Jak świadomie zadbać o włosy?

1
1111
kosmetyki do włosów
Choć nazwy grup kosmetycznych mogą wydawać się trudne do zapamiętania, dobrze jest przyjrzeć się im bliżej, aby wpłynąć świadomie na stan swoich włosów | fot.: Fotolia

Nic tak nie dodaje urody jak zdrowe, zadbane i naturalnie wyglądające włosy. W tym miejscu rodzi się jednak pytanie, co wybrać, kiedy półki sklepowe uginają się od kosmetyków pielęgnacyjnych, a ich wybór nie zawsze skutkuje dobrym wyglądem włosów? Pomocne może być ograniczenie czynników niszczących włosy i lepsza znajomość działania substancji kosmetycznych. 

To co szkodzi

Nawet najpiękniejsze włosy mogą stracić swój urok, gdy będą poddawane niszczącym zabiegom. Wśród takich wymienić można przede wszystkim: inwazyjną koloryzację, prostowanie i kręcenie, suszenie gorącym nawiewem czy też ich nieumiejętne rozczesywanie. Warto zastanowić się, co źle wpływa na stan własnych włosów i znacząco ograniczyć ten czynnik. Okazuje się, że nawet niezbyt delikatne obchodzenie się z włosami podczas ich czesania, może przyczyniać się do łamania włosów i rozdwajania ich końcówek. Zmiana pewnych nawyków, już sama w sobie, może sprawić, że włosy ulegną znacznej poprawie. Oczywiście potrzeba trochę czasu, a niekiedy też wzmożonej pielęgnacji, by włosy doszły do siebie po niszczycielskich zabiegach.

Humektanty, proteiny, emolienty…

Choć nazwy grup kosmetycznych mogą wydawać się trudne do zapamiętania, dobrze jest przyjrzeć się im bliżej, aby wpłynąć świadomie na stan swoich włosów.

Humektanty to substancje, których zadaniem jest wiązanie wilgoci w strukturze włosa. Wśród najpopularniejszych nawilżaczy jest: miód, aloes, gliceryna czy kwas hialuronowy. Z kolei aby utrzymać stan nawilżenia, potrzebne są emolienty, które dodatkowo tworzą warstwę okluzyjną na włosach, chroniąc je przed zniszczeniami.

Emolienty to zwykle oleje kosmetyczne, najczęściej w pielęgnacji włosów stosuje się: olej kokosowy, olej migdałowy czy oliwę z oliwek.

Korzystnie na włosy wpływają również proteiny, czyli białka, które są podstawowym budulcem  włosów. Uzupełniają one ubytki w ich strukturze, przez co włosy stają się gładkie, sypkie i pogrubione. Najczęściej wykorzystywane proteiny w pielęgnacji włosów to keratyna, jedwab oraz elastyna.

Najważniejsza jest równowaga

Choć wszystkie wymienione grupy substancji kosmetycznych mają zbawienny wpływ na stan włosów, istotne jest, aby każda z nich miała odpowiedni swój udział w pielęgnacji. Nie jest dobrze przesadzić ze stosowaniem olejów, unikając przy tym protein i nawilżaczy. Wówczas włosy stają się oklapnięte i zbijają się w strąki.

Gdy przesadzimy z humektantami, włosy mogą nadmiernie się puszyć i elektryzować. Z kolei nadmiar protein sprawia, że może dojść do mocnego przesuszenia włosów, a ich stan może być trudny do poprawy. Warto dodać, że nie każde włosy tak samo polubią się z konkretnymi substancjami.

Świadoma pielęgnacja włosów wymaga więc wielu prób i bacznej obserwacji stanu swoich włosów, tak aby znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązania.

Podstawowa znajomość zasad pielęgnacji włosów stwarza możliwość uzyskania zadowalających efektów. Wiedząc, jakie substancje najlepiej służą danym włosom, wybór odpowiednich kosmetyków nie będzie już żadnym problemem.


KFE