Leki homeopatyczne – co warto o nich wiedzieć?

0
968
Zioła i leki do kuracji homeopatycznych
Jak wynika z różnych statystyk, około 30% Polaków decyduje się na lecznictwo homeopatyczne. | fot.: Adobestock

Choć dla niejednej osoby może sprawiać wrażenie dziwnej i budzić wątpliwości, tak naprawdę homeopatia to zaraz po medycynie konwencjonalnej najpopularniejszy sposób leczenia schorzeń. I wydaje się znajdować potwierdzenie swojej skuteczności w opinii niejednego terapeuty oraz w ofertach internetowych aptek – aczkolwiek trzeba przyznać, że zdania co do tej metody nierzadko bywają podzielone. O co chodzi w kuracjach zgodnych z dewizą: „podobne lecz podobnym”? Czym są leki homeopatyczne i gdzie można je znaleźć?

Nie tylko ziołolecznictwo – co kryje się pod pojęciem „homeopatia”?

Jak wynika z różnych statystyk, około 30% Polaków decyduje się na lecznictwo homeopatyczne. Z drugiej strony wiele osób nie do końca wie, co to dokładnie jest oraz na czym się opiera. Nierzadko homeopatia kojarzy się z tradycyjnymi praktykami terapeutycznymi przy użyciu ziół. I choć ziołolecznictwo jak najbardziej wchodzi w jej zakres, to jednak nie sprowadza się ona tylko do tego. Leki homeopatyczne, oprócz dodatków konkretnych gatunków roślin, potrafią zawierać w swym składzie także minerały, substancje pochodzenia odzwierzęcego czy różne związki chemiczne. Niemniej, zdecydowanie metoda ta ma bliski związek z kwestiami naturalnego kierunku zdrowienia, pobudzania siły życiowej organizmu oraz holistycznego podejścia do człowieka, także jego schorzeń.

Homeopatia (z języka greckiego: homoios – „podobny” i pathos – „cierpienie”) narodziła się na przełomie XVIII i XIX wieku, za sprawą niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Stosował on zarówno zioła, jak i inne produkty naturalne do leczenia powszechnych dolegliwości i schorzeń. Jednak jak sama nazwa wskazuje, użycie tych składników opierało się na generalnej, zaobserwowanej przez Hahnemanna zasadzie „simile”. Często w uproszczeniu opisywana jest ona słowami: podobne lecz podobnym. Leki homeopatyczne, zalecane w przypadku konkretnych problemów zdrowotnych, to z zasady odpowiednio rozcieńczone i podawane w stosownie małej ilości substancje, wywołujące podobne objawy do towarzyszących wspomnianym problemom. Aby jeszcze klarowniej przedstawić tę zależność, przywołuje się popularny przykład z cebulą. Sok ze świeżo krojonego warzywa powoduje podrażnienie nosowych błon śluzowych, co skutkuje łzawieniem, kichaniem i wywołanym sztucznie katarem. Jednak rozcieńczony sok z cebuli (nierzadko z dodatkiem cukru) to w wielu przypadkach znakomity sposób na katar czy kaszel. Krótko mówiąc, w tej sytuacji warzywo stanowi jednocześnie przyczynę kataru oraz lek na objawy tej dolegliwości. Wedle eksperymentów i ustaleń Hahnemanna, symptomy sztucznie wywoływane przez leki w istocie wzmacniają siły witalne organizmu do walki z chorobą, na skutek czego dolegliwości mijają razem z przerwaniem przyjmowania substancji powodującej te podobne objawy.

Jakie są rodzaje leków homeopatycznych?

Generalnie wyszczególnia się trzy kategorie tego typu specyfików. Mowa o lekach roślinnych, lekach zwierzęcych oraz lekach mineralnych. Czym one się charakteryzują? Do pierwszych należą oleje roślinne z wyciągami z różnych gatunków (tzw. maceraty) oraz nalewki. Wśród drugich znajdują się substancje pochodzenia odzwierzęcego – np. także jad. Jeśli chodzi o trzecią kategorię leków homeopatycznych, są to po prostu podawane w różnych postaciach sole mineralne, typu związki siarki czy wapń.

Często stwierdza się, że takie specyfiki służą wyleczeniu symptomów, nie samej choroby, a w każdym razie nie stosuje się ich do walki z trwałymi zmianami w organizmie, jak zapalenie wyrostka robaczkowego, uszkodzenie kości lub stan zawałowy serca. Ale istnieją przypadki, w których często sięga się po produkty homeopatyczne: choroby skóry, migreny, zapalenia zatok czy też problemy z narządami ruchu bądź układem moczowym.

Różne opinie na temat homeopatii

Trzeba przyznać, że zdania co do homeopatii – jej idei, charakteru działań, skuteczności oraz sprawdzalności – są podzielone. Z jednej strony potrafi być piętnowana przez reprezentantów medycyny konwencjonalnej, z drugiej zaś rośnie liczba osób, które chętnie decydują się na tego typu leczenie. Jakie argumenty stoją za ich poglądami?

Przeciwnicy homeopatii czasem wręcz wyrażają myśl, że to magia podniesiona do rangi medycyny. Wskazują na brak lub niedostateczną ilość przeprowadzonych badań i uzyskanych dowodów, z których jasno wynikałoby, że homeopatia realnie pomaga w leczeniu pacjentów. Natomiast pozytywne rezultaty tego typu terapii przypisują efektowi placebo. Sceptycy twierdzą nawet, że homeopatia potrafi być naprawdę szkodliwa, jeśli stosuje się ją przy poważnych schorzeniach zamiast farmaceutyków, których skuteczność została potwierdzona naukowo. Tymczasem zwolennicy omawianej metody podtrzymują zdanie co do jej efektywności, kładąc jednocześnie akcent na jej naturalny charakter oraz brak skutków ubocznych. Wspominają o procesie wzmacniania odporności organizmu w każdym stadium dochodzenia do zdrowia. Istotnym aspektem jest tu również całościowe spojrzenie na człowieka – nie tylko na konkretny problem, ale też na kompleksowe uwarunkowania zdrowotne, emocjonalne itd. Podobne zdanie mają na temat leków homeopatycznych. Wg ich zwolenników, są one dostosowywane do konkretnego człowieka, nie schorzenia, dzięki czemu wspomagają naturalny potencjał organizmu do walki z dolegliwościami i samouzdrawiania. Nie ulega jednak wątpliwości, że – podobnie jak w przypadku medycyny konwencjonalnej – dobór leków, określenie ich dawek oraz sposobu przyjmowania powinien przeprowadzić doświadczony lekarz homeopata.

Spory w tej kwestii nie zmieniają jednak faktu, że metoda ta – ze względu na swoistą bliskość z naturą, holistyczne podejście do istoty i funkcjonowania człowieka – wciąż zyskuje na popularności. Wielu ludzi wybiera właśnie tę drogę leczenia i czuje, że potrafi ona pomóc im w różnych dolegliwościach. Dlatego też dziś w dużych, renomowanych aptekach internetowych, takich jak apo-discounter.pl, w szerokiej ofercie różnego typu medykamentów i preparatów kosmetycznych, znajdziemy również szeroki wybór leków homeopatycznych.


OLI