Nie tylko Harry Potter. Recenzujemy mniej znane filmy dla nastolatków i młodych dorosłych!

0
1258
rozbawieni młodzi ludzie przed telewizorem
Niezależnie od tego, czy jesteś niedzielnym widzem, czy może miłośnikiem kina, zachęcamy do poszukiwań interesujących filmów na własną rękę | fot.: stock.adobe.com

To właśnie książki i filmy o Harrym Potterze zmieniły rzeczywistość. Dzięki dziełom J.K. Rowling młodzi ludzie nie tylko zaczęli znacznie więcej czytać, ale także zainteresowali się współczesnym kinem. Jeżeli seans Harry’ego Pottera jest już za tobą i szukasz jakiejś alternatywy dla przygód czarodzieja, to trafiłeś w dziesiątkę! Prezentujemy zestawienie trzech mniej znanych filmów dla nastolatków i młodych dorosłych, które warto jest obejrzeć!

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna (2010, reż. Chris Columbus)

Gdy na ekrany kin wchodził Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy: Złodziej Pioruna, adaptacja pierwszej części poczytnej serii książek Ricka Riordana, wszystkie znaki na niebie i zmieni wskazywały na nadchodzący sukces. Jednak popularny materiał źródłowy, wysoki budżet na produkcję i promocję, a także zaangażowanie Chrisa Columbusa, weterana filmów dla młodzieży i reżysera dwóch pierwszych części Harry’ego Pottera nie pomogło, a film zaliczył finansową porażkę. Mimo wszystko uważamy, że warto jest dać Percy’emu szansę – amerykański reżyser nakręcił wartościowy film mówiący nie tylko o największych zaletach przyjaźni i wspólnego działania, ale też w ciekawy sposób poruszający wątki z mitologii greckiej. Sukces artystyczny oraz oddane grono fanów sprawiły, że w 2013 roku powstała druga część serii, Percy Jackson: Morze Potworów, a w produkcji znajduje się obecnie kolejna odsłona cyklu, Percy Jackson: Klątwa Tytana.

Super 8 (2011, reż. J. J. Abrams)

Super 8 to film nieco już zapomniany, choć niesłusznie. J. J. Abrams nawiązuje w nim do poetyki kina nowej przygody i kultowych produkcji takich jak Goonies czyIndiana Jones. Fabuła obrazu opowiada o grupie nastolatków z małego miasteczka, w którym doszło do niewyjaśnionej katastrofy kolejowej. Wkrótce w miejscowości zaczynają dziać się zjawiska paranormalne, a bohaterowie wraz z lokalnym szeryfem próbują odkryć prawdę. Opowiedziana w Super 8 historia przypomina fabułę Stranger Things, nieprzypadkowo zresztą – bracia Duffer inspirowali się m.in. właśnie dziełem Abramsa. Film wciąż warto jest zobaczyć, choćby dla świetnego występu Elle Fanning, który otworzył jej drogę do Hollywoodu.

Więzień labiryntu (2014, reż. Wes Ball)

Głośna adaptacja serii powieści młodzieżowych Jamesa Dashnera doczekała się dwóch kontynuacji oraz oddanego grona fanów. Film opowiada o nastolatku Thomasie, który budzi się bez wspomnieć w tajemniczym Labiryncie zamieszkanym przez samych nastolatków. Ich życie przerywa fakt przybycia pierwszej dziewczyny, Teresy. Czym tak naprawdę jest Labirynt? Główną zaletą Więźnia labiryntu była doborowa obsada oraz intrygujący pomysł na fabułę. Młodzi aktorzy, w tym Dylan O’Brien, doskonale poradzili sobie z trudnym zadaniem wzięcia produkcji na swoje barki, a fabuła trzyma w napięciu aż do końcowego zwrotu akcji. Film polecamy przede wszystkim miłośnikom dystopii w rodzaju Igrzysk śmierci.

Stale rosnący rynek twórczości dla nastolatków i młodych dorosłych (ang. young adult) sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy jesteś niedzielnym widzem, czy może miłośnikiem kina, zachęcamy do poszukiwań interesujących filmów na własną rękę – tylko w ten sposób można odkryć najciekawsze, najbardziej wciągające produkcje!


TBO