Dieta pudełkowa – czy warto?

0
1271
Zdrowa dieta pudełkowa sniadanie obiad lunch box, na dowóz, na wynos, pełnowartościowy, zbilansowany fit posiłek na cały dzień
Dostępne na rynku diety pudełkowe w większości są nastawione na daną dzienną dawkę kalorii lub obecność konkretnych składników | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Niezaprzeczalną prawdą o naszych czasach jest to, że żyjemy o wiele szybciej niż pokolenia przed nami. Szczególnie w dużych miastach, skupiających z roku na rok większy procent Polaków. Jak w tym codziennym pędzie zadbać o jakość spożywanych posiłków?

Na ratunek przychodzi nam dieta pudełkowa. Ta dość enigmatyczna nazwa skrywa po prostu zestawy posiłków, które zamawiamy tylko raz, aby potem codziennie rano otrzymywać je do swojego domu. Nie jest to jednak fast food, a pełnowartościowy posiłek, będący częścią odpowiednio zaplanowanej i zróżnicowanej diety.

Chociaż, żeby być zupełnie ścisłym, trzeba powiedzieć, że dieta pudełkowa łączy to, co najlepsze ze światów fast i slow food. Z tego pierwszego bierze tylko oszczędność czasu, z drugiego – całą resztę. Dostajemy posiłki jakości restauracyjnej (więc smaczne), przygotowywane przez kucharzy i planowane przez dietetyków (zatem zdrowe), nie tracąc przy tym ani chwili na zakupy i gotowanie.

Jak schudnąć z pudełkami

Dostępne na rynku diety pudełkowe w większości są nastawione na daną dzienną dawkę kalorii lub obecność konkretnych składników. Chcąc stracić w ten sposób zbędne kilogramy, ustalamy najpierw jakie jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne naszego organizmu. Możemy do tego skorzystać z pomocy dietetyka lub narzędzi online, takich jak kalkulatory zapotrzebowania kalorii. Najczęściej okazuje się wtedy, że jemy o wiele więcej, niż nasz organizm potrzebuje do utrzymania wagi. Znając już te liczby, dobieramy dietę pudełkową o delikatnie niższej kaloryczności i obserwujemy efekty. Bardzo ważne jest natomiast, żeby nie przesadzić i nie zejść poniżej bezpiecznych wartości energii, które utrzymują nas w zdrowiu. W końcu nie mamy się zagłodzić.

Dieta pudełkowa to również możliwość wyeliminowania ze swoich posiłków mięsa, produktów odzwierzęcych, glutenu, laktozy czy alergenów. Obecne bogactwo ofert pozwala nam dostosować nasze posiłki do preferencji lub wymagań zdrowotnych bez uszczerbku na zdrowiu czy finansowego. Wystarczy dobrze przejrzeć dostępne opcje.

Dieta zaczyna się w głowie

Pudełka mają też swoje niewielkie, ale jednak, wady. Przede wszystkim – jeżeli lubimy ciepłe posiłki, musimy je sobie odgrzewać. Nie jest możliwe dostarczenie rano ciepłych dań na cały dzień i utrzymanie ich w takim stanie do wieczora. Musimy też planować, gdzie będziemy w porze danych posiłków i zabierać je ze sobą. No i najważniejsze w każdej diecie – musimy się jej trzymać. Najlepsza nawet dieta nie przyniesie nam żadnych dobrych efektów, jeżeli będziemy sobie robili przerwę na wielką pizzę czy ociekający sosami kebab. Chęć zmiany swoich nawyków żywieniowych musi być szczera i wypływać z nas, a nie być presją otoczenia czy chwilowym kaprysem.

Są to jednak tylko drobne niedogodności. Dostępne teraz diety pudełkowe są naprawdę smaczną i zdrową alternatywą dla jedzenia na mieście lub gotowania samemu. Ceny na pierwszy rzut oka mogą się wydawać spore, ale tylko do momentu, kiedy zdamy sobie sprawę, że na takiej diecie nie kupujemy żadnego – dosłownie żadnego – jedzenia poza tym, które przywiezie nam dostawca. To plus „zaoszczędzony czas” i plus „stracone kilogramy” daje wynik: „naprawdę warto taką dietę rozważyć”.


Materiał partnera zewnętrznego