Jak zachować higienę w przenośnych toaletach w okresie pandemii? Sprawdzamy

0
941
rolka papieru toaletowego
Zachowanie dobrych praktyk podczas korzystania z toalet na świeżym powietrzu, zmniejszy ryzyko zakażenia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W czasie pandemii koronawirusa należy dbać o swoje bezpieczeństwo. Wskazany jest dystans społeczny, noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach oraz częste mycie i dezynfekowanie rąk. Powinniśmy również zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z publicznych toalet. Tylko, jak to zrobić?

Korzystanie z przenośnej toalety w czasie pandemii Covid-19

Nigdy nie możemy mieć pewności, że osoba korzystająca przed nami z przenośnej toalety nie była zarażona koronawirusem, dlatego korzystając z niej, warto przestrzegać następujących reguł:

 1. Używaj maseczki ochronnej.
 2. Przed otworzeniem drzwi spryskaj plastikową klamkę osobistym środkiem dezynfekującym.
 3. Pod żadnym pozorem nie dotykaj deski klozetowej.
 4. Nie kładź torebki, plecaka czy kurtki na wewnętrznej powierzchni kabiny.
 5. Nie wykładaj deski klozetowej papierem toaletowym – gromadzą się na nim bakterie.
 6. Umyj dokładnie ręce.
 7. Od razu po wyjściu z toalety dodatkowo zdezynfekuj ręce płynem z zawartością co najmniej 70% alkoholu.
 8. Korzystaj z toalet przenośnych renomowanych dostawców np. m-Toilet – są oni gwarancją regularnej dezynfekcji całych kabin specjalistycznymi środkami.

Zachowanie dobrych praktyk podczas korzystania z toalet na świeżym powietrzu, zmniejszy ryzyko zakażenia. Pamiętajmy, że nie chodzi tylko o Covid-19, ale też o masę innych drobnoustrojów. Podczas korzystania z toalety możemy mieć kontakt m.in. z:

 • bakterią E.coli,
 • wirusem żółtaczki typu A,
 • wirusem grypy.

Mycie rąk w okresie pandemii koronawirusa

Wydawałoby się, że nie ma prostszej czynności od mycia rąk. Woda, mydło, kilka ruchów i gotowe. Okazuje się jednak, że większość osób robi to po prostu nieprawidłowo, omijając newralgiczne miejsca, na których może osadzić się wirus.

Prawidłowe mycie rąk krok po kroku

 1. Ręce zwilż ciepłą wodą i nałóż mydło w zgięcie dłoni.
 2. Rozprowadź je, pocierając o siebie rozprostowane dłonie.
 3. Skup się na oczyszczeniu przestrzeni między palcami, kciuków i grzbietów palców.
 4. Zwróć uwagę na czystość paznokci.
 5. Opłucz dokładnie ręce jednorazowym ręcznikiem.
 6. I pamiętaj – cały proces powinien zająć ci 30 sekund.

Taka higiena rąk powinna wejść na stałe w nawyk wszystkich obywateli. To, jak wielki ma ona wpływ na zdrowie ludzi udowodniła ostatnio marka Apple. Podczas premiery zaprezentowała funkcję Apple Watcha, która będzie dbać o jakość i częstotliwość mycia rąk. Zegarek wykryje moment oczyszczania dłoni i zacznie odliczać czas – wspomniane 30 sekund.

Jak założyć i zdjąć maseczkę ochronną?

Jak już pisaliśmy, przed wejściem do toalety przenośnej warto nałożyć maseczkę. Jak to zrobić? Przed nałożeniem należy zdezynfekować ręce, a następnie upewnić się, że materiał przylega do ust i nosa. Maska ochronna nie może odstawać, a kiedy znajdzie się na twarzy, nie powinno się jej dotykać.

Po wyjściu z toalety na świeżym powietrzu można zdjąć maseczkę. Wskazanym sposobem jest chwycenie jej od tyłu za wiązania. Ważne: nigdy nie można dotykać maski z przodu i wyrzucać jej do zbiornika toalety.


Materiał partnera zewnętrznego