Jak wybrać nawigację telefoniczną i czy darmowe rozwiązania zawsze są najlepsze?

0
1031
Nawigacja na telefon od Orange – bardzo dobre mapy i wysoka funkcjonalność
Nawigacja na telefon od Orange – bardzo dobre mapy i wysoka funkcjonalność | fot.: pixabay

Aż trudno sobie wyobrazić, że jeszcze kilkanaście lat temu jeździliśmy samochodami bez nawigacji, z co najwyżej przestudiowaną i rozłożoną tradycyjną mapą. Dziś taka byłaby trudna – nawigacja informuje nas o trasie, ale również podpowiada najlepsze warianty drogi, pomaga unikać korków, a także wskazuje atrakcyjne obiekty i miejsca w okolicy. Wiele osób domyślnie korzysta z Google Maps, czyli darmowego rozwiązania dostępnego na wszystkich urządzeniach z Androidem. Czy jednak tak wielka popularność oznacza, że jest to również najlepsze rozwiązanie? Sprawdźmy, jak wybrać idealną nawigację telefoniczną!

Google Maps – podstawowa nawigacja na telefon większości użytkowników

Zacznijmy od rozwiązania najpopularniejszego. Google Maps to system uruchomiony w 2005 roku. Od tamtego czasu przeszedł olbrzymią transformację – dziś znaleźć tam można nie tylko dokładne mapy niemal całego świata, ale również widok satelitarny czy tak zwany Street View, czyli widok z perspektywy ulicy.

Jako nawigacja Google Maps sprawdza się również bardzo dobrze – jest intuicyjne w obsłudze, ma prosty i przejrzysty interface, a duża baza użytkowników sprawia, że informacje na temat natężenia ruchu również są wiarygodne i dość precyzyjne.

Czy Google Maps to najlepsza nawigacja na telefon? Co z Apple Maps?

Czy zatem jest to rozwiązanie idealne i można zakończyć poszukiwania? Niekoniecznie, bo Google Maps ma swoje wady. Przede wszystkim chodzi o częstotliwość aktualizacji. Te są rzadsze niż w rozwiązaniach konkurencji – można to odczuć, zwłaszcza jadąc niedawno otwartym odcinkiem drogi. Często wedle Google Maps samochód znajduje się wówczas „offroad”.

Problematyczny bywa również algorytm wytyczania trasy – Google Maps ma tendencje do wybierania zdecydowanie najkrótszej drogi (co należy pochwalić), ale często kosztem komfortu jazdy. Stąd wynikają często szlaki wyznaczone przez niskiej jakości drogi lokalne czy przez ciasne osiedla w miastach. Warto zwrócić na to uwagę, przed wyruszeniem w trasę.

Warto w tym miejscu wspomnieć o usłudze Apple Maps, czyli darmowych mapach i nawigacji dostępnych na system z iOS. Ich niewątpliwą zaletą jest wykorzystanie grafiki wektorowej w interfejsie. Dzięki temu podczas korzystania z nawigacji w telefonie zużywa się zauważalnie mniej transferu danych.

Trzeba też pamiętać, że Apple korzysta z map dostarczanych przez firmy zewnętrzne. Ma to swoje plusy, bo te są częściej aktualizowane. Z drugiej strony amerykańska firma planuje powoli stworzyć własną bazę – to na razie dotyczy jednak jedynie USA.

Nawigacja na telefon – jakie są alternatywne możliwości?

Zarówno Google Maps, jak i Apple Maps są preinstalowane na wszystkich urządzeniach z Androidem oraz iOS-em, więc siłą rzeczy są najpopularniejsze. Na rynku dostępnych jest jednak szereg alternatywnych rozwiązań – często lepszych pod różnymi względami.

Niezwykłą popularnością wśród kierowców cieszy się aplikacja Yanosik, która łączy w sobie nawigację na telefon z funkcjonalnością CB-radia. Kierowcy mogą wymieniać się tam informacjami z drogi – zgłaszać wypadki, patrole policji czy niebezpieczne miejsca.

Podobnie społecznościowy charakter ma aplikacja WAZE. Jest to w zasadzie nakładka na Google Maps, która ma wspierać kierowców nie tylko w wyszukiwaniu najlepszej trasy, ale również w znajdowaniu miejsc parkingowych i różnych skrótów – zwłaszcza w zatłoczonych miastach. W Polsce jednak społeczność „wazersów” nie jest jeszcze na tyle duża, żeby uznać, że jest to najlepsze rozwiązanie.

Bardzo dobre opinie mają mapy HERE – są one darmowe, można ściągnąć je na telefon i korzystać w trybie offline. Szczególnie wygodne jest to, że można to zrobić, wybierając konkretny kraj, a nie tylko wskazany wycinek mapy, jak jest to dostępne w Google Maps.

Nawigacja na telefon od Orange – bardzo dobre mapy i wysoka funkcjonalność

Swoje propozycje w kontekście nawigacji na telefon przedstawiają również operatorzy komórkowi. Jedną z najciekawszych dostępnych możliwości jest niewątpliwie Nawigacja Orange. Wykorzystuje ona mapy NaviExpert. Te powszechnie uważane są za niezawodne, a informacje przekazywane na żywo dotyczące korków i utrudnień w ruchu są niezwykle precyzyjne i pomocne w czasie jazdy. Mapy są bardzo często odświeżane (tylko w 2019 roku wprowadzono do nich 33 tysiące aktualizacji!).

Nawigację Orange cechuje również wysoka funkcjonalność. Aplikacja pomoże znaleźć parking, umożliwia jednym kliknięciem wysłanie SMS-a bliskiej osobie z szacowanym czasem dojazdu, a podczas jazdy nocnej położony na desce rozdzielczej telefon rzuci obraz z nawigacji na szybę. Dzięki temu będzie on wyraźny, ale nieoślepiający.

Więcej informacji na temat nawigacji na telefon Orange można znaleźć pod tym linkiem: https://www.orange.pl/poradnik/oferta-orange/ktora-nawigacje-na-telefon-wybrac-poznaj-nawigacje-orange/.


Artykuł sponsorowany