Rajstopy i pończochy uciskowe- czy działają i jak ich poprawnie używać?

0
1289
flebologia leczenie żylaków
Produkty uciskowe mogą być skuteczną metodą zapobiegania żylakom, jednak produkty muszą być odpowiednio dopasowane do pacjenta | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z powodu rosnącej ilości ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia, coraz więcej z nas ma problem z żylakami. Perspektywa operacji nie jest dla wszystkim komfortową myślą. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, więc użycie produktów uciskowych wydaje się dobrym pomysłem. Czy jednak słusznie?

Żylaki kończyn dolnych są patologicznie poszerzonymi żyłami widocznymi tuż pod skórą. Są kręte i niebieskawo-zielone. Poszerzenie żył wynika z zastoju krwi w naczyniu żylnym, która z jednej strony cały czas dopływa z tętnic, a z drugiej strony ma utrudniony odpływ z kończyny dolnej. Odpływ może być utrudniony gdy przez czas długi, bez ruchu, stoimy lub siedzimy z nogami w dół . Najlepszym sposobem zapobiegania żylakom jest jak największa ilość ruchu w ciągu dnia. Gdy, na przykład w czasie zwykłego chodzenia, kurczą się nasze mięśnie nóg, krew wypychana jest z żył głębokich kończyn dolnych do żyły głównej dolnej która uchodzi do serca. Dzięki temu nadmiar krwi układu żylnego kończyn dolnych nie napływa do żył powierzchownych, oraz ułatwiony zostaje jej odpływ z tych żył. Niestety, nie każdy może lub nie chce wprowadzić większą ilość ruchu do swojego życia.

W takiej sytuacji dość skutecznym sposobem są produkty uciskowe w postaci pończoch i rajstop uciskowych. Wynika to właśnie z mechanizmu wypchnięcia krwi zalegającej w żyłach przy ich założeniu, oraz przez uniemożliwienie poszerzania się żył poprzez ograniczenie miejsca do poszerzania się. Niestety, jest to skuteczne tylko do pewnego stopnia, ponieważ konieczne są na tyle ciasne pończochy czy rajstopy, by faktycznie uniemożliwiały ten odpływ, ale również na tyle luźne by krew mogła swobodnie przepływać przez tętnice nie dopuszczając do ich niedokrwienia. Tak idealnie dopasowane produkty są dostępne w postaci szytych na miarę rajstop i pończoch. Niestety, tego typu produkty są bardzo drogie, przykładowo para rajstop uciskowych szytych na miarę kosztuje około 200zł. Dodatkowym kłopotem jest zmiana wymiarów, czy to w przypadku przybrania na wadze, czy zrzucenia jej. Ponadto, jeśli żyła jest już znacznie poszerzona, pomimo stosowania pończoch czy rajstop, nie wróci ona do poprzedniej szerokości, nadal tworząc nieestetyczny niebiesko-zielony guzek pod skórą.

Przy rozważaniu metod leczenia żylaków, warto zastanowić się nad ich usunięciem. Nie chodzi o drastyczną metodę operacyjną, oferowaną przez oddziały chirurgii naczyniowej finansowaną przez NFZ, która wiąże się nie raz z bliznami i dużą utratą krwi. Obecnie flebologia oferuje mało inwazyjne i skuteczne zabiegi leczenia żylaków polegające na zamknięciu światła żylaka falami radiowymi urządzeniem EVRF lub laserowe usuwanie żylaków EVLT. Tymi metodami można usuwać żylaki znacznie poszerzone, a nawet takie, które już są stwardniałe. Po takim zabiegu pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu i wykonywać swoje codzienne czynności.

Gdzie wykonać zabieg nowoczesnymi technikami?

Jedną z pierwszych klinik w Polsce, która oferowała tego typu leczenie żylaków jest https://www.kriocentrum.com/ z podwarszawskiego Józefowa. Zapytaliśmy specjalistów z Kriocentrum o to czego oczekuje pacjent zgłaszający się do lekarza flebologa.

Nasz wieloletnie doświadczenie nauczyło nas, że pacjenci, którzy zgłaszają się z żylakami kończyn dolnych, oczekują skutecznego leczenia, ale i możliwie najlepszego efektu estetycznego. Dlatego bardzo często łączymy różne metody w trakcie jednego zabiegu. Wspólną cechą wykonywanych przez nas zabiegów hybrydowych jest to, że wykonujemy je tylko znieczulając odpowiednie obszary na kończynie. Nie potrzebne są leki przeciwbólowe, ani bezpośrednio ani w następnych dniach po zabiegu. Leczenie jest niezwykle skuteczne i nie pozostają po nim praktycznie żadne ślady!

Co z pończochami, czy one działają?

Produkty uciskowe mogą być skuteczną metodą zapobiegania żylakom, jednak produkty muszą być odpowiednio dopasowane do pacjenta, oraz nie nadają się do leczenia dużych poszerzeń żylnych. Aby unikać powstawania żylaków najlepszym sposobem jest codzienna aktywność fizyczna, choćby w postaci spacerów, natomiast dla trwałego i estetycznego efektu, polecamy zabieg mało inwazyjnego usunięcia żylaków.

Warto wiedzieć

Powstawaniu żylaków kończyn dolnych nie da się zapobiec, można je jedynie spowolnić. Warto też pamiętać o profilaktyce, bo zawsze warto zapobiegać. Jeśli już pojawiły się pierwsze objawy żylaków, to warto odwiedzić lekarza flebologa, aby zapobiec poważnym konsekwencjom do których mogą doprowadzić nieleczone żylaki.

Przykładowe zdjęcia przed i po leczeniu żylaków oraz pełen opis zabiegu na stronie kriocentrum.com/oferta/leczenie-zylakow


Materiał partnera zewnętrznego