Jaką skrzynię biegów wybrać?

1
969
jaką skrzynię biegów wybrać
W przypadku automatycznych skrzyń biegów największą zaletą, wymienianą chyba przez wszystkich, jest oczywiście komfort podróżowania | fot.: Fotolia

Jeszcze kilkanaście lat temu automatyczne skrzynie biegów montowane były tylko w drogich, luksusowych samochodach, przez co nie były zbyt popularne. Obecnie znacząco zwiększyły swój udział w rynku, bo są coraz to bardziej udoskonalane i jeszcze bardziej komfortowe w użytkowaniu. Dlatego kupując teraz samochód warto zastanowić się nad wyborem skrzyni biegów, bo jedna i druga ma swoje wady i zalety.

Przywoływane na pierwszym miejscu zalety skrzyni manualnej to w przede wszystkim niższa cena auta, które wyposażone jest w ten rodzaj przekładni oraz niższe koszty napraw w przypadku potencjalnych awarii. Samochody wyposażone w konwencjonalne skrzynie biegów zużywają mniej paliwa, co także jest ważną dla kierowców cechą. Wiele osób darzy także „manuale” za to, że łączą silnik z kołami w bardziej bezpośredni sposób, co pozwala na lepsze wyczucie auta i pewniejsze prowadzenie. Niezaprzeczalną wadą przekładni manualnych jest konieczność ciągłego wciskania sprzęgła i manewrowania lewarkiem, szczególnie uciążliwe podczas jazdy w korkach. Może się to jednak obrócić w plusy tej skrzyni, ponieważ jest wówczas możliwość samodzielnego decydowania o przełożeniu, na którym ma być ustawiony mechanizm, niezależnie od obrotów silnika. Daje to także szansę na bardziej dynamiczną jazdę. Manualne skrzynie biegów mogą osiągać też większe przebiegi, pod warunkiem, że kierowca potrafi płynnie posługiwać się sprzęgłem i gazem.

W przypadku automatycznych skrzyń biegów największą zaletą, wymienianą chyba przez wszystkich, jest oczywiście komfort podróżowania. Do płynnego poruszania się potrzebne jest jedynie operowanie pedałem gazu i hamulca. Nie da się ukryć, że podróż staję się bardziej przyjemna, gdy nie trzeba co chwilę sięgać ręką do lewarka zmiany biegów. Daje to także większe skupienie na otoczeniu przed pojazdem, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Automaty będą zdecydowanie lepszym wyborem dla kierowców, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia w jeździe samochodem, bo nie ma tutaj możliwości do unieruchomienia silnika podczas ruszania. Niestety, w przypadku aut ze skrzyniami automatycznym, trzeba być przygotowanym na większy wydatek przy zakupie. Wyższa cena jest wynikiem większego skomplikowania przekładni, wyposażenia w dodatkowe elementy, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę, takie jak komputer czy czujniki. Większe koszta trzeba ponieść także podczas ewentualnych napraw. Prawdopodobną koniecznością będzie również częstsze korzystanie z dystrybutora na stacji benzynowej, co też zaliczyć trzeba do minusów owych skrzyni biegów. Automatyczne skrzynie biegów to także mniej sprawne poruszanie się w pagórkowatym terenie ze względu na zbyt wczesną zmianę biegów oraz ospałe przełączanie przełożeń. Jednak w przypadku nowoczesnych przekładni, wszystkie te wady są sukcesywnie eliminowane przez konstruktorów.

Wybór skrzyni biegów to trudna decyzja. Założyć można jednak, że do normalnego przemieszczania się i częstych podróży po mieście, dobrym posunięciem będzie auto z przekładnią zautomatyzowaną. Jeśli natomiast liczy się lepsza dynamika i większa kontrola nad pojazdem, skrzynia manualna spełni te oczekiwania.


KKL