Jak radzić sobie ze wzdęciami?

0
1017
Kobieta ubrana na niebiesko cierpiąca z powodu wzdęć brzucha
Wzdęcia to odczucia subiektywne, dlatego diagnostyka problemu bywa utrudniona. Często podłoże problemu wynika z błędów dietetycznych, jednak bywa, że jest to objaw poważniejszej choroby | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Wzdęcia to częsty i powszechny problem, który zazwyczaj bywa przez nas bagatelizowany. Warto jednak wiedzieć, jakie są przyczyny takich dolegliwości oraz jak skutecznie walczyć z tym problemem. O wzdęciach mówimy, gdy męczy nas uczucie pełności brzucha i napięcie jego powłok spowodowane nadmiarem gazów w jelitach. Zdarza się, że towarzyszy temu odbijanie oraz wiatry. W znacznej części przypadków należy pamiętać, że zwiększony obwód brzucha jest fizjologiczny i występuje u większości ludzi.

Co powoduje wzdęcia?

Wzdęcia to odczucia subiektywne, dlatego diagnostyka problemu bywa utrudniona. Często podłoże problemu wynika z błędów dietetycznych, jednak bywa, że jest to objaw poważniejszej choroby, np. zespołu przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, nietolerancji laktozy lub zespołu jelita drażliwego.

Jednym z najczęstszych błędów dietetycznych powodujących wzdęcia jest zbyt mała lub zbyt duża ilość błonnika w diecie oraz brak aktywności fizycznej. Bywa, że zwiększony obwód brzucha jest wynikiem szybkiego spożywania posiłku i połykania przy tym powietrza. W niektórych przypadkach objawy mają związek z chorobą o podłożu psychicznym (np. depresja maskowana). Jeżeli naszym dolegliwościom towarzyszy nieplanowane chudnięcie lub biegunka, może to sygnalizować objawy celiakii i warto wtedy zgłosić się do lekarza celem rozszerzenia diagnostyki [1].

Kiedy koniecznie zgłosić się do lekarza?

Jeżeli wzdęcia współwystępują z takimi dolegliwościami jak: krwawienie z przewodu pokarmowego, gorączka, uporczywe zaparcia, spadek masy ciała czy nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych (np. niedokrwistość). Wtedy poszerzenie diagnostyki i konsultacja lekarska jest konieczna, ponieważ należy wykluczyć organiczne podłoże zgłaszanych nieprawidłowości [2].

Leczenie zgagi

Do tej pory nie ustalono sztywnych wytycznych dotyczących leczenia wzdęć. Oznacza to, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie i wprowadzać leczenie zależne od prawdopodobnej przyczyny dolegliwości.

Znaczący wpływ mają zmiany stylu życia polegające na spokojnym konsumowaniu posiłków, o regularnych porach i ograniczeniu pokarmów wzdymających jak kapusta czy rośliny strączkowe oraz napoje gazowane. Duży wpływ ma regularna aktywność fizyczna. Jeżeli wystąpienie objawów wiążemy ze stresem, warto rozważyć psychoterapię lub samodzielne wdrożenie technik relaksacyjnych.

Wiele osób odczuwa poprawę dzięki zastosowaniu leków zmniejszających kwaśność treści żołądkowej. Szybko działającym preparatem jest na wzdęcia Rennie. Środek ten zawiera w swoim składzie węglan wapnia i węglan magnezu. Ulgę można odczuć już po 2 minutach od przyjęcia tabletki.

Jeżeli znaczenie we wzdęciach ma zaburzona flora bakteryjna, pomocne bywają probiotyki. Ważne, żeby zawierały konkretne kultury bakterii o udowodnionej skuteczności w leczeniu. Efekt może przynieść włączenie do diety olejku z mięty pieprzowej (dodaj kilka kropel do ciepłej wody) lub wyciągi ziołowe.

Wiele osób odczuwa ulgę dzięki masażom brzucha, które poprawiają perystaltykę i przyspieszają usuwanie gazów z jelit. Udokumentowane znaczenie w takim działaniu ma również joga, w której wiele pozycji (asan) powoduje usprawnienie perystaltyki [1,2].

Bibliografia:

[1] – Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2019

[2] – Walęcik-Kot W., Diagnostyka i leczenie wzdęć, Medycyna po Dyplomie, 2017 (10)


Materiał partnera zewnętrznego