Co to jest białaczka i jakie są jej objawy?

0
1133
Kobieta z pomarańczową wstążką
Wśród symptomów ostrej białaczki są przede wszystkim zmęczenie oraz utrata sił i łatwe męczenie się. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co roku 900 tysięcy osób na świecie dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Jakie są objawy białaczki i jak ją rozpoznać we wczesnym stadium – gdy są największe szanse na wyleczenie choroby?

Białaczka to nowotwór krwi, który w zależności od rodzaju może przebiegać szybko i gwałtownie lub rozwijać się przez wiele lat nie dając żadnych objawów. Jak ją rozpoznać?

Co to jest białaczka? Jakie są jej rodzaje?

Białaczka, inaczej nazywana leukemią, to grupa nowotworów złośliwych układu krwiotwórczego. Choroba powoduje zmiany białych krwinek we krwi pod względem jakościowym – ponieważ komórki przestają pełnić swoje role – oraz ilościowym – gdyż namnażają się w zbyt szybkim, niekontrolowanym tempie. Zmutowane komórki krążą po organizmie i niszczą zdrowe komórki i organy takie jak np. węzły chłonne, nerki, wątrobę czy śledzionę.

Białaczka może mieć różne rodzaje. Dzieli się ze względu na przebieg m.in. na ostre i przewlekłe, a także ze względu na linię pochodzenia, na białaczki szpikowe, limfocytowe czy limfoblastyczne. Podczas gdy u dorosłych najczęściej spotyka się przewlekłą białaczkę limfocytową, dzieci najczęściej dotyka ostra białaczka limfoblastyczna.

Tradycyjny podział białaczek: obejmuje jednak najczęściej ostre białaczki szpikowe (AML), ostre białaczki limfoblastyczne (ALL), przewlekłe białaczki szpikowe i przewlekłe białaczki limfatyczne (CLL). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dzieli z kolei nowotwory krwi na podstawie między innymi linii komórkowych, cech genetycznych i morfologicznych.

Jakie są objawy białaczki?

Objawy leukemii zależą od jej rodzaju. Wśród symptomów ostrej białaczki są przede wszystkim zmęczenie oraz utrata sił i łatwe męczenie się, które mogą być odbierane przez chorego jako skutek stresu lub przepracowania.

Uczuciu zmęczenia może towarzyszyć przyspieszony oddech i tętno, zawroty głowy
krwotoki z nosa, bladość powiek oraz łatwo pojawiające się siniaki na skórze. Natomiast wśród symptomów białaczek przewlekłych można wyróżnić niezamierzony spadek masy ciała, stany podgorączkowe o niejasnej przyczynie, nadmierna potliwość w nocy czy uczucie ciężaru w jamie brzusznej wywołane powiększeniem wątroby lub śledziony. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat białaczki? Wejdź na https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Kobieta chora na białaczkę
Leczenie białaczki podzielone jest zazwyczaj na trzy fazy: fazę indukcji, konsolidacji i fazę pokonsolidacyjną. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak leczyć białaczkę?

Leczenie białaczki podzielone jest zazwyczaj na trzy fazy: fazę indukcji, konsolidacji i fazę pokonsolidacyjną. Faza pierwsza polega na zastosowaniu u chorego chemioterapii. Celem drugiej jest konsolidacja remisji, a trzeciej – zapobiegnięcie nawrotom leukemii. Nie zawsze jednak w leczeniu białaczki stosuje się chemioterapię. Istnieją coraz nowsze metody leczenia takie jak tzw. terapie celowane. Nieraz najlepszą metodą terapii okazuje się przeszczepienie szpiku.


Materiał partnera zewnętrznego