Jak wybrać sprawdzoną, skuteczną maskę antysmogową?

0
983
jak wybrać maskę antysmogową
Maska musi posiadać atest i certyfikat najlepiej polskiej lub europejskiej jednostki. By spełniała swoją funkcję, powinna być idealnie dopasowana do twarzy | fot.: Fotolia

Na skuteczną walkę ze smogiem podjętą przez rząd naszego kraju wygląda na to, że przyjdzie jeszcze długo poczekać. Tymczasem na problem z jakością powietrza staje się coraz bardziej uciążliwy, a statystyki alarmów smogowych informujących o przekroczeniach obecnych norm (300 i 200 µg/m3), pokazują, że w wielu miastach Polski już ponad połowę dni w roku mieszkańcy oddychają mocno zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego zakup maski antysmogowej wydaje się w tej sytuacji propozycja wartą rozważenia.

Dlaczego smog jest niebezpieczny?

Polskie normy są liberalne w stosunku do wskazań Światowej Organizacji Zdrowia, która zaleca maksymalne dopuszczalne stężenia pyłów: PM10 – 50 mikrogramów/m3, PM2,5 – 25 mikrogramów/m3.
Wdychanie zanieczyszczeń jak pyły i gazy zawieszone PM2,5 i PM10, tlenki siarki, azotu, ozonu, węgla, a także benzopiren i dioksyny ma poważane konsekwencje dla zdrowia. Badacze ze Śląska przedstawili w 2016 roku raport, z którego wynika, że przekroczenie stężenia substancji ponad dopuszczalny poziom, wiąże się ze wzrostem ilości zgonów średnio o 6%, natomiast maksymalne stężenia dwutlenku azotu, powodowały wzrost występowania zatorowości płucnej, udaru mózgu, zawału serca.

Czym jest maska antysmogowa?

Maska ochronna przed smogiem składa się z noska, zaworu wydechowego, filtra, rzepu umożliwiającego dopasowanie. Maski mogą być jednorazowe lub do wielokrotnego użytku. Rozróżnić można także półmaski filtrujące i przeciwpyłowe.
Po zakończeniu użytkowania maskę należy pozostawić w do wyschnięcia ze skroplonej pary wodnej, by uniemożliwić rozwój grzybów lub bakterii. Co pewien czas można zdezynfekować ją ciepłą parą lub po prostu przetrzeć wilgotną szmatką.

Skuteczność filtrowania zanieczyszczeń przez maskę antysmogową

Na terenie UE filtrację szkodliwych pyłów oznacza się symbolem „FFP”, gdzie skuteczność FFP1 wynosi minimum 80%, FFP2 – 94%, FFP3 – 99%.
Oznaczenia dla maseczek sprowadzanych z USA, to: N95 – z wydajnością filtrowania minimum 95%, N99 – 99%, N100 – 99,97%.
Zamiennikiem dla maski antysmogowej, może być maska przeciwpyłowa, a oznaczenia jakie można spotkać dotyczą filtrowania szkodliwych cząsteczek lotnych: P1 – minimum 80%, P2 – 94%, P3 – 99,95%.

Filtry zabezpieczające przed smogiem

  • filtr węglowy (F1) – cechuje się skutecznością na poziomie 99%, nie pozwalając przedostać się drobinom o wielkości od 0,1 mikrometra. Zapewnia ochronę także przed alergenami oraz chorobami zakaźnymi. Jego żywotność wynosi 50 godzin.
  • filtr HEPA (F2) – wyprodukowany ze szkła spiekanego, posiada wydajność w wyłapywaniu zanieczyszczeń na poziomie 97%. Stosowany głównie w modelach masek sportowych, gdyż umożliwia łatwiejsze oddychanie. Jego żywotność, podobnie jak i filtra węglowego – 50 godzin.
  • filtr mieszany, wymienny (F3) – będący połączeniem węglowego i HEPA, ze skutecznością filtracji 97%, dodatkową ochroną przed alergenami (pyłki traw) oraz bakteriami i wirusami będącymi przyczyną wielu chorób.

Jaką maskę antysmogową wybrać?

Maska musi posiadać atest i certyfikat najlepiej polskiej lub europejskiej jednostki. By spełniała swoją funkcję, powinna być idealnie dopasowana do twarzy, nie dając możliwości przedostania się powietrza z pominięciem filtra, należy więc zwrócić uwagę także na rozmiar. Producenci posiadają ofertę masek na co dzień (spacerowych), ale także dla aktywnych sportowo – biegaczy lub rowerzystów, kolejną grupą są dzieci. Z uwagi na ograniczoną żywotność filtra, warto wybrać model maski umożliwiający ich wymianę.

Dobrze, że media nagłaśniają problem smogowy, dzięki temu rośnie świadomość społeczna i przekaz dociera nawet do sceptyków i ludzi, którzy do tej pory nie chcieli dostrzegać zagrożenia. Nie można bagatelizować ochrony zdrowia swojego i swojej rodziny, dlatego maski antysmogowe są rozwiązaniem wartym rozważenia.


MZA