Jak zmniejszyć obrzęk po kontuzji?

0
1130
bolące obrzęknięte kolano okład zimny
Obrzęki zazwyczaj nie stanowią problemu będącego zagrożeniem zdrowia lub życia. Są jedynie źródłem dyskomfortu charakteryzującego się bólem oraz świądem | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kontuzje i drobne urazy relatywnie często spotykają dzieci. Aktywny tryb życia oraz sport wbrew pozorom nie jest najważniejszym czynnikiem predysponującym do wystąpienia urazu. Najwięcej kontuzji zdarza się na ulicach miast lub podczas pomocy w pracach polowych na wsiach. Drobne kontuzje czasem mogą objawiać się w formie obrzęków. Zapobieganie obrzękom jest ważne, ponieważ pozwala na zmniejszenie dyskomfortu związanego z powikłaniami urazu.

Obrzęki powstają na skutek kontuzji

Mechaniczne uszkodzenie tkanek może doprowadzić do pojawienia się obrzęku. Powstanie obrzęku na drodze urazu tłuczonego zależy od dwóch mechanizmów fizjologicznych:

  • Mechaniczny uraz tkanki – uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych w przypadku stłuczenia może skutkować pojawieniem się obrzęku. Wynaczynienie krwi skutkuje pojawieniem się podbiegnięcia krwawego (siniak). Oprócz podbiegnięcia w obrębie tkanki może pojawić się miejscowo obrzęk.
  • Stan zapalny – uraz tkanki skutkuje kaskadą reakcji doprowadzającą ostatecznie do pojawienia się stanu zapalnego. Naczynia tkanki objętej procesem zapalnym mają zwiększoną przepuszczalność dla osocza. Wynaczynienie osocza skutkuje pojawieniem się obrzęku.

Obrzęki zazwyczaj nie stanowią problemu będącego zagrożeniem zdrowia lub życia. Są jedynie źródłem dyskomfortu charakteryzującego się bólem oraz świądem. Czasami obrzęk po kontuzji jest na tyle rozległy, że uciska naczynia krwionośne, zamykając ich światło. Sytuacja ta może doprowadzić do zmniejszenia tempa gojenia tkanki.

Co zrobić w przypadku urazu?

Obrzęki wśród dzieci przede wszystkim powinny być zmniejszane poprzez działania manualne, oparte na technikach fizjoterapeutycznych. Można również zastosować żele zawierające kadzidłowiec, np. żel Fastum Junior, który szybko się wchłania i nie pozostawia tłustych plam.

Niezwykle istotne, w kontekście zaopatrywania urazów dzieci na miejscu zdarzenia, jest zastosowanie się do schematu działań pozwalającego na zmniejszenie skutków urazu takich jak obrzęk. W momencie urazu należy:

  • Chronić kończynę przed dalszymi urazami.
  • Zaniechać dalszej nadmiernej eksploatacji tkanki, np. w przypadku meczu piłkarskiego zasugerować dziecku odpoczynek po urazie.
  • Zastosować chłodny okład lub suchy lód, które przynoszą ulgę w bólu i skutkują skurczem naczyń, zmniejszającym ryzyko wynaczynienia krwi oraz obrzęków.
  • Zastosować ucisk na miejsce urazu – zapobieganie wynaczynieniu krwi można przeprowadzić również w ten sposób.
  • Uniesienie kończyny – po urazie należy podnieść objętą uszkodzeniem kończynę w celu zapobiegania tworzenia się obrzęków oraz wylewów podskórnych.

Materiał partnera zewnętrznego