Płukanki do włosów – co warto wiedzieć

0
707
płukanie włosów
O konieczności stosowania płukanek można często usłyszeć od tzw. włosomaniaczek, czyli kobiet które pielęgnują swoje włosy w sposób całkowicie naturalny | fot.: stock.adobe.com

Dbając o swoje włosy, dobrze pamiętać o tym, że zazwyczaj najlepsze jest to, co naturalne. Dobrym tego przykładem są płukanki do włosów, które mogą znacząco poprawić wygląd Twojej czupryny, a nawet nieco zmienić jej kolor. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Po co stosować płukanki?

Płukanki do włosów, jak sama nazwa wskazuje, służą do przepłukiwania nimi kosmyków oraz skóry głowy. Stosuje się je w celu poprawy kondycji włosów oraz zwalczenia najczęstszych, związanych z nimi dolegliwości. Należy ich używać już po umyciu czupryny i dokładnym spłukaniu odżywki – po zastosowaniu płukanki nie należy już polewać włosów wodą. Gotowe płukanki, przeznaczone dla rozwiązywania różnych problemów związanych z włosami, można kupić w sklepie, jednak równie dobrze wykonasz je samodzielnie w domu. Co ciekawe, wiele potrzebnych składników możesz posiadać w swojej spiżarni. Są to bowiem naturalne zioła, które stosowały już nasze babcie. W końcu, dawniej kobiety nie miały dostępu do rożnego rodzaju kosmetyków, a również chciały wyglądać pięknie. Radziły sobie właśnie przy pomocy m.in. ziołowych płukanek. A wykonanie takiego naparu jest banalnie proste: wystarczy zaparzać wybrane zioła przez kwadrans, a po ostudzeniu wykorzystać do ostatniego płukania włosów. Szybko, skutecznie i naturalnie.

Ratunek dla wypadających włosów

O konieczności stosowania płukanek można często usłyszeć od tzw. włosomaniaczek, czyli kobiet które pielęgnują swoje włosy w sposób całkowicie naturalny. Na pewno warto włączyć płukanki do swojej rutyny pielęgnacyjnej w sytuacji, kiedy posiadasz włosy problematyczne lub:

– intensywnie wypadają

– przetłuszczają się

– występuje na nich łupież.

W każdej z powyższej sytuacji warto postawić właśnie na zioła i inne roślinne ekstrakty. Wypadanie włosów pomoże opanować np. pokrzywa, skrzyp polny lub rozmaryn. Wytchnieniem dla przetłuszczającej się skóry głowy będzie zaś płukanka z dodatkiem octu jabłkowego (wystarczy wymieszać pół litra wody z trzema łyżkami octu), która szybko ograniczy produkcję sebum. Łupież pomogą zwalczyć z kolei m.in. szałwia, tymianek i rumianek. Poprawa powinna być widoczna już po kilku tygodniach regularnego stosowania.

Chcesz zmienić kolor? Sprawdź płukanki

Naturalna koloryzacja włosów zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Chemiczne farby niszczą włosy i powodują, że tracą one swój blask i elastyczność. Przy pomocy płukanek do włosów, co prawda nie zmienisz diametralnie koloru włosów, ale możesz podkreślić naturalną barwę oraz ją zintensyfikować. Dobrym przykładem są panie, które posiadają włosy w kolorze ciemny blond (określany często jako „mysi”). Jeśli chcą uzyskać efekt rozświetlonego słońcem blondu, wcale nie muszą spędzać długich godzin na plaży bez okrycia głowy ani pędzić do fryzjera. Wystarczy regularnie stosować płukankę z rumianku lub soku z cytryny (na 3 cytryny – szklanka wody). Marząc zaś o głębokim brązie należy wykorzystać łupiny orzecha włoskiego, które gotuje się przez godzinę, a po odcedzeniu i ostudzeniu, przepłukuje nimi włosy. Barwy ogniście rude uzyskasz na włosach używając do wykonania płukanki łupin cebuli lub płatków nagietka. Metamorfoza gotowa! Szybko, tanio i z korzyścią dla włosów.

NKL