Siedzący tryb życia a problemy ze wzdęciami

0
3501
młody mężczyzna z bólem brzucha stojący przy biurku
Często najskuteczniejszą metodą łagodzenia problemu ze wzdęciami jest zmiana trybu życia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Siedzący tryb życia przyczynia się do wielu negatywnych skutków zdrowotnych. Przede wszystkim brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko otyłości oraz chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. Otyłość przekłada się natomiast na pogorszenie zdrowia poprzez m.in. zwiększone ryzyko miażdżycy, nadciśnienia i innych chorób układowych. Skutkiem rezygnacji ze zdrowego trybu życia jest również problem wzdęć.

Rola wysiłku w łagodzeniu problemu wzdęć

Wysiłek bezpośrednio powoduje łagodzenie objawów zbierających się nadmiernie gazów jelitowych. Poprzez ułatwienie pasażu gazów przez układ pokarmowy w trakcie wysiłku fizycznego gazy nie gromadzą się w jelitach, są stopniowo usuwane w fizjologiczny sposób. Objawy towarzyszące wzdęciom to przede wszystkim:

  • ból brzucha,
  • poczucie wypełnienia jelit,
  • nadmierne wydalanie gazów jelitowych.

Wzmożony pasaż gazów w układzie pokarmowym w trakcie wysiłku pozwala na zmniejszenie ryzyka wypełnienia jelit gazem, a zatem wzdęć.

Wysiłek fizyczny, w kontekście łagodzenia objawów wzdęć, wpływa na problem również w sposób pośredni. Łagodzenie stresu poprzez aktywność fizyczną sprzyja regulacji osi hormonalnej między mózgiem a jelitami. Zmniejszenie codziennego stresu często sprzyja zwiększonej kontroli nad układem pokarmowym.

Siedzący tryb życia często skorelowany jest ze wzorcem zachowania takim jak nieprawidłowe odżywianie. Zachowywanie nieodpowiedniej diety jest częstą przyczyną pojawienia się problemów ze wzdęciami. Fakt ten spowodowany jest rozrostem kolonii bakterii wśród flory fizjologicznej jelit, skutkujący produkcją gazów. Fermentacja przeprowadzana przez ten rodzaj bakterii skutkuje pojawieniem się metanu oraz dwutlenku węgla pochodzenia bakteryjnego. Gazy te, gromadząc się w jelitach, rozpierają ściany układu pokarmowego, doprowadzając do pojawienia się objawów.

Łagodzenie objawów wzdęć

Często najskuteczniejszą metodą łagodzenia problemu ze wzdęciami jest zmiana trybu życia. Przyswojenie wzorców aktywnego spędzania czasu jest ważne, aby na długi czas zmniejszyć ryzyko pojawiania się wzdęć. Uprawianie sportu oraz zadbanie o swoją dietę to ważne czynniki chroniące przed pojawieniem się problemów ze wzdęciami.

Prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć wzrasta czasami niezależnie od prowadzonego trybu życia. Okres miesiączki oraz starszy wiek to przykład czynników niemożliwych do modyfikacji. Zwiększają one natomiast ryzyko pojawienia się wzdęć. Należy również pamiętać, że czasem wzdęcia pojawiają się niezależnie od jakichkolwiek przyczyn. Sugerowane jest, że co najmniej raz w życiu każdego dorosłego pojawiają się objawy wzdęć. Zachowania prozdrowotne zmniejszają jednak szansę na takie wydarzenia. Dostosowane ćwiczenia fizyczne oraz odpowiednia dieta powinna być zachowywana niezależnie od wieku ani innych warunków. W celu zmniejszenia uporczywości objawów można zastosować leczenie farmakologiczne. Leki zawierające symetykon pozwalają na farmakologiczne łagodzenie objawów wzdęć.


Materiał partnera zewnętrznego