Powracająca opryszczka. Jak jej przeciwdziałać?

1
1298
powracająca opryszczka
Nawracającej opryszczki nie należy lekceważyć, gdyż może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a co za tym idzie pogorszenia się stanu zdrowia skóry i błony śluzowej | fot.: Fotolia

Nawracająca opryszczka to jedna z najczęstszych chorób wirusowych atakujących błony śluzowe i skórę. Dolegliwości można się jednak pozbyć, a nawet jej przeciwdziałać. Czasem wystarczy odpowiednia dieta, niekiedy uspokojenie nerwów czy picie dużej ilości wody. Wszystko zależy od przyczyny jej powstawania. Chcąc zatem zapobiec nawracaniu opryszczki warto poszukać źródła jej wystąpienia i je zniwelować.

Czym jest opryszka

Opryszczka atakują skórę wokół ust i w okolicach nozdrzy wywołana jest przez wirus Herpes Simplex, czyli HSV typ 1. Z kolei HSV-2 to rodzaj wirusa infekujący głównie okolicę genitaliów. Warto również wiedzieć, że wirus HSV ma tendencję do latencji. Jest to więc infekcja, która w większości czasu funkcjonuje w uśpieniu, a to trwać może od kilku godzin do nawet kilkudziesięciu lat. Uaktywnia się w przypadku wystąpienia czynników, które mają na niego bezpośredni wpływ, tj:

  • stres, przemęczenie;
  • choroba, np. grypa, przeziębienie, ogólne osłabienie organizmu;
  • menstruacja;
  • niska temperatura lub zbyt intensywne nasłonecznienie;
  • uraz lub zabieg dentystyczny.

Przyczyny powstawania opryszczki i profilaktyka

  • Stres – w sytuacji, gdy pojawienie się opryszczki jest następstwem stresu i przemęczenia, niezwykle istotne jest przede wszystkim ukojenie nerwów i odpoczynek. Aby uniknąć tego czynnika warto stosować też zdrową, zróżnicowaną pod wieloma względami dietę, będącą jednocześnie źródłem energii i niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych. Zapoznanie się i stosowanie technik relaksacyjnych z pewnością pomoże zachować spokój ducha, zredukować napięcie mięśni, a co za tym idzie ukoić nerwy i zniwelować stres.
  • Choroba – podczas przeziębienia, grypy czy ogólnego osłabienia organizmu, układ odpornościowy zajęty jest zwalczaniem zakażeń, np.: górnych dróg oddechowych, co oznacza, że organizm narażony jest wówczas na infekcje innego typu, w tym również na pojawienie się wirusa opryszczki. Aby tego uniknąć warto jest urozmaicić dietę o poszczególne składniki, witaminy i mikroelementy, które znacznie wzmocnią organizm.
  • Menstruacja – w okresie menstruację, a szczególnie na osiem dni przed jej rozpoczęciem, zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej kobiety mogą przyczynić się do powstania opryszczki. Niestety jest to jeden z czynników, na który nic nie można poradzić i którego nie da się wyeliminować, a co za tym idzie jakakolwiek profilaktyka jest niemal niemożliwa.
  • Skoki temperatury – duże wahania temperatury, silny wiatr, mróz czy promieniowanie UV mogą powodować reaktywacje wirusa opryszczki. Skóra, która narażona jest na zmiany atmosferyczne, szybko staje się szorstka, odwodniona, traci również swoją elastyczność, a nawet wykazuje tendencję do wysychania, złuszczania i pękania. Podstawową radą w takich przypadkach jest odpowiednie nawodnienie. Ważne jest zatem by pić dużo wody, a w przypadku występowania promieniowania UV istotne jest stosowania ochronnych kremów z filtrem o współczynniku SPF 15 lub nawet większym.
  • Urazy – dotyczące zabiegów dentystycznych czy chirurgicznych. W takich przypadkach trudno o profilaktykę, ale warto jest przed przeprowadzeniem jakiekolwiek zabiegu wspomnieć lekarzowi o dolegliwości nawracającej opryszczki.

Nawracającej opryszczki nie należy lekceważyć, gdyż może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a co za tym idzie pogorszenia się stanu zdrowia skóry i błony śluzowej. W przeciwdziałaniu nawrotom infekcji prócz próby wyeliminowania czynników, mających kluczowy wpływ na ponowne wystąpienie opryszczki, niezwykle ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny. W tym celu należy pamiętać o częstym myciu rąk, unikaniu kontaktu fizycznego, również za pośrednictwem wspólnych naczyń czy sztućców z osobą zakażoną, a także nie dotykaniu zainfekowanego przez opryszczkę miejsca tak, by wirus nie przeniósł się na inne części ciała.


MKO