Jak i czym dokarmiać ptaki zimą?

0
1037
sikorki i dzięcioł w karmniku zimą
Karmę dla ptaków można nabyć w sklepach zoologicznych albo przejrzeć własne zapasy i wybrać z nich coś adekwatnego | fot.: stock.adobe.com

Ptaki w czasie zimy niewątpliwie potrzebują naszego wsparcia. Mimo dobrych chęci, możemy im jednak wyrządzić sporo krzywdy, dlatego przed wywieszeniem kawałka słoniny na drzewie lub uzupełnieniem zapasów karmnika, warto się zainteresować, co jedzą ptaki oraz w jaki sposób je karmić. Pokarm dla nich powinien być odpowiednio dobrany, by przez przypadek nie zrobić czegoś złego.

Pomysły na pokarm dla ptaków

Karmę dla ptaków można nabyć w sklepach zoologicznych albo przejrzeć własne zapasy i wybrać z nich coś adekwatnego. Oto przykładowa lista pokarmów dla ptaków:

– ziarna zbóż, w tym: proso, owies, jęczmień, pszenica,

– płatki owsiane (które można opcjonalnie skropić olejem),

– nasiona dyni, słonecznika i kukurydzy,

– gotowane kasze (pęczak) i ryż. Natomiast kaszę jęczmienną i gryczaną można podawać bez gotowania,

– świeże i suszone owoce. Natomiast suszone owoce należy wcześniej namoczyć, by nie pęczniały w ptasich żołądkach, nie powinny również zawierać cukru,

– gotowane i pokrojone warzywa (marchew, buraki, ziemniaki, kapusta),

– orzechy (ziemne, włoskie, laskowe, bez dodatku soli i nieprażone),

– słonina (surowa i niesolona).

Oprócz pożywienia warto umieścić również poidełka, ponieważ w okresie zimowym, zwłaszcza w czasie siarczystych mrozów, ptakom brakuje wody.

Co oprócz pożywienia dla ptaków?

Gotowa karma albo domowe przekąski nie są wyłącznym pożywieniem dla ptaków. Najlepsze są dla nich owoce naturalnie znajdujące się na drzewach i krzewach. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest posadzenie takich roślin, które stanowią pokarm dla ptaków. Należą do nich między innymi: jarząb pospolity, bez koralowy, dzika róża, bez czarny, głóg, kalina koralowa, berberys, śliwa tarnina. Niektóre owoce, choć są trujące dla człowieka, świetnie sprawdzają się jako pokarm dla ptaków.

Zakazane produkty

Przygotowując pokarm dla ptaków, warto zwrócić uwagę, czy przekąski posiadają w swoim składzie sól. Sól kuchenna jest bowiem bardzo szkodliwa dla ptaków i powoduje ich odwodnienie. Nie powinny jej zatem zawierać żadne pokarmy, które trafiają do ptaków. W związku z tym resztki kaszy czy ryżu albo warzyw, które zostały z obiadu, nie nadają się dla ptaków, ponieważ najczęściej zawierają sól. Ptakom nie wolno podawać chleba, wbrew obiegowym opiniom. Jest to produkt mało odżywczy, który pęcznieje w żołądkach ptaków. W dodatku tak lubiany prze ludzi pokarm zawiera szkodliwe dla ptaków dodatki, przede wszystkim sól. Tym bardziej zakazane jest podawanie pieczywa spleśniałego.

Jak karmić ptaki?

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest budowanie karmników lub uzupełnianie ich karmą. Karmniki, wykonane często z drewna, posiadają spadziste zadaszenie, które zabezpiecza przed deszczem. Natomiast podłoga z listewkami chroni przed wydobywaniem się ziaren z wnętrza konstrukcji. Innym pomysłem na dokarmianie ptaków jest zawieszanie słoniny lub gotowych szyszek z jedzeniem na drzewach i krzewach.

W okresie zimowym warto pamiętać o ptakach, które mają utrudniony dostęp do wody i pożywienia. Dokarmianie należy jednak prowadzić rozsądnie.

IIM