Wielkie greckie wakacje, czyli Grecja last minute

0
1864
Zakyntos Grecja
Last minute w ciepłych krajach? Grecja to doskonałe miejsce na spędzenie swojego urlopu w miłym otoczeniu i przy pięknej pogodzie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nic dziwnego, że Grecja należy do jednych z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc wypoczynkowych w Europie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Fani relaksu i sportów wodnych będą czuli się doskonale na pięknych i ciepłych plażach greckich wysp. Ci, którzy wolą zwiedzać, zatopią się w starożytnej kulturze i sztuce, wędrując pośród majestatycznych zabytków. Grecja to również doskonałe miejsce dla miłośników dobrej kuchni. Podróżując po kraju, można skosztować wybornych potraw, posiedzieć w klimatycznych knajpkach i tawernach oraz spędzić atrakcyjny czas w nocnych klubach i pubach. Dokąd warto wybrać się na wakacje last minute?

Ateny – kolebka zachodniej cywilizacji

Ateny słyną z wielu archeologicznych ruin i zabytków, takich jak np. Akropol, Partenon i Teatr Dionizosa, żeby wymienić tylko kilka. Ale to miasto to nie tylko starożytne ruiny. Metropolia tętni życiem, jest centrum biznesu, kultury i nocnego życia.

Jakie zabytki warto zobaczyć w Atenach? Świątynia Zeusa to bez wątpienia miejsce, do którego trzeba pojechać. Wybudowanie tego masywnego kompleksu zajęło prawie 7 wieków, ale świątynia stała się największą w Grecji. Jej budowa zakończyła się w 132 r. p.n.e. i poświęcono ją bogowi Zeusowi. Obecnie można oglądać już tylko jej ruiny, czyli gigantyczne kolumny wznoszące się na wysokość 17 metrów.

Zabytkiem, którego nie można pominąć, odwiedzając Ateny, jest Akropol. Na wzgórzu greckiej stolicy wznoszą się najbardziej charakterystyczne dla Grecji ruiny starożytnej cytadeli. Choć Akropol ma tylko 156 metrów wysokości, uznawany jest za najwyższy punkt w duchu greckiej kultury. Z Partenonu – majestatycznej budowli na szczycie Akropolu – można podziwiać panoramę nowoczesnych Aten. Partenon jako symbol starożytnej Grecji ozdobiono rzeźbami, które na całym świecie uchodzą za niebywałe dzieła sztuki.

Wyspy greckie – wymarzone wakacje w Grecji

Last minute w ciepłych krajach? Grecja to doskonałe miejsce na spędzenie swojego urlopu w miłym otoczeniu i przy pięknej pogodzie. Turyści na swój wakacyjny wypoczynek chętnie wybierają greckie wyspy. Do wyboru jest ich ponad 2 tysiące, dlatego każdy podróżujący znajdzie destynację odpowiadającą jego potrzebom. Santorini to bez wątpienia jedna z najbardziej malowniczych greckich wysepek. Korfu należy do zielonych perełek Wysp Jońskich, Rodos cieszy się popularnością ze względu na wspaniałe plaże, a Zakintos słynie z krystalicznie czystej wody, złotego słońca i lasów sosnowych oraz gajów oliwnych.

Na wyspy najlepiej podróżować z biurem podróży, wybierając korzystną ofertę last minute https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja. W hotelu zlokalizowanym blisko morza będziemy mogli nie tylko rozkoszować się dobrodziejstwem natury, ale też w razie niepogody (w Grecji zdarza się to rzadko) skorzystać z bogatej infrastruktury obiektu.

Meteora – „zawieszony w powietrzu”

Spektakularny klif wznoszący się na wysokość 366 metrów nad ziemię można podziwiać w pobliżu wioski Kalabaka znajdującej się w Grecji kontynentalnej. Meteora wygląda jakby był zawieszony w powietrzu, stąd też jego nazwa. Na szczycie klifu zbudowano klasztor, co sprawia, że monumentalna skała jest jeszcze bardziej zachwycająca. Religijną budowlę wznieśli mnisi na przełomie XIV i XVI wieku, kiedy to poszukiwali izolacji i wolności od otaczającego ich świata. Z klasztoru roztacza się imponujący widok na okolicę. Sześć oryginalnych kompleksów mieszkalnych wciąż zamieszkuje kler, przyjmując przyjezdnych z całego świata. Malownicze miasteczko Kalabaka położone u stóp klifu to idealna baza wypadowa do wypraw na szczyt.

Peloponez – urokliwy półwysep na południu Grecji

Peloponez swoim kształtem przypomina wielki liść. Ten szeroki półwysep połączony jest z Grecją kontynentalną mostem Rio-Antirrio. Półwysep słynie z pierwszych olimpiad, które odbywały się tu na cześć boga Zeusa. Na Peloponezie znajdują się liczne starożytne zabytki, w tym greckie świątynie, weneckie fortyfikacje i bizantyjskie kościoły. Przepiękne urokliwe wzgórza i pagórki, a także wolno toczące się życie sprawiają, że pobyt w tym miejscu, to okazja do pełnego odprężenia i wyciszenia. Co warto zobaczyć na półwyspie? Słynny Kanał Koryncki stanowi doskonały punkt widokowy i stąd najlepiej obserwować przepływające statki i kontenerowce. Kanał wydrążono w kanionie, co sprawia, że miejsce jest bardzo widowiskowe.

Na Peloponezie niewątpliwie trzeba odwiedzić Mykeny. To starożytne greckie miasto zachowało się w dość dobrym stanie. Wciąż można przekroczyć słynną Bramę Lwic (nazwaną tak od rzeźby wieńczącej jej nadproże) i obejrzeć ruiny Akropolu, a także obejrzeć grób Agamemnona.

Saloniki – stolica festiwali i bogatej kultury

Kto, od wylegiwania się na plaży, woli aktywne spędzanie czasu i bycie w centrum rozrywki, powinien wybrać się do Salonik – drugiego największego miasta Grecji i stolicy regionu na północy kraju. Saloniki charakteryzuje bogate życie nocne, liczne festiwale i wydarzenia kulturalne, które sprawiają, że miasto należy do jednych z najciekawszych greckich destynacji dla osób poszukujących atrakcyjnego wypoczynku. Ale Saloniki to nie tylko nowoczesny dystrykt, ale też i historyczne miasto, gdzie wśród bizantyjskich budowli wyrastają nowoczesne budynki. Odwiedzający mają tu wiele możliwości, żeby atrakcyjnie i rozrywkowo spędzić czas. W klimatycznych tawernach i nocnych klubach odbywają się liczne wydarzenia kulturowe, a każdy przyjezdny znajdzie tu coś ciekawego dla siebie.

W pobliżu Salonik znajduje się Półwysep Chalcydycki – doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Tworzą go 3 niezależne półwyspy („palce”), a każdy z nich można scharakteryzować jednym słowem. Kassandra to nocne życie, Sithonia to plaże, a Athos to mnisi. Kasandra i Sithonia cieszą się popularnością wśród turystów, którzy przyjeżdżają tu, żeby zaznać dobrej zabawy i skorzystać z plaż w otoczeniu przepięknej przyrody. Najbardziej wysunięty na wschód „palec” półwyspu – Athos należy do społeczności mnichów, którzy wybudowali tu dla siebie klasztor. Można do niego dotrzeć jedynie łodzią i otwarty jest tylko dla pielgrzymów płci męskiej.

Zagori – raj dla miłośników wspinaczki

Na północno-zachodnim krańcu Grecji znajduje się Zagori – region charakteryzujący się przepiękną przyrodą. Dwa narodowe parki porośnięte są gęstym lasem i poprzecinane górami i rwącymi rzekami. W dolinach gór zbudowano tradycyjne wioski, z których można rozpoczynać wyprawy na szczyty. Do najpopularniejszych celów wspinaczki należy cudowny Vikos Gorge – Wąwóz Vikos leżący na południowych zboczach góry Tymfi.

Wyjazd do Grecji a COVID-19

Podróżując do Grecji, trzeba zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Obecnie turyści przylatujący do Grecji nie muszą przedstawiać wyników testów na COVID-19. Obowiązek ten dotyczy jedynie osób przybywających do kraju drogą lądową. Ci, którzy lecą samolotem mają obowiązek wypełnienia formularza znajdującego się na stronie https://travel.gov.gr/#/ i zarejestrowania swojego pobytu w Grecji, a także pobrania wygenerowanego kodu QR. Formularz wypełnia się przynajmniej 48 godzin przed rozpoczęciem podróży lub minimum 24 godziny przed planowaną odprawą. W dokumencie podaje się adres wakacyjnego pobytu oraz plan podróży po Grecji na kolejne 7 dni. Własnym podpisem potwierdza się prawdziwość podanych informacji, w tym informacji dotyczących stanu zdrowia.

Choć testy na wirusa nie są obowiązkowe, po przylocie do Grecji losowo wybrani pasażerowie mogą zostać poddani takim testom. Jeśli wykryje się u nich COVID-19, będą zmuszeni do odbycia 14-dniowej kwarantanny (koszty testów i kwarantanny ponosi Grecja). Wypełnienie formularza PLF (Passenger Locator Form) jest obowiązkowe, a niedopełnienie tej czynności skutkuje karą w wysokości 500 euro.

Wybierając się do Grecji, warto zdecydować się na wyjazd last minute z biurem podróży. TUI współpracuje ze sprawdzonymi hotelami stosującymi się do zasad reżimu sanitarnego. Przebywając w takich obiektach, mamy pewność, że obsługa dba o czystość hotelu, w higieniczny sposób wydaje posiłki i obsługuje gości hotelowych. Więcej można przeczytać na stronie https://www.tui.pl/warunki-podrozy.

Tegoroczne wakacje warto spędzić w Grecji, chociażby ze względu na słońce, dobre jedzenie i przyjaznych mieszkańców. Na greckich wyspach odpoczniemy od zgiełku zatłoczonych miast, zrelaksujemy się na plaży wsłuchując się w szum fal. W miastach doświadczymy greckiej kultury i zobaczymy imponujące zabytki.

Źródła:

  • https://www.touropia.com/best-places-to-visit-in-greece/
  • https://www.touropia.com/best-places-to-visit-in-peloponnese/
  • https://www.touropia.com/tourist-attractions-in-greece/
  • https://www.tui.pl/warunki-podrozy
  • https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja
  • https://www.tui.pl/wypoczynek/grecja
  • http://navtur.pl/place/show/1271,mykeny

Materiał partnera zewnętrznego