Kaszel to bardzo częsta dolegliwość wśród dorosłych i dzieci, mająca różne przyczyny. Mogą one być związane z rodzajem wdychanego powietrza, wykonywaną pracą, stylem życia, a także różnymi chorobami. W tym artykule przybliżymy, co powoduje kaszel, a także jak można sobie z nim radzić.
Przyczyny kaszlu
W zależności od tego, co powoduje kaszel, dobiera się metody, które pozwalają go zredukować lub w zupełności się go pozbyć. Poniżej najczęstsze przyczyny kaszlu, występujące u osób w niemal każdym wieku – od dzieci, po osoby starsze.
- Choroby (głównie zapalenia) górnych dróg oddechowych,
- Zakażenia wirusowe górnych dróg oddechowych,
- Alergie,
- Palenie papierosów,
- Astma oskrzelowa,
- Gruźlica (kaszel ma wtedy formę przewlekłą),
- Przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu,
- Mroźne powietrze,
- Smog i inne zanieczyszczenia powietrza,
- Warunki pracy (np. pyły w fabrykach produkcyjnych).
Jak widać, niektóre czynniki (np. zimne powietrze) mogą tylko chwilowo podrażniać gardło, a kaszel jest wtedy mechanizmem obronnym. W przypadku przewlekłych chorób, działania bakterii i wirusów, a także nieustannego przebywania w środowisku zanieczyszczonego powietrza, kaszel wymaga już wizyty u lekarza i podjęcia odpowiednich kroków. Poza leczeniem farmakologicznym warto również zapytać lekarza o możliwość stosowania domowych metod, które czasami również okazują się pomocne.
Domowe sposoby na kaszel
Zwolennicy naturalnych sposobów zwalczania kaszlu, z pewnością powinni pomyśleć o inhalacjach na bazie różnych substancji. Jedną z nich jest sól fizjologiczna, która oczyszcza drogi oddechowe, a także nawilża je. Nie należy jej jednak stosować w przypadku ropnego zapalenia zatok lub migdałków. Do inhalacji można także wykorzystać olejki eteryczne – z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, sosnowy, goździkowy, rozmarynowy, imbirowy. Wdychanie ich zapachu wraz z ciepłą parą wodną, oczyszcza drogi oddechowe i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. Poza inhalacją można również samodzielnie wykonać dwuskładnikową maść, przeznaczoną do smarowania klatki piersiowej i pleców. Wystarczy wymieszać kilka kropel jednego z wymienionych wyżej olejków eterycznych z olejem ze słodkich migdałów, jojoba, lub kokosowym. Nie można również nie wspomnieć o domowych syropach na kaszel. Syrop z cebuli lub buraka to metody stosowane przed laty i wciąż dość popularne. Wystarczy pokroić wybrane warzywo w kostkę, zasypać cukrem i odstawić, by puściło sok. Uzyskany w ten sposób syrop wystarczy stosować raz dziennie.
Poza domowymi sposobami, na kaszel i podrażnienia gardła można wspomagająco stosować preparaty dostępne w aptece. Przykładowo, niektóre pastylki do ssania zawierają w składzie wyciągi z roślin, które mogą pomóc w pozbyciu się przykrych dolegliwości, np. preparat Fiorda (http://fiorda.pl/).
Aby jednak pozbyć się kaszlu, trzeba przede wszystkim wyeliminować przyczynę, która jest głównym źródłem problemu. Jeżeli kaszel nie ustępuje, należy udać się do lekarza, ponieważ może on być objawem groźnej choroby.
Artykuł sponsorowany