Aranżacja widowni teatralnej – to nie takie proste!

0
946
ruchoma widownia teatralna
Ruchoma widownia to bardzo wygodny sposób na dostosowanie układu sali do aktualnych potrzeb | fot.: stock.adobe.com

Współczesne teatry są miejscami, w których wystawia się nie tylko klasyczne teksty dramatyczne, ale również wiele innych widowisk. Każde z nich jest starannie produkowane, by było niezapomniane. Aby współpraca reżysera, aktorów, scenografa, kostiumografa i zespołu technicznego mogła jednak zostać doceniona, ważna jest właściwa konstrukcja widowni. Jak się okazuje, nie tak łatwo uzyskać komfort widzów oraz odpowiednią widoczność sceny. Dowiedz się więcej na ten temat!

Widownia a właściwy odbiór przedstawienia

Niezależnie od rodzaju przedstawienia teatralnego wszystkim jego twórcom zależy na tym, by zostało ono jak najlepiej odebrane. W dążeniu do tego celu nie wolno zapominać o odpowiedniej konstrukcji widowni. Duże teatry, sale koncertowe i tym podobne obiekty mają widownie konstruowane w sposób, który zapewnia najlepszą akustykę wnętrza, a także widoczność sceny. Dzięki temu widz niezależnie od zajmowanego miejsca – czy jest to środek pierwszego rzędu, czy boczne miejsce na najwyższym balkonie – może cieszyć się niezakłóconym odbiorem widowiska, czyli widzieć i słyszeć wszystko, co dzieje się na scenie. Najczęściej stosuje się ustawienie amfiteatralne, w którym rzędy miejsc dla widzów wznoszą się schodkowo oraz są ustawione półkoliście względem sceny. Takie rozwiązanie zostało opracowane już w starożytności i pozwala na zapewnienie komfortowych warunków nawet bardzo dużej widowni. W mniejszych obiektach dobrze sprawdzają się też innego rodzaju ustawienia, a nawet zrównanie siedzeń dla widzów z poziomem sceny. Coraz częściej różnego rodzaju przedstawienia i widowiska wystawia się też w obiektach, w których widownia jest ruchoma i może być dostosowana do charakteru prezentacji scenicznej.

Jak powstają ruchome widownie teatralne?

Ruchoma widownia to bardzo wygodny sposób na dostosowanie układu sali do aktualnych potrzeb. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają łatwą aranżację różnych przestrzeni. Podstawowym narzędziem do budowy widowni są specjalne podesty, które pozwalają na wyniesienie miejsc dla widzów ponad poziom podłogi. Bardzo ważne jest jednak również to, jakie siedzenia będą na nich ustawione. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnych krzeseł, które tylko z pozoru przypominają zwyczajne meble. Krzesła teatralne BSC System idealnie sprawdzają się do budowania małych i dużych widowni. Lekka i solidna konstrukcja zapewnia pożądaną trwałość i łatwość aranżacji, a użycie odpowiednich materiałów i technik wykończenia zapobiega niepożądanym odbiciom światła. Krzesła są też komfortowe i ergonomiczne, dzięki czemu nawet długie przedstawienie nie jest dla widza męczące. Zgodność z przepisami ppoż. zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Tym, co wyróżnia krzesła teatralne, jest też możliwość łatwego łączenia ich w rzędy, co zapobiega niepożądanemu przesuwaniu. Ponadto każdy mebel ma zaczep na tabliczkę z numerem ułatwiającą organizację widowni. Dzięki temu w zasadzie każdą przestrzeń można zamienić w salę teatralną z prawdziwego zdarzenia.


Materiał partnera zewnętrznego