Psychoanalityk – czym się zajmuje, na czym polega terapia?

0
7390
psychoanaliza
Psychoanaliza pozwala na rozpoznanie problemu, który doprowadza do zaburzeń, a także na złagodzenie lub usunięcie jego objawów | fot.: stock.adobe.com

Obecnie ludzie posiadają coraz większą świadomość na temat istoty zdrowia psychicznego niż jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. Uczęszczanie na terapię do psychologa czy psychoanalityka nie jest uważane już za powód do wstydu. Troska o zdrowie psychiczne jest równie ważna, co o zdrowie fizyczne. Harmonia ciała i psychiki to dwie istotne kwestie, aby czuć się dobrze i w pełni korzystać z życia oraz swoich możliwości. Jeśli pojawiają się kłopoty natury psychicznej, warto wiedzieć, czym zajmuje się psychoanalityk oraz na czym dokładnie polega terapia u tego specjalisty.

Czym zajmuje się psychoanalityk?

Jak sama nazwa wskazuje psychoanalityk jest specjalistą, który zajmuje się psychoanalizą. Stosując tą metodę psychoterapeuta psychoanalityczny leczy swoich pacjentów, wyprowadzając zaburzony stan psychiczny na prawidłowy. Najczęściej do tego terapeuty zgłaszają się pacjenci, który cierpią na różnego rodzaju zaburzenia nerwicowe, na przykład nerwicę lękową oraz osoby, które chorują na zaburzenia osobowości. Ważnym aspektem pracy psychoanalityka jest nie tylko pomoc w leczeniu objawów choroby, ale także dotarcie do źródła określonego stanu. Jest to możliwe dzięki technice psychoanalitycznej, która pozwala pacjentowi na pogłębienie wiedzy o sobie oraz znalezienie przyczyny problemu, który zaognia niepożądane objawy. Do zadań terapeuty należy wnikliwa diagnoza psychologiczna, psychoterapia z psychoanalizą a także udzielenie dokładnej pomocy psychologicznej.

Na czy polega terapia u psychoanalityka, czyli psychoanaliza?

Psychoanaliza najczęściej kojarzy się z filmową sceną: pacjent leży na kozetce, a specjalista zadaje mu pytania. Prawdziwa terapia psychoanalityczna wygląda nieco inaczej.

Psychoanalityk w terapii wykorzystuje konkretne techniki, pozwalające dogłębnie poznać myśli i uczucia pacjenta, nawet najbardziej skrywane i zakotwiczone w psychice. Terapia polega na analizowaniu trudnych dla osoby chorej myśli i odczuć, doświadczeń życiowych, a także relacji z innymi osobami. Dzięki studiowaniu różnych aspektów osobowości oraz stawianiu czoła trudnościom, możliwe jest rozpoznanie dokładnej przyczyny zaburzeń przez psychoanalityka. Lekarz wnikliwie poznaje swojego pacjenta, co daje możliwość pozyskania od niego informacji o jego myślach, odczuciach i problemach. Dzięki temu psychoanalityk, jako osoba postronna może przedstawić osobie leczonej prawdziwą wizję jego problemów i korektę odczuć. Co ważne, psychologia analityczna pozwala kontrolować pacjentowi przebieg terapii i poruszać określone zagadnienia we właściwym dla siebie tempie. Pacjent rozmawia o zagadnieniach, które pojawiają się w jego codziennym życiu, reakcjach na problemy czy kwestiach, które odbierają mu spokój. Stopniowo pogłębiając perspektywę, skupiając się na wcześniejszych etapach życia, czy kluczowych zdarzeniach, terapeuta wraz z pacjentem poszukuje odpowiedzi na kluczowe pytania. Przedstawiana przez psychoanalityka perspektywa ukazanych trudności pozwala pacjentowi skorygować sposób myślenia, a także rozpoznać przyczynę, która spowodowała zaburzenia.

Warto korzystać z psychoanalizy, gdy pojawiają się problemy

Pacjent często przez długi okres czasu musi zmagać się ze swoimi problemami. Psychoanaliza pozwala na rozpoznanie problemu, który doprowadza do zaburzeń, a także na złagodzenie lub usunięcie jego objawów. Psychoanaliza pozwala pacjentowi uporać się z kłopotami i polepszenia relacji z bliskimi czy samym sobą. Daje możliwość ustabilizowania psychiki i odkrycia zakątków własnej osobowości.

Ile trwa psychoanaliza?

Warto wiedzieć, że ten typ spotkań z psychoterapeutą nie ma z góry określonej ilości jednostek – spotkań. Terapie trwają od kilku miesięcy do kilku lat. Aż do momentu, w którym jakość życia pacjenta ulegnie poprawie i osiągnie do pożądany stan. Co ważne, w razie wystąpienia współistniejących objawów, np. psychiatrycznych, lekarz może wskazać pacjentowi także skorzystanie z leczenia u innego specjalisty.

JLA