Jak dobrać kosmetyki do typu cery?

0
601
Kosmetyki dobrane do typu cery
Pierwszym krokiem w dobraniu właściwych kosmetyków jest oczywiście określenie typu cery. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Aby pielęgnacja przynosiła widoczne efekty, a Twoja skóra wyglądała na zdrową i odpowiednio odżywioną, niezbędne jest wybieranie właściwych kosmetyków. Formuły dopasowane do Twojego typu cery zadbają o nią zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Jak dobrać produkty do rodzaju skóry? Podpowiadamy!

Określ typ swojej cery i zafunduj jej właściwą pielęgnację

Pierwszym krokiem w dobraniu właściwych kosmetyków jest oczywiście określenie typu cery. Jest na to kilka sposobów – od zwykłego przyjrzenia się jej wyglądowi, przez sprawdzenie jej zachowania po zastosowaniu tłustego kremu, aż po obserwację reakcji skóry na zmiany temperatury. Przeprowadzając te proste testy, możesz określić, czy jesteś właścicielką cery normalnej, suchej, tłustej, mieszanej, wrażliwej, naczynkowej lub ze skłonnością do alergii. Zacznijmy od tej pierwszej, czyli normalnej, która jest uważana za najlepszy i najmniej problemowy rodzaj skóry. Zdrowy koloryt, gładkość i brak przebarwień to jedne z jej głównych zalet. Dobrze radzi sobie z tłustymi kremami, a jakiekolwiek zmiany temperatury nie odbijają się negatywnie na jej kondycji. Z kolei cera sucha znakomicie wchłania ciężkie formuły, które ją nawilżają i sprawiają, że znikają liczne podrażnienia i przesuszenia spowodowane niedostateczną ilością gruczołów łojowych. Ten typ skóry bardzo źle znosi kontakt z wiatrem, mrozem czy nadmiernym ciepłem.

Cera tłusta, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. W efekcie jest błyszcząca, a wypryski stają się codziennością. Po zastosowaniu tłustego kremu problemy się nasilają, jednak bardzo dobrze radzi sobie ze zmianami temperatury. Natomiast skóra mieszana, będąca jednym z najbardziej problematycznych typów, łączy w sobie cechy cery suchej i tłustej. Nadmierne błyszczenie jest szczególnie widoczne w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. W efekcie każda z partii twarzy zachowuje się inaczej po aplikacji cięższych formuł i podczas kontaktu z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Natomiast skóra wrażliwa i alergiczna to typy o nadmiernej nadwrażliwości na działanie czynników środowiskowych, w tym zmian temperatury czy zanieczyszczonego powietrza, podczas gdy cera naczynkowa charakteryzuje się licznymi zaczerwieniami i delikatnością.

Kosmetyki idealne dla cery normalnej, suchej, tłustej i mieszanej

Jak pielęgnować konkretne typy cery? Normalna wymaga zapewnienia jej ochrony przed promieniami słonecznymi i czynnikami zewnętrznymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na zbyt ciężkie formuły, które mogą powodować podrażnienia, przesuszenia i wypryski. Skóra sucha potrzebuje intensywnego nawilżenia, które zapewnią jej między innymi kosmetyki w Neness.pl. Jednak dogłębne odżywienie powinno odbywać się przy użyciu produktów bez alkoholu, mogącego dodatkowo nasilać dolegliwości. Niezbędne jest także stosowanie kremów z filtrami UV. Z kolei cera tłusta wymaga używania formuł redukujących nadprodukcję sebum, antybakteryjnych i matujących. Najlepiej sprawdzają się te bez olejów, które mogą zatykać pory i działać pobudzająco na gruczoły łojowe. Jak w takim razie powinna wyglądać pielęgnacja skóry mieszanej? Problematyczny typ wymaga połączenia kosmetyków dedykowanych i tej suchej, i tłustej, które powinno się nakładać na problematyczne partie twarzy. Jeśli jesteś jej właścicielką, postaw na ograniczenie wydzielania sebum w ciągu dnia i nawilżenie przesuszonych partii w nocy.

Pielęgnacja z myślą o skórze wrażliwej, alergicznej i naczynkowej

Skóra wrażliwa, alergiczna i naczynkowa najczęściej mają cechy cery mieszanej i suchej. Z uwagi na niską odporność na czynniki zewnętrzne niezbędne jest zapewnienie im właściwego bezpieczeństwa. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, aby zmniejszyć nasilenie objawów, zniwelować uczucie dyskomfortu czy uniknąć dodatkowych podrażnień. W tym celu należy stosować formuły stworzone specjalnie z myślą o skórze problematycznej, najlepiej te testowane dermatologicznie i hipoalergiczne. Gdzie ich szukać? Nawet na półkach popularnych drogerii i w sklepach internetowych, w których możesz znaleźć specjalne produkty w o wiele niższych cenach.


Materiał partnera zewnętrznego