Myślisz o prowadzeniu własnego bloga? Te wskazówki pomogą Ci w tym

0
836
rudowłosa dziewczyna przy laptopie pisząca na blogu
Zanim rozpoczniemy blogowanie, powinniśmy dokładnie przemyśleć w jakim celu chcemy to robić | fot.: stock.adobe.com

Powodów prowadzenia bloga jest  wiele. Część osób traktuje go jako sposób na dzielenie się z innymi swoją pasją i zainteresowaniami, ale są również i tacy, którzy decydują się na jego założenie w celach czysto zarobkowych. Bez względu jednak na pobudki, które skłaniają do prowadzenia własnej witryny internetowej należy mieć na względzie kilka ważnych kwestii, które pomogą w rozpoczęciu działań blogowych oraz kontynuowaniu ich z sukcesem. 

Zastanów się nad celem prowadzenia bloga

Zanim rozpoczniemy blogowanie, powinniśmy dokładnie przemyśleć w jakim celu chcemy to robić. Jeżeli planujemy np. tworzyć treści, które pozwolą nam zarabiać na naszej witrynie internetowej, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zaplanowanie ich tematów oraz określenie grupy docelowej, do której będziemy je kierować. Nawet, jeżeli nasz blog będzie miał wymiar czysto hobbystyczny, również należy określić grupę odbiorców, do której będziemy chcieli trafić oraz zastanowić się nad tym, w jaki sposób chcielibyśmy dzielić się z nimi naszą pasją.

Wybierz nazwę, domenę, hosting oraz platformę do blogowania

Kolejną ważną kwestię, bez której prowadzenie bloga nie będzie możliwe, stanowi wybranie jego nazwy. Należy pamiętać o tym, aby była ona łatwa do zapamiętania i składała się z możliwie najmniejszej ilości znaków. Co istotne, powinna nawiązywać tematycznie do profilu naszego bloga. Kiedy już nam się to uda, kolejnym krokiem jaki powinniśmy wykonać jest zakup domeny oraz hostingu, a także wybór platformy, na której będzie znajdował się nasz blog. W przypadku domeny i hostingu można sobie je odpuścić i skorzystać z bezpłatnych opcji oferowanych przez platformy do blogowania, niemniej jednak warto wziąć pod uwagę, że nie wpływa to pozytywnie na wizerunek strony internetowej zwłaszcza, kiedy zależy nam na jej spieniężaniu.

Pisz tak, żeby chcieli czytać

Podstawową zasadą, która pozwoli osiągnąć blogowi sukces lub skaże go na niepowodzenie, jest jakość umieszczanych na jego łamach treści. Jeżeli są one napisane niedbale, z błędami i bez większej logiki wówczas możemy być pewni, że nie zbudujemy w ten sposób grupy wiernych naszemu blogowi odbiorców. W związku z tym faktem warto podejść do tematu profesjonalnie, pisać wartościowe artykuły, które sprawią, że odbiorcy będą mogli rozwiać swoje wątpliwości, dowiedzieć się czegoś ciekawego oraz mieć możliwość wykorzystania tego w rozmaitych sytuacjach życiowych.

Pamiętaj o działaniach promocyjnych

Ta sugestia kierowana jest głównie do osób, które planują zarabiać na swojej witrynie internetowej, ale może przydać się także tym, którzy zamierzają prowadzić ją czysto hobbystycznie. Żeby blog mógł się rozwijać, a co za tym idzie pozyskiwać coraz szersze grupy odbiorców, powinien być promowany. Sposobem na to są działania pozycjonujące, pisanie tekstów zgodnie z zasadami SEO, prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych, a także korzystanie z rozwiązania jakim jest płatna reklama.


ABR