Jak uniknąć oszustw i wybrać godną zaufania giełdę kryptowalut?

0
1227
Giełda kryptowalut mężczyzna przed komputerem
Całkiem niedawno, bo latem bieżącego roku, polska giełda Bitmartket zakończyła swoją działalność, a wraz z nią przepadło łącznie ponad 2 tysiące Bitcoinów, czyli równowartość 113 milionów złotych zainwestowane przez klientów giełdy | fot.: Unsplash

Wszyscy ci, którzy na bieżąco śledzą doniesienia ze świata kryptowalut słyszeli zapewne o jednym z największych oszustw finansowych w dziejach, którego dopuściła się Ruja Ignatova. „Królowa kryptowalut” – bo pod takim pseudonimem znana jest Bułgarka – podejrzewana jest o oszukanie trzech milionów osób, którzy w stworzony przez nią OneCoin mieli zainwestować ponad trzy i pół miliarda funtów. Kryptowaluta, która miała być ulepszoną wersją Bitcoina, okazała się po prostu piramidą finansową.

Na naszym podwórku również dochodzi do sporych przekrętów. Całkiem niedawno, bo latem bieżącego roku, polska giełda Bitmartket zakończyła swoją działalność, a wraz z nią przepadło łącznie ponad 2 tysiące Bitcoinów, czyli równowartość 113 milionów złotych zainwestowane przez klientów giełdy.

Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca. Ludzie tracą nie tylko swoje środki, ale również zaufanie w świat kryptowalut. Nawet wysokie kursy kryptowalut mogą wtedy nie wystarczyć do tego, by tacy inwestorzy odzyskali wiarę w krypto.

Oczywiście każdy biznes obarczony jest pewnym ryzykiem i nigdy nie możemy mieć 100% pewności, że nie padniemy ofiarą działalności przestępczej. Giełdy kryptowalutowe narażone są na ataki hakerskie tak samo jak każda inna instytucja finansowa. Ryzyko można jednak zminimalizować – spróbujmy odrobić pracę domową i sprawdźmy co zrobić, aby wybrać giełdę kryptowalutową, która nie zniknie razem z naszymi środkami.

Opinie użytkowników

Jasne jest, że nie każda opinia, jaką znajdziesz w internecie będzie wiarygodna. Bardzo często ludzie wypisują negatywne komentarze na temat danej giełdy, ponieważ po prostu nie potrafią jej obsługiwać. Kiedy jednak z dużą częstotliwością pojawiają się opinie dotyczące utrudnionych wypłat, czy na przykład blokowania kont, powinien być to dla nas sygnał ostrzegawczy.

Potężnym źródłem wiedzy na temat giełd, gdzie znajdziemy dużo opinii aktywnych użytkowników na temat działających w naszym kraju giełd i portfeli kryptowalutowych jest polskie forum poświęcone Bitcoinowi. Co więcej, entuzjaści kryptowalut dzielą się tam też swoimi doświadczeniami w wątkach dotyczących wszelkiego rodzaju zagrożeń, piramid i scamów czy też szeroko pojętego bezpieczeństwa w sieci.

Obsługa i kontakt z klientem

Wartość giełdy łatwo poznać po jej reakcjach na różnego rodzaju problemy, które spotkać mogą jej użytkowników. Niedostateczna komunikacja z klientem, lub wręcz jej brak świadczy o tym, że giełda nie dba o swoich użytkowników, którzy przecież są w tym wszystkim najważniejsi. Profesjonalna dział obsługi powinien charakteryzować się życzliwością oraz rzetelnością, jak również starać się nawiązać relację ze swoimi klientami.

Przed zdeponowaniem środków na giełdzie warto więc przetestować jakość obsługi klienta, jaką oferuje. Dobrym pomysłem jest na przykład wysłać zapytanie dotyczące jakiegoś zagadnienia związanego z kryptowalutami. Otrzymana odpowiedź da ci sporo informacji o firmie. Przede wszystkim sprawdzisz, czy twoim problemem zajęli się żywi ludzie, czy też odpowiedź wygenerowana została automatycznie. Dodatkowo ocenisz czy satysfakcjonuje cię czas, jakiego potrzebowała giełda, aby udzielić ci odpowiedzi.

W dzisiejszych czasach sposób w jaki firma komunikuje się z klientem ocenić można też za pośrednictwem mediów społecznościowych. Poważne firmy dbają o ten niezwykle istotny kanał komunikacji, na którym budują swój wizerunek. Profil na facebooku czy instagramie powinien być regularnie aktualizowany – jest to sygnał, że firma się rozwija i można jej zaufać.

Wiele wyczytać można również z interakcji między klientami, a giełdą w komentarzach pod postami. Jeśli firma nie odpowiada na komentarze swoich fanów, jest to znak, że może jednak lepiej trzymać się od takiej giełdy z daleka.

Sprawdź czy giełda posiada licencję

Regulacje dotyczące rynku kryptowalutowego obowiązują tylko w niektórych krajach. Należą do nich miedzy innymi Lichenstein czy Estonia. Zarejestrowane tam giełdy otrzymują licencję, która stanowi dowód na to, że firma przestrzega określonych prawnie reguł. Zdobycie licencji oznacza dojrzałość firmy i świadczy o jej odpowiedzialnym podejściu do biznesu.

Przykładem działań jakie podjąć musi giełda aby otrzymać licencję jest na przykład wykazanie, że żaden członek jej zarządu nie był wcześniej karany za przestępstwa. Giełda Kriptomat poszła o krok dalej – aby mieć pewność, że jej zespół tworzą ludzie, którym można zaufać, każdy pracownik musi mieć czystą przeszłość kryminalną.

Wybierając giełdę, koniecznie sprawdź więc, czy posiada ona licencję – zazwyczaj giełdy umieszczają taką informację na swojej stronie internetowej, ale nie zaszkodzi dodatkowo upewnić się o tym sprawdzając rejestr firm. Podmioty działające w Estonii (jak Kriptomat) odnaleźć można tutaj.

Przetestuj sposób dokonywania transakcji

Kiedy już podejmiesz decyzję na której giełdzie zamierzasz inwestować w kryptowaluty i pomyślnie przejdziesz proces weryfikacji, zalecamy jeszcze przetestować formy dokonywania transakcji. Pozwoli ci to przekonać się, że wszystko wygląda tak, jak powinno. Spróbuj zdeponować na początek mniejszą ilość pieniędzy i sprawdź, czy twoje środki zostały przetworzone w należyty sposób. Później jeszcze wypłać pieniądze na swoje konto bankowe – dowiesz się, czy faktycznie pojawi się na nim oczekiwana kwota.

Pamiętaj tylko, że na niektórych giełdach może istnieć potrzeba dodatkowej weryfikacji przy przelewach waluty fiat. Nie zdziw się więc, jeśli zostaniesz poproszony o – przykładowo – potwierdzenie swojego miejsca zamieszkania.

Przedstawione działania – choć oczywiście tematu nie wyczerpują – pozwolą wybrać giełdę, na której będziesz mógł pomnażać swoje środki, nie martwiąc się specjalnie o to, że nie są one wystarczająco bezpieczne. Jak zostało wspomniane na początku, stuprocentowej gwarancji nie dostaniesz nigdy, natomiast zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu, aby wybór giełdy nie był decyzją przypadkową.


Materiał partnera zewnętrznego