Młodość i piękna opalenizna w jednej kapsułce!

0
790
kobieta smarująca się kremem do opalania
Karotenoidy można przyjmować w formie suplementów | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Opalenizna kojarzy się z pięknym, wakacyjnym kolorem skóry. Niestety często wiąże się z długim i niezdrowym rytuałem opalania, czyli eksponowania się na promieniowanie ultrafioletowe.

Dlatego przede wszystkim osoby o bardzo jasnych karnacjach, u których mogą wystąpić potencjalne poparzenia słoneczne, nie mogą przed długi czas eksponować się na słońcu. A jeśli chodzi o osoby, które ze względów zdrowotnych w ogóle nie mogą się opalać? Czy jest dla nich jakaś zdrowa alternatywa?

A gdyby tak dało się uzyskać wymarzoną opaleniznę i jednocześnie ochronić skórę przed negatywnym wpływem UV?

Wszystkim, którzy zadają sobie podobne pytania, odpowiadamy – tak, jest to możliwe!

A to wszystko za sprawą działania karotenoidów, czyli barwników pochodzenia roślinnego. Substancje te mają bardzo bogate właściwości, dzięki którym wykorzystuje się je zarówno w kosmetyce, jak i codziennej diecie. Pozyskuje się je przede wszystkim z warzyw, takich jak: marchew, dynia, pietruszka naciowa, słodkie ziemniaki, papryka, szpinak, brokuł, pomidor, jarmuż czy morele. Znajdziemy je także w ziołach – bazylii, kozieradce oraz czarnym bzie. W celach kosmetycznych pozyskiwane są z kwiatów nagietka, dzikiej róży czy z owoców jarzębiny.

Karotenoidy są prekursorami witaminy A, co oznacza, że to z nich powstaje ta witamina i dzięki ich obecności jest możliwa jej synteza w organizmie człowieka. Dzięki temu karotenoidy mają zdolność redukcji stanów zapalnych, wpływają na prawidłowy rozwój kości i mają właściwości zdrowotne dla oczu, układu pokarmowego, immunologicznego i oddechowego, a tym samym wpływają korzystnie na ogólne samopoczucie każdego z nas. Najpopularniejszymi przedstawicielami karotenoidów są: beta-karoten, luteina, alfa-karoten, likopen czy kryptoksantyna. Beta-karoten uchodzi za główne źródło pozyskiwania witaminy A, ponieważ jest on bardzo bezpieczny dla organizmu. Przetwarzany zostaje bowiem tylko w ilości potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania, a reszta magazynowana jest w organizmie i w razie niedoborów zostaje wykorzystana do pozyskania witaminy A.

Wykazują działanie zapobiegające przedwczesnemu starzeniu (stymulowanemu promieniowaniem UV) – aktywność przeciwrodnikową. Działają także ochronnie dla skóry, zabezpieczając ją przed UV – jednak w ograniczonym stopniu. Dlatego nie powinny być stosowane jako samodzielna ochrona przeciwsłoneczna, a jako dodatek do niej.

Jako barwniki, o kolorach żółtym i pomarańczowym, mogą skutecznie koloryzować skórę, a co za tym idzie – mają szerokie zastosowanie w produkcji samoopalaczy. Dlatego jest to świetne rozwiązanie dla osób o bardzo jasnych karnacjach lub osób, które w ogóle nie mogą się opalać, aby uzyskać upragnioną opaleniznę bez negatywnych konsekwencji promieniowania. Spożywanie beta-karotenu także delikatnie przyciemnia koloryt skóry.

Karotenoidy można przyjmować w formie suplementów (https://sklep.lemone.pl/suplementy/karotenoidy/), by w codziennej diecie uniknąć niedoborów witaminy A. Jest to bardzo łatwa i przystępna forma przyjmowania odpowiedniej ilości danego składnika pokarmowego, który przy okazji łączony jest ze składnikami wzmacniającymi jego przyswajalność.


Materiał partnera zewnętrznego