Pielęgnuj ogród, ale z głową! Jak uzyskać piękny, zadbany trawnik?

0
1118
zadbany trawnik
Najważniejszą kwestią w drodze do uzyskania idealnego trawnika, jest dobór odpowiedniej trawy i dobrze przygotowane podłoże | fot.: Stock.Adobe.com

Zadbany i piękny trawnik to wizytówka, każdego właściciela. Jednak, aby móc się cieszyć bujną i soczyście zieloną trawą, trzeba podjąć stosowne kroki i zdecydować się na odpowiednią pielęgnację. 

Pierwszym krok do uzyskania pięknego trawnika

Najważniejszą kwestią w drodze do uzyskania idealnego trawnika, jest dobór odpowiedniej trawy i dobrze przygotowane podłoże. Dobrze wybrana mieszanina gatunków trawa, pozwoli na uzyskanie zielonej murawy w praktycznie każdych warunkach. Jednak dużo zależy także od przeznaczenia trawnika. Inna trawa będzie właściwa na podłoże uniwersalne, inna na rekreacyjne, ozdobne, zacienione czy do użytku sportowego.

Jeżeli chodzi o przygotowanie ziemi, pierwszym etapem jest ocena stanu gleby. Aby nasiona się przyjęło, nie może ona być zbyt mokra. Należy także oczyścić ją z chwastów, korzeni i innych zanieczyszczeń. Glebę należy także spulchnić grabiami.

Dalsze etapy dbania o stan trawnika

Aby trawnik wyglądał ładnie i schludnie, niezwykle ważny jest wybór kosiarki, nożyc i podkaszarki. Istotne jest także regularne koszenie w odpowiednich porach. Przede wszystkim warto zapamiętać, że trawę najlepiej strzyc w pochmurne dni (ale nie deszczowe), albo w porze wieczornej. Koszenie w słońcu może skutkować znacznym przesuszeniem przyciętych źdźbeł.

Świeżo założony trawnik, należy pierwszy raz skosić, kiedy trawa będzie miała około 10 cm wysokości. Noże powinny być ustawione nie niżej niż na wysokości 5 cm. Taka wysokość powinna być także utrzymana przy kilku kolejnych koszeniach. Warto także pamiętać, aby w zacienionych miejscach pozostawić trawę nieco wyższą.

Bezwzględnie trawnik powinno się kosić ostrymi nożami. Jeżeli kosiarki lub podkaszarki będą tępe, końcówki trawa zostaną poszarpane, co spowoduje szybszą utratę wody, a także rozwój różnych chorób.

Pielęgnacja trawnika

Czasem może się zdarzyć, że warstwa trawy zostanie pokryta przez zbite trawy lub mech. W takim wypadku konieczne jest dokładne wygrabienie, w którym może pomóc aerator lub wertykulator. Urządzenia te są wyposażone z silniki i specjalny wałek, który posiada specjalne pazurki wyczesujące trawę.

Bardzo ważne jest także nawożenie. Dla zdrowego wzrostu trawnika potrzebny jest fosfor, azot, a także inne istotne składniki odżywcze. Warto zakupić odpowiednie nawozy, które są przeznaczone do trawników i w swoim składzie mają wymagane składniki. Najlepszym rozwiązaniem są nawozy mineralne, które zawierają szereg mikro i makroelementów. Rośliny bardzo łatwo je przyswajają, a ich działanie nie niezwykle skuteczne i szybkie. Szczególnie polecane są nawozy w formie granulek, ponieważ opadają one na podłoże równo i nie blokują się na liściach. Trawnik powinno się nawozić trzy do pięciu razy w roku, aby uzyskać oczekiwany efekt.

Odpowiednia pielęgnacja trawnika jest niezwykle ważna. Tylko nawadnianie, koszenie w odpowiednich porach, a także nawożenie dobrymi substancjami, może zagwarantować, że trawa będzie stanowiła ozdobę każdej posesji.

AKU