia

Piwo uważane jest za jeden z najstarszych i najczęściej spożywanych napojów alkoholowych. Piwem nazwiemy każdy napój, który powstaje w wyniku enzymatycznej hydrolizy białek i skrobi, które zawarte są w ziarnach zbóż. Następnie poddaje się go fermentacji. Na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów, niemniej jednak można pośród nich wyróżnić dwa podstawowe: piwa dolnej fermentacji i piwa górnej fermentacji.

Piwa dolnej fermentacji

Piwa dolnej fermentacji, czyli tak zwane lagery, powstają w wyniku skupiania się drożdży na dnie zbiornika fermentacyjnego ( tak zwana dolna fermentacja ). Proces ten odbywa się w niskich temperaturach ( 5 do 13°C ), poza tym zajmuje więcej czasu, niż w przypadku piw górnej fermentacji. Zbiorniki fermentacyjne ze względów higienicznych przeważnie są zamknięte, a ich dno dość często ma kształt stożka, w którym kumulują się drożdże. Po procesie fermentacji piwa lagerowe muszą leżakować, aby dojrzały. Taki proces musi odbywać się w temperaturze od zera do maksymalnie 7 stopni Celsjusza.

Piwa górnej fermentacji

Piwa górnej fermentacji, czyli tak zwane Ale to piwa, które powstają w wyniku skupiania się drożdży na powierzchni zbiornika fermentacyjnego ( tak zwana górna fermentacja). Zbiornik do fermentacji górnej musi być cały czas otwarty. W trakcie procesu fermentacji powstaje w tym wypadku piana, która po zakończeniu działania drożdży formuje się w sokrupowatą powłokę, która stanowi naturalną ochronę przed dostaniem się do środka powietrza. Piwa Ale fermentują w temperaturze od 15 do nawet 25°C. Dlatego proces fermentacji w tym wypadku jest bardzo szybki i intensywny, bowiem zajmuje przeważnie maksymalnie osiem dni. Drożdże w górnej fermentacji zapewniają piwu bardzo bogate, smaki owocowe. Po procesie fermentacji, przed wyjazdem piwa z browaru, jest ono odstawiane na bardzo krótki czas (parę dni, lub tygodni) , aby mogło dojrzeć w temperaturze od 4 do 13°.

Co to wszytko oznacza?

Różnice w procesie produkcji piw typu lager i ale dają możliwość otrzymania zupełnie różnych produktów. Lagery zazwyczaj charakteryzują się rześkim, czystym charakterem, a także dużo mniej intensywnym smakiem i aromatem. Drożdże używane do fermentacji lagerów bardzo często pozostawiają w naszych ustach znacznie mniej słodyczy, niż w przypadku piw ale.

Piwa typu lager powinno serwować się po schłodzeniu, jednakże piwa ale, które posiadają bardziej intensywny smak i aromat, mogą być podawane w temperaturze pokojowej. Oczywiście na rynku dostępne są także piwa, które łączą ze sobą obie metody produkcji, jednakże również w ich przypadku stosuje się klasyfikację według metody fermentacji.

Dla laika rozróżnienie piwa typu lager i ale może wydawać się czasami dość trudne, gdyż nie zawsze możemy odnaleźć na etykiecie taką właśnie informację. Niemniej jednak zawsze możemy zapytać o radę doświadczonego sprzedawcy.

Na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje piwa, które różnią się sposobem produkcji, a właściwie procesem fermentacji. Oba rodzaje piw mogą dostarczyć wielu wrażeń smakowych, niemniej jednak ich wybór zależny jest od indywidualnych preferencji.

CKO